Najnowsze

Najnowsze

Pogodnie i sucho na większości tras

Słoneczna aura będzie we wtorek sprzyjać podróżującym na większości tras. Z utrudnieniami powinni się liczyć jedynie ci, którzy wybiorą drogi północno-wschodniej Polski. Tam synoptycy przewidują opady.

Niezwykłe zdjęcia Księżyca w pełni

Księżyc z poniedziałku na wtorek zachwyca nas swoim pięknem. Już wczoraj w nocy wielu osobom nie dał spać, tak bardzo rozświetlał niebo. Dziś będzie błyszczał jeszcze mocniej, prezentując przepiękną, pełną tarczę.

Nowoczesne protezy jak nogi owadów?

Naukowcy wykazali, że owady są w stanie poruszać się, mimo że nie posiadają w kończynach żadnych mięśni. To może być przełom w robotyce - twierdzą badacze. Zrozumienie ich mechaniki pozwoli na udoskonalenie m.in. protez.

Jak uchronić się przed piorunem?

Uderzenie pioruna może zabić albo wyrządzić szkody na całe życie. Przez ciało człowieka przechodzą przy uderzeniu pioruna tysiące woltów energii, które mogą zaburzyć działanie układu nerwowego (utrata pamięci, zaburzenia koncentracji, zmiany osobowości). Co zrobić, żeby uchronić się przed tym niebezpieczeństwem?

Małpy sięgają pamięcią całe lata wstecz

Nowe badania dowodzą, że szympansy i orangutany pamiętają odległe wydarzenia z przeszłości. Dzięki pamięci epizodycznej oba gatunki potrafiły wybrać użyteczne narzędzie. Były w stanie również przypomnieć sobie specyficzne wydarzenia.

Telewizory przygniotły 200 tysięcy dzieci

BBC informuje, że ok. 200 tys. dzieci zrobiło sobie krzywdę w ciągu ostatnich 20 lat, przewracając odbiornik telewizyjny. Ostatnio do takich wypadków dochodzi częściej ze względu na coraz mniejszą wagę telewizorów.

Druga Wojna Wodna w Szanghaju

Około stu osób uzbrojonych w pistolety wodne i zwykłe wiadra starło się w centrum Szanghaju. Stoczona tam w niedzielę Druga Wojna Wodna przyniosła uczestnikom sporo radości. Bardziej niż pokonanie przeciwnej drużyny, liczyła się wygrana z upałem.

Księżyc w burzowej pełni

W nocy z niedzieli na poniedziałek Księżyc jaśniał do tego stopnia, że wielu osobom nie pozwalał spać. Dziś Srebrny Glob, tym razem znajdujący się już całkiem w pełni, jeszcze mocniej rozświetli nocne niebo.

Wielka woda na pustyni

Ulewne deszcze nawiedziły pustynny stan Arizona. Po ich przejściu nad hrabstwami stanu ratowano kierowców, których podtopione samochody nie były w stanie wyjechać z zamienionych w rwące rzeki ulic.

Łódka zabiła niezwykle rzadkiego delfina u wybrzeży Wielkiej Brytanii

Młody butlonosy został śmiertelnie potrącony przez motorówkę w ujściu kornwalijskiej rzeki Camel. Do wypadku doszło, kiedy na wodzie stłoczyły się łodzie z obserwatorami, chcącymi obejrzeć stado rzadkiej przybrzeżnej grupy tych delfinów. Miejscowa policja poszukuje sprawców, a za ich wskazanie wyznaczono nagrodę.

Pierwsza wakacyjna ofiara Tatr

52-letni turysta, schodząc w niedzielę z Przełęczy Zawrat, pośliznął się i doznał obrażeń głowy. Mężczyzna zmarł po przetransportowaniu do szpitala. To pierwszy śmiertelny wypadek w Tatrach podczas tegorocznych wakacji. TOPR interweniował od 1 lipca już 34 razy.

Pogoda na 16 dni: upalny koniec lipca. Nawet 35 stopni C

Ostatnie 10 dni lipca zapowiada się naprawdę gorąco, bo zwrotnikowe powietrze zapewni nam niemal śródziemnomorskie temperatury. W ostatnią lipcową niedzielę sięgną 35 st. C, a lokalnie nawet 37 st. C, a kolejny, już sierpniowy weekend niemal jej dorówna. Taka upalna pogoda będzie miała jedną wadę - razem z nią nadciągną do Polski gwałtowne burze.

Monsun zatapia południowe Indie

Andhra Pradesz, południowoindyjski stan, w sobotę nawiedziły powodzie. Zalało sześć dystryktów, trzeba było ewakuować mieszkańców 200 wiosek.

Prywatny teleskop stanie na Księżycu

Nie tylko Mars, ale też Księżyc znalazł się na celowniku prywatnych przedsiębiorców planujących eksplorację Kosmosu. Pierwsza taka misja w rejon południowego bieguna ziemskiego satelity ma zaowocować ustawieniem tam teleskopu już w 2015 roku.

Posłuchaj, jak brzmi globalne ocieplenie

Na wspaniały pomysł na to, jak przedstawić statystyki dotyczące dokonującej się zmiany klimatu wpadł Daniel Crawford z amerykańskiego University of Minnesota. Zamiast tworzyć nudne wykresy, przełożył dane na dźwięki, po czym zagrał je na swojej wiolonczeli.