Najnowsze

Najnowsze

W Indonezji wybuchł wulkan. Tysiące ludzi się ewakuują

Gunung Sinabung, wulkan w północnej części indonezyjskiej wyspy Sumatra znowu straszy. Blisko cztery tysiące ludzi ewakuowało się na niżej położone tereny do obozów, po tym jak doszło do jego erupcji. Ruch samolotów został wstrzymany ze względu na pył, jaki unosi się w atmosferze.

Czekają nas chłodne noce. Możliwe przymrozki

Przez najbliższy tydzień pogodą będą władały niże, sprowadzające do Polski chłodne atlantyckie powietrze. Ta wilgotna masa powietrza polarnomorskiego przyniesie sporo deszczu, a synoptycy nie wykluczają pojawienia się burz.

Lodowce topnieją od spodu. Błyskawicznie

Przez lata naukowcy uważnie obserwowali pokrywę lodowców, uważając, że to właśnie ona pokazuje, jak szybko lodowe masywy topnieją. Tymczasem prawdziwą skalę problemu ujawniły badania nad Pine Island Glacier (PIG), jednym z najważniejszych lodowców, mających wpływ na poziom wód na świecie. Według badaczy, zamiast patrzeć na powierzchnię, powinniśmy spojrzeć na to, co dzieje się pod lodowcem.

Groźna powódź w Rumunii. Będzie jeszcze padać

Dziewięć osób, w tym ośmioletnia dziewczynka, od czwartku straciło życie w wyniku powodzi nawiedzającej Rumunię. Rozmiar zniszczeń poczynionych przez wodę jest ogromny. Ponieważ sytuacja pogodowa jeszcze przez jakiś czas się nie poprawi, w niedzielę podjęto decyzję o ewakuacji z zagrożonych zalaniami terenów 1400 osób.

Wiadomo, którą ręką się podpiszesz, jeszcze zanim się urodzisz

To, czy pisząc użyjemy lewej czy prawej dłoni, jest ustalane na samym początku naszego istnienia, gdy jesteśmy zaledwie grupą mikroskopijnych komórek. Naukowcy z uniwersytetów w Oksfordzie, Bristolu oraz z Instytutu Maksa Plancka w Nijmegen w Holandii odkryli gen, który decyduje czy jesteśmy lewo- lub praworęczni.

Znaleźli prawalenia sprzed 40 mln lat. Łączył ssaki lądowe z morskimi

Zespół peruwiańskich paleontologów odkrył skamienielinę prehistorycznego stworzenia morskiego, który może stanowić łącznik pomiędzy nowożytnymi ssakami morskimi a ich lądowymi przodkami. Oceniane na ponad 40 mln lat szczątki prawalenia to wyjątkowe odkrycie w Peru. Naukowcy do tej pory nie przypuszczali, że występowały na tym terenie.

Deszcze rozmoczyły brytyjską ziemię. Coraz więcej osunięć

W ciągu ostatnich 14 miesięcy pięciokrotnie wzrosła ilość zgłoszeń o osunięciach ziemi w Wielkiej Brytanii - alarmują tamtejsi geolodzy. Za taki stan rzeczy winią wyjątkowo deszczowy miniony rok. Postanowili stworzyć mapę zagrożeń z takim zjawiskami, żeby wiadomo było, które miejsca wymagają specjalnej, wzmocnionej infrastruktury.

Na tydzień zamkną się w grocie. Tak ćwiczą astronauci

Aby poczuć się jak w kosmosie, astronauci wcale nie muszą wylatywać wysoko ponad Ziemię. Wystarczy, że spędzą trochę czasu w grocie, np. na Sardynii. Lada dzień przekona się o tym kilkoro przyszłych, a także już doświadczonych zdobywców przestrzeni kosmicznej.

Im dłużej krowa leży, tym większe prawdopodobieństwo, że wstanie

Badając wpływ opery na życie myszy, odkrywając, że im dłużej krowa leży, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wstanie, a także zakazując publicznego klaskania można zasłużyć sobie na szczególne wyróżnienie - tzw. antynobla. W tym roku nagrody te przyznano po raz 23., a ich laureaci otrzymali nagrodę pieniężną - 10 bilionów dolarów... Zimbabwe.

Woda przerwała ziemną zaporę

Pół tysiąca mieszkańców osiedli i wsi w obwodzie odeskim na południu Ukrainy zostało ewakuowanych ze względu na zagrożenie powodziowe. Ulewy, które przeszły przez region, doprowadziły do wezbrania rzeki. Naporu wody nie wytrzymała ziemna zapora.

Europa mokra i coraz chłodniejsza

W większości Europy, podobnie jak w Polsce, pogoda coraz bardziej przypomina o nadchodzącej jesieni. Stopniowo robi się coraz chłodniej, a za sprawą niżów i towarzyszących im frontów również deszczowo. Lato trzyma się jeszcze mocno w Hiszpanii, Włoszech, Grecji i Turcji.