Najnowsze

Najnowsze

Ulicami spływają samochody. Deszcze zalały Buenos Aires

Powodzie, przerwy w dostawie prądu, zawalenie muru otaczającego szkołę i paraliż komunikacyjny spowodowały we wtorek ulewne deszcze, które wystąpiły w Buenos Aires. W ciągu jednego dnia spadło tam 150 mm wody, co odpowiada większej ilości niż przewidziana na cały kwiecień.

Wrota piekieł odkopane w Turcji

U stóp jednej ze świątyni w południowo-zachodniej Turcji znajdują się mitologiczne wrota piekieł - ogłosili włoscy archeolodzy. Twierdzą, że mitologiczny opis świątyni, w której znajdowała się brama do Hadesu, ma bardzo wiele cech wspólnych z ruinami położonymi w starożytnym Hierapolis, dzisiaj Pamukkale.

Premier rozważa rezygnację ze zmiany czasu

Donald Tusk rozważa możliwość rezygnacji ze zmiany czasu. - Dwa razy do roku dyskutujemy na Radzie Ministrów, czy są przesłanki, aby zrezygnować z tej zmiany. Są argumenty i za i przeciw - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej.

Big Bang w wersji audio. 760 lat w 100 sekund

Tak mógł brzmieć Wielki Wybuch. Fizyk z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle wykorzystał dane z satelity Plancka i swoje badania sprzed 10 lat i napisał program, który funkcję matematyczną zamienił na dźwięk. Jak utrzymuje profesor, trwająca 100 sekund wersja przedstawia pierwsze 760 tysięcy lat kosmosu.

65 centymetrów śniegu. Zima siedemdziesięciolecia w Moskwie

Rekordowe opady śniegu w kwietniu zarejestrowali w poniedziałek rosyjscy synoptycy na ulicach Moskwy. Stolicę przykryła 65-centymetrowa warstwa białego puchu i jest to najwyższy wynik od ponad 70 lat. W zaledwie jeden dzień spadło ponad 40 proc. miesięcznych opadów.

Gdzie czarcie kręgi, tam termity. Częściowe wyjaśnienie zagadki pustynnych kół

Południowoafrykańska pustynia Namib kryła zagadkę, którą od lat próbowali rozwikłać różni badacze. Na jej wąskim skrawku między środkową Angolą a północno-zachodnią częścią RPA wśród stepowej roślinności pojawiają regularne, puste, niczym nie porośnięte okręgi. Niemiecki biolog twierdzi, że rozwiązał zagadkę ich pochodzenia.

Świąteczne potrawy nie dla bocianów. Już lepsza karma dla psów

Resztki ze świąt nie nadają się dla ptaków - apelują ornitolodzy. Jeśli chcemy dokarmić ptaki, które właśnie przyleciały do nas z południa, dajmy im do jedzenia surowe mięso, ale w żadnym razie nie solone. "Sól jest dla ptaków zabójcza" - przestrzegają eksperci.

Zima wiosną to skutek braku lodu w Arktyce

Naukowcy ostrzegali przed taką zimą już od lat. Wielokrotnie pojawiały się przypuszczenia, że pogoda "zwariuje" i w wiosnę będziemy mieli zimę. Ostrzeżenia klimatologów w końcu sprawdziły się i tej wiosny zasypało nas doszczętnie.

Przedłużająca się zima robi się coraz groźniejsza

Zalegający śnieg, w ciągu dnia topniejący i w nocy na nowo zamarzający, stwarza duże zagrożenia nie tylko dla konstrukcji dachów budynków. Zmiany temperatur powodują, że masy śniegu osuwają się z dachów i spadają z niekiedy dużej wysokości.

Człowiek z Księżyca wysyła nas na Marsa

Księżyc to za mało, ludzie powinni stanąć na Marsie - uważa Buzz Aldrin. Astronauta w swojej najnowszej książce zwraca się do NASA, by zmienić obecną politykę eksploracji kosmosu.

Europa Środkowa zalana. Idzie kolejna fala opadów

Rośnie zagrożenie powodzią na Węgrzech. Zalanych zostało już 145 tys. ha terenu, a na wschodzie kraju zarządzono ewakuacje. Po roztopach i ulewach z przybierającą gwałtownie wodą walczą też Rumunia, Chorwacja, Ukraina i Słowacja.

Przez globalne ocieplenie woda się rozszerza

Nawet o 120 cm wzrośnie do końca XXI wieku poziom oceanu światowego, a problemy mogą mieć przez to m.in. mieszkańcy Holandii i Florydy. Jednym z czynników, który odpowiada za taki wzrost, jest globalne ocieplenie. Woda o większej temperaturze to woda o większej objętości - ostrzegają naukowcy.

Paschalna burza piaskowa nad Jerozolimą

Ciężka burza piaskowa spowiła Izrael w poniedziałek, ograniczając widoczność do kilometra - pisze izraelski "Haaretz". Minister środowiska w specjalnym oświadczeniu ostrzegł mieszkańców przez zanieczyszczeniem powietrza.

Prognoza pogody na dziś: popada, ale front zacznie ustępować

We wtorek wciąż będzie się nam dawał we znaki śnieżny front, ale ma odsuwać się stopniowo na północny wschód. Dzięki temu zacznie się rozpogadzać na północnym zachodzie, a po południu na przejaśnienia dotrą też na południe i do centrum kraju. Termometry pokażą od 1 do 5 st. C.

Rzeki wystąpiły z koryt. Wsie odcięte od świata

Portugalia walczy z powodziami. Z powodu ulewnych deszczy, które nawiedziły północ i centrum kraju, kilka rzek wystąpiło z koryt. Zalało lokalne drogi, a kilka wiosek zostało zupełnie odciętych od świata. Podtopiło także kilka hiszpańskich miast.

Tragedia w tunelu pośrodku Oceanu Indyjskiego

Co najmniej 10 ludzi zginęło w nagłych powodziach na Mauritiusie, wyspiarskim państwie w zachodniej części Oceanu Indyjskiego - poinformowały miejscowe władze. Przyczyną tragedii były ulewne i gwałtowne deszcze.

W Japonii wiosna przyszła dwa tygodnie wcześniej

Podczas gdy Polacy z utęsknieniem wyczekują wiosny, Japończycy już się z niej cieszą. Wiśniowy front w tym roku przyszedł do nich dobre dwa tygodnie wcześniej, i można już podziwiać obsypane kwiatami drzewka.

Nawet kęs hamburgera może być szkodliwy

Nawet ci, którzy bardzo dbają o to, co trafia do ich ust, od czasu do czasu sięgają po tzw. śmieciowe jedzenie. Badacze z University of Massachusetts Medical School sugerują, że nawet niewielka ilość niezdrowego jedzenia może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Wzrosło zagrożenie lawinowe w Beskidach

W północnych rejonach Babiej Góry warstwa śniegu mierzy blisko 120 cm po ostatnich opadach. Ilość śniegu zwiększyła ryzyko lawin, a ratownicy GOPR ostrzegają, że szlaki turystyczne są teraz bardzo trudne i niebezpieczne.