Najnowsze

Najnowsze

Olimpijska pochodnia już na ISS. Ale ogień nie zapłonie

Rakieta Sojuz po sześciu godzinach lotu zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na jej pokładzie oprócz trzyosobowej załogi znajduje się pochodnia olimpijska. Ze względów bezpieczeństwa niezostanie co prawda zapalona, ale za to w sobotę po raz pierwszy w historii znajdzie się bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej.

Dolnośląskie truskawki nie czują jesieni. "To nie ma sensu biologicznego"

Chociaż listopad zaczął się na dobre, nie wszystkie rośliny przestawiły się na jesienny tryb wegetacji. Na Kontakt Meteo dostaliśmy zdjęcia od Casimirusa pokazujące, że na Dolnym Śląsku - jak gdyby nigdy nic - dojrzewają truskawki. Jak wyjaśnia biolog, takie zaburzenia się zdarzają. - Ale to nie ma sensu biologicznego - zaznacza.

"Doskonały owadzi szturm". Miliony biedronek opanowują domy

- Są urocze, ale nikt nie lubi nadmiaru słodyczy - mówi entomolog o inwazji biedronek w USA. Miliony biedronek opanowują domy i firmy w niektórych stanach na południowym wschodzie kraju. Owadów jest tak dużo, że ludzie próbują się ich pozbyć za pomocą odkurzaczy.

Na mroźne noce poczekamy do poniedziałku

- Do końca tygodnia czekają nas chłodne, ale jeszcze nie mroźne noce - zapowiada synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Dopiero pierwszej nocy przyszłego tygodnia na termometrach zobaczymy, jak słupki rtęci spadają poniżej zera.

Spędzili 10 dni w księżycowej kapsule

Księżycowa kapsuła, a raczej jej model, stanęła w mieście w Dakocie Północnej. Troje ochotników spędziło w niej ponad tydzień. W tym czasie pracownicy NASA mogli zebrać wiele cennych informacji dotyczących m.in. tego, jak ludzie zachowują się w izolacji od świata zewnętrznego.

Odkryto przodka T-Rexa, pierwszego drapieżcy wszech czasów

Naukowcy odkryli szkielet należący do przodka tyranozaura. Wiek kości ogromnego gada naukowcy datują na 80 milionów lat. Był on odrobinę mniejszy od legendarnego T-Rexa i żył o 10 milionów lat wcześniej. Gada nazwano Lythronax argestes i po raz pierwszy zaprezentowano w Muzeum Historii Naturalnej w Salt Lake City w amerykańskim stanie Utah.

Prognoza pogody na dziś: czwartek pełen opadów

Prognoza pogody przewiduje, że aura w czwartek będzie kapryśna. Front atmosferyczny, który będzie się przemieszczał z zachodu w głąb kraju sprawi, że na niebie zobaczymy głównie deszczowy chmury. Mimo to synoptycy prognozują, że okresami zza chmur może przebłysnąć słońce. Termometry pokażą od 7 st. C na Suwalszczyźnie do 15 st. C na Dolnym Śląsku.

Drogi mokre, poza tym wietrznie

Synoptycy przewidują, że w czwartek pogodę zdominują fronty atmosferyczne. W całym kraju będzie przelotnie padało. Drogi staną się śliskie i mokre, a na południowym zachodzie dodatkowym utrudnieniem będzie silny wiatr. W porywach osiągnie on prędkość do 60 km/godz.

Jak NASA ulepsza lotnictwo? Na przykład walcząc z owadami

W zestawieniu z ogromnym jumbo jetem maleńka mucha, pszczoła czy komar wydają się być zupełnie nieszkodliwe. Okazuje się jednak, że mogą być całkiem poważnym problemem dla lotnictwa. Na tyle istotnym, że w jego rozwiązanie zaangażował się specjalny "robaczy zespół" jednego z ośrodków NASA.

Potężny sztorm na Bałtyku odciął prąd 30 tys. domów

Wichura, a także ulewne opady deszczu spowodowały, że około 30 tysięcy fińskich gospodarstw domowych zostało bez prądu. Jak podają synoptycy, wiatr podczas sztormu osiągał prędkość 86 kilometrów na godzinę, co pozwoliło mu zrywać liczne linie energetyczne wzdłuż wybrzeża Finlandii.

W kościele schronili się przed erupcją wulkanu

Nie ustaje aktywność wulkanu Sinabung na Sumatrze. Ostatnia, wtorkowa erupcja trwała 20 minut, a chmura popiołu sięgnęła trzech tysięcy metrów. Sejsmolodzy ostrzegają, że kolejne erupcje mogą nastąpić w każdej chwili, a władze podtrzymują zakaz zbliżania się do podnóża góry.

Na Gubałówce zrobiło się biało. "Ten śnieg już tu zostanie"

Niemal całe pasmo Tatr jest już pokryte bielą. Dolna część Podtatrza jeszcze śniegu nie widziała, ale górale twierdzą, że lada chwila będzie i tam. - Na Marcina, czyli na 11 listopada, ten śnieg już u nas bywał. Rzadko kiedy go nie było - zaznacza Józef Słodyczka, góral z Gubałówki.

Olbrzymie statki nie zbliżą się już do Wenecji

Od nowego roku olbrzymie wycieczkowce nie będą mogły podpływać do historycznego centrum Wenecji. Po wielu protestach mieszkańców i władz miasta rząd Enrico Letty postanowił stopniowo ograniczyć ruch statków i promów w rejonie laguny. Choć rozporządzenie uznano za ważną decyzję, są też opinie, że można było zrobić więcej.

Przelotny deszcz sprawi, że zrobi się ślisko

Kierowcy w całej Polsce w środę napotkają utrudnienia na trasie. Przelotny deszcz sprawi, że wymagana będzie zmniejszona prędkość i większa ostrożność. Padać będzie w całym kraju, a najwięcej wody spadnie na północnym zachodzie Polski.

Truskawki owocują, zakwitły bzy. W Rumunii lato zamiast jesieni

W Rumunii kolejny tydzień utrzymuje się zaskakująco ładna jak na późną jesień pogoda. Jest tak ciepło, że w niektórych częściach kraju dojrzały nowe zbiory truskawek. Na wybrzeżu z kolei wciąż nie brakuje chętnych do opalania i pływania w morzu.