Najnowsze

Najnowsze

Uniwersalna szczepionka przeciw grypie coraz bliżej

Naukowcy są coraz bliżej opracowania uniwersalnej szczepionki na grypę. Badacze odkryli, że pewne komórki produkowane przez układ odpornościowy człowieka potrafią niszczyć rdzenie wirusów grypy, bez względu na mutację. Czy już niedługo uda się stworzyć surowicę idealną?

Na razie ogrzewają nas chmury. Poranne przymrozki od weekendu

Obecnie Polska znajduje się w zasięgu niżu, stąd tyle przelotnych opadów deszczu. Jednak taka pogoda ma też swoje dobre strony. Gdy do kraju wkracza niż, wraz z nim przychodzą chmury, a tym samym tworzy się gruba pokrywa, która zatrzymuje ciepło przy powierzchni Ziemi. Dlatego w ciągu kilku najbliższych dni, a raczej nocy, nie wystąpią przygruntowe przymrozki. Te pojawią się w weekend.

Na koncie zabójczego supertajfunu kolejnych 25 ofiar

- Co najmniej 25 ludzi zginęło w południowych Chinach w następstwie uderzenia tajfunu Usagi - podały w poniedziałek chińskie władze. Cyklon wywołał paraliż komunikacyjny w regionie: wstrzymano kolej, samoloty oraz statki.

Letni lód arktyczny może zniknąć do końca wieku

5,1 mln km kwadratowych wyniosła powierzchnia pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym podczas tegorocznego minimum. Choć w porównaniu z rekordem z zeszłego roku jej sezonowy ubytek jest mniejszy o ponad milion kilometrów kwadratowych, naukowcy zapowiadają że z dekady na dekadę będzie się obniżał nie tylko jej zasięg, ale też grubość. "Jest bardzo prawdopodobne, że letni lód arktyczny całkowicie zniknie w ciągu tego wieku" - zapowiadają.

"Wenus pojawia się z gracją". Najlepsze zdjęcia kosmosu

Przejście Wenus na tle tarczy Słońca, zorza polarna, komety i Droga Mleczna - to "bohaterowie" najlepszych zdjęć o tematyce astronomicznej 2013 roku. Z ponad tysiąca zgłoszonych prac Królewskie Obserwatorium Greenwich w Londynie wybrało zwycięzców w pięciu kategoriach. Zobacz, jak amatorzy i profesjonaliści z całego świata sportretowali kosmos.

Lekko osłabiony, ale nadal bardzo groźny. Usagi dociera do Chin i Hongkongu

Tajfun Usagi przeszedł nad Tajwanem. Towarzyszące mu ulewy wywołały powodzie, doprowadzając do ewakuacji mieszkańców w niektórych rejonach. Na atak żywiołu przygotowują się Hongkong i Chiny. W tych ostatnich zmniejszono moc jednaj z elektrowni atomowych, a ministerstwo apeluje do rolników, by postarali się zebrać jak najwięcej plonów przed uderzeniem.

"Na babie lato nie ma co liczyć"

Pierwsze dwa tygodnie jesieni nie będą dla nas łaskawe. Jak zapowiada synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński, zdominują je niże, chłód i wilgoć. Do tego nocami mogą wystąpić przymrozki.

"Nie ma nadziei na odnalezienie kogokolwiek żywego"

- Co najmniej 101 osób poniosło śmierć, a 68 uważa się za zaginione po przejściu dwóch huraganów, które w ubiegły weekend zaatakowały jednocześnie wschodnie i zachodnie wybrzeża Meksyku - poinformowaly w sobotę władze. 68 zaginionych osób to mieszkańcy La Pintada, miejscowości którą przykryła lawina błotna.

Młode Polki piją jak mężczyźni

- Coraz więcej młodych kobiet w grupie wiekowej 18-29 lat zaczyna dorównywać mężczyznom pod względem ilości wypijanego alkoholu – twierdzi Marcin Wojnar, psychiatra i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami.

Nie lubisz poniedziałku? Ten będzie już jesienny

W niedzielę miną ostatnie godziny astronomicznego lata. Skończy się o godz. 22.44 naszego czasu, gdy Słońce znajdzie się w punkcie równonocy jesiennej i wejdzie w znak Wagi. W nowy tydzień wejdziemy już z jesienią.

Uderzyła w kometę, żeby ją zbadać, ale już nie odpowiada. To koniec misji Deep Impact

Sławę zyskała tym, że po raz pierwszy w historii wykonała bezpośrednie badania jądra komety. Zdołała jednak zdziałać znacznie więcej. Przez 9 latach spędzonych w kosmosie obserwowała też inne obiekty i zrobiła 500 tys. zdjęć różnych ciał niebieskich. Teraz misja sondy Deep Impact została oficjalnie zakończona. NASA zrezygnowała bowiem z prób jej namierzenia po tym, jak na początku sierpnia utracono łączność z sondą.

Najazd gigantów na Wenecję

Wenecja znalazła się w sobotę w stanie prawdziwego oblężenia przez olbrzymie statki wycieczkowe. Od rana do nabrzeża w pobliżu placu świętego Marka podpłynęło dziewięć morskich gigantów, w cały weekend miało ich być dwadzieścia. Ich obecność wywołuje coraz silniejsze protesty. Niektóre z wycieczkowców miały po 300 m długości.

Poznań szykuje mapę rozmieszczenia... płazów

Mapę rozmieszczenia płazów na terenie Poznania przygotowuje Klub Przyrodników - Koło Poznańskie przy współpracy Grupy Traszka. Mapa, która ma być zaprezentowana na początku października, pomoże miejskim urzędnikom w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.