Najnowsze

Najnowsze

Kłusownicy otruli cyjankiem ponad 80 słoni

Ponad 80 słoni padło ofiarą łowców kości słoniowej w Zimbabwe. Kłusownicy otruli cyjankiem wodopoje, z których korzystały zwierzęta. Tamtejszy minister środowiska alarmuje, ze zagrożone zostało jedno z największych słoniowych stad na świecie.

Włochy, Grecja, Turcja - tam jesień wciąż nie dotarła

Związane z dominującymi w Europie niżami fronty atmosferyczne popsują pogodę nawet w niektórych z tych rejonów, gdzie wciąż można było cieszyć się latem. Deszcz i burze dotrą na słoneczny dotrą Półwysep Iberyjski. Jednak Włochy, Grecja i Turcja to wciąż idealne miejsce na urlop - tam królują słońce i blisko 30-stopniowe upały.

Hiszpanie chcą cofnąć zegary o godzinę. 71 lat byli w złej strefie czasowej

Hiszpański parlament chce wnioskować o oficjalną zmianę czasu. Chodzi o przypisanie kraju do strefy czasu uniwersalnego - tej samej, w której znajdują się sąsiednia Portugalia i Wielka Brytania. Zdaniem polityków cofnięcie zegarków o godzinę pozwoliłoby Hiszpanom dostroić rytm życia do naturalnego cyklu dziennego.

Pan Kazimierz wybiera się na Marsa

O kosmicznej ekspedycji marzył od dziecka, a jego marzenie wreszcie może się spełnić - musi tylko przekonać żonę. Pan Kazimierz, emeryt z Wieruszowa, właśnie został zakwalifikowany do międzynarodowego programu kosmicznego Mars One. Gotów jest resztę życia spędzić na innej planecie i ciężko tam pracować.

Dzikie zwierzęta w Europie mają się coraz lepiej. Populacja żubrów wzrosła 30-krotnie

W ciągu ostatnich 50 lat populacja wielu zagrożonych gatunków wzrosła tak znacząco, że groźba wyginięcia powoli zanika. To dzięki wytrwałej walce ekologów oraz umiejętnej introdukcji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. - Jeśli ma się dobry plan, dobrze się go realizuje, to on naprawdę działa - komentował Frans Schepers, dyrektor organizacji Rewilding Europe, na dowód prezentując wyniki analizy 37 zagrożonych gatunków zwierząt w Europie.

Mała rybka może zagrozić ekosystemowi Odry

Ten gatunek może zniszczyć cały ekosystem Odry, ostrzegają ekolodzy. Chodzi o niewielką rybkę, żyjącą zwykle w Morzu Czarnym. Spory przyrost jej populacji może zakończyć się fatalnie dla organizmów autochtonicznych.

W Tajlandii monsun zabija ludzi i gospodarkę

Co roku Tajlandia zmaga się z powodziami, wywoływanymi przez ulewne monsunowe deszcze. Tegoroczne ulewy spowodowały, że na północnym wschodzie kraju ulice zamieniły się w rzeki. Władze są zaniepokojone - w zalanej prowincji znajduje się 110 zakładów produkcyjnych bardzo ważnych dla gospodarki kraju.

Słabe deszcze spadną na drogi

W piątek nie wszędzie w Polsce będzie się dobrze prowadziło. Widzialność i przyczepność pogorszy przelotny deszcz. Synoptycy podkreślają, że miejscami drogi będą jednak suche, a warunki drogowe - dobre.

Meteorolodzy spierają się o zimę. Przygnębiające prognozy Rosjan

Szybki przeskok od ciepłego lata do chłodnej i mokrej jesiennej pogody rodzi niepokój o to, czy nie czeka nas ciężka i mroźna zima. Takiego właśnie zdania są klimatolodzy Rosyjskiej Akademii Nauk, którzy zapowiadają okres wieloletniego ochłodzenia. Jednak państwowe służby meteorologiczne, zarówno rosyjskie, jak i amerykańskie uspokajają, że tegoroczne jesień i zima pozostaną w normie. I tym optymistycznym prognozom kibicuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Burze przemieściły się przez Małopolskę

Słabe burze towarzyszyły przemieszczaniu się frontu atmosferycznego przez Małopolskę. Po południu przez klika godzin rejestrowano tam lokalne wyładowania. Potem aktywność burzowa zanikła.

Jesienne Tatry kuszą widokami, ale pogoda może być zdradliwa

Po bardzo wczesnym ataku zimowej pogody w Tatrach zapanowała nieco łagodniejsza, jesienna aura - przynajmniej w niższych partiach gór. Można tam podziwiać rudziejące powoli liście i trawy czy delikatne mgły nad górskimi jeziorami. Powyżej 1600 m zmienna pogoda może być bardzo niebezpieczna, dlatego czasem warto zostać w dolinach i poznać np. historię tatrzańskich kopalni uranu czy morza, które kiedyś zalewało góry.

Południe Europy wciąż kusi słońcem

Słoneczne i ciepłe południe kontra pochmurna i chłodna północ - tak przedstawia się sytuacja na pogodowej mapie naszego kontynentu. Aurę w przeważającej części Europy kształtują niże. Na jej środkowo-wschodnich obszarach zaowocuje to opadami deszczu.