Zdarzyło ci się kiedyś rozpocząć trening przed śniadaniem z przekonaniem, że dzięki temu spalisz więcej tkanki tłuszczowej? Czy rzeczywiście wysiłek na czczo ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie? Na to pytanie odpowiedzieli specjaliści w programie "Teraz kuchnia".
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Chyba każdy z nas zastanawiał się jak to jest z tym jedzeniem przed treningiem. Czy lepiej jest ćwiczyć z pustym żołądkiem, czy wręcz przeciwnie - duży wysiłek na czczo nie służy naszemu zdrowiu?
Odpowiedź nie jest oczywista, bo każdy z nas jest inny. Dla niektórych spożywanie posiłków do pół godziny przed treningiem jest czymś zupełnie normalnym, podczas gdy ktoś inny mógłby odczuwać pewne dolegliwości podczas ćwiczeń z pełnym żołądkiem.
Szybciej schudnąć?
Twierdzenie, że trening na czczo jest bezowocny, nie jest do końca zgodne z prawdą. W rzeczywistości przed posiłkiem jesteśmy w stanie spalić więcej tkanki tłuszczowej. Jednak taki trening może być zbyt dużym obciążeniem dla organizmu.
W początkowej fazie wysiłku organizm czerpie energię głównie z zapasów glikogenu zmagazynowanego w mięśniach i wątrobie. Rano jego poziom jest niski, dlatego zapasy energii bardzo szybko zaczynają być czerpane z tkanki tłuszczowej. Zużywają się wtedy pokłady cukru, które wspomagają funkcjonowanie mózgu. To dlatego przy niedoborach cukru możemy czuć się źle.
Dietetyk sportowy Justyna Mizera ma prostą radę: - Nigdy nie zaczynaj treningu bez śniadania - mówi. - Gwałtowny spadek cukru we krwi, którego poziom i tak jest niski po całej nocy, może wywołać hipoglikemię, a to prowadzić może do zasłabnięcia lub nawet śpiączki - dodaje.
Jeśli nie masz rano czasu
Ale nie tylko chęć schudnięcia powoduje nami, gdy trenujemy na czczo. Zdarza się, że czasem rano po prostu brakuje nam czasu na śniadanie. Beata Śniechowska, zwyciężczyni drugiej edycji "MasterChefa", radzi, by w takim wypadku przygotować posiłek poprzedniego dnia i schować go do lodówki na noc. Świetnie nadają się do tego potrawy, które po odstawieniu na kilka godzin stają się jeszcze lepsze.
Takim daniem jest pudding z nasion szałwii hiszpańskiej (chia) - które pęcznieją w żołądku, powodując uczucie sytości, a do tego wspomagają nawodnienie organizmu w czasie treningu - a także mleka kokosowego, soku z buraka i miodu. Trzeba połączyć ze sobą wszystkie składniki , dokładnie wymieszać i odstawić do lodówki na 12 godzin.
Tak przygotowany pudding można jeść przez kolejne 2-3, łącząc z różnymi dodatkami dla urozmaicenia na przykład salsą owocową z bardzo zdrowymi jagodami goji. - Jagody goji, nazywane są owocami długowieczności - mówi dietetyk. - Świetnie zwalczają szkodliwe wolne rodniki, powstające w naszym organizmie podczas treningu. Dorzucić można też banana, koniecznie niedojrzałego, ponieważ wolniej uwalnia on energię niż dojrzały owoc.
Spożywanie takich produktów bogatych w antyoksydanty może uchronić nas przed stanem zapalnym lub kontuzją.
O jedzeniu przed treningiem w magazynie "Teraz kuchnia" mówi Beata Śniechowska oraz dietetyk sportowy Justyna Mizera:
Autor: ab/kka / Źródło: Teraz Kuchnia / TVN Meteo Active, wformie24.poradnikzdrowie.pl, befit.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock