Pulmonolog Elżbieta Puścińska i fizjolog sportu Krzysztof Mizera rozmawiali w "Studiu Active" o szkodliwości palenia i problemach z rzuceniem nałogu. Dyskutowano także o sportowcach nie odmawiających sobie tak zwanego dymka i jego wpływie na ich wyniki.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
O szkodliwości palenia powiedziano już chyba wszystko. Nałóg ma negatywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, lecz także na wygląd.
Palisz? Będziesz słabszy
Palenie źle wpływa także na wyniki sportowe.
- Wpływ papierosów jest olbrzymi, ponieważ wpływają na tak zwany pobór tlenu - wyjaśnił gość "Studia Active" fizjolog sportu Krzysztof Mizera. - Ilość tlenu, jaka trafia do organizmu, a tym samym do mięśni na przykład biegacza, jest wówczas ograniczona - sprecyzował.
Na szczęście ilość palaczy maleje - ludzie wybierają zdrowie.
Na efekty trzeba czekać
Niektórzy po wyzwoleniu się od nałogu deklarują, że nie zauważyli specjalnych zmian w wydolności organizmu czy stanie zdrowia. To jest uwarunkowane ilością palonych dziennie papierosów oraz długością okresu, przez jaki nałóg był nieodłącznym towarzyszem.
- Na efekty też trzeba trochę poczekać. Nie jest tak, że wydolność nam wzrasta z dnia na dzień - zauważył Mizera. - Jednak u osoby, która paliła dużo i rzucając zaczyna trening i aktywny tryb życia, włącznie z dietą, to faktycznie te parametry wydolnościowe mogą dość szybko się poprawiać - zauważył.
Autor: stella / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock