Ciekawostki

Ciekawostki

Zobacz wybrzeża Chorwacji i Grecji z lotu ptaka

W serii "Wybrzeża świata: Europa" TVN Meteo śledzi z lotu ptaka najpiękniejsze wybrzeża Starego Kontynentu. Tym razem Chorwacji i Grecji. Zapraszamy do oglądania tych i innych dokumentów w TVN Meteo.

Zaczął się sezon na katar i grypę

Przyszła jesień. A z nią złe samopoczucie, infekcje i katar. Zły biomet i jesienno-zimowy chłód to udręka dla wielu z nas. Jak nasz organizm próbuje bronić się przed złą pogodą?

Popielica znalazła nowe lokum

Co najmniej 150 popielic, gryzoni przypominających szczura z ogonem wiewiórki, wypuszczą przyrodnicy w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym w ciągu najbliższych trzech lat. Liczą, że pozwoli to stworzyć w zachodniej Polsce kolejne stanowisko tego zagrożonego gatunku.

Tworzą mapę lodu Antarktydy

Lodowa Brygada (ang. Ice Brigade) od trzech lat bada zmiany na Antarktydzie. Naukowcy z NASA pracujący w tym projekcie, skupiają się na ilości i rozłożeniu lodu w tamtym rejonie.

Koreańczycy jedzą kwadratowe jabłka

Koreańczycy wyprodukowali kwadratowe jabłka. Mają zachęcać młodych ludzi do intensywnej nauki przed ogólnokrajowym egzaminem wstępnym na studia wyższe.

Mołdawia: wino, kobiety i śpiew

W Kiszyniowie Mołdawia zaprezentowała swój główny towar eksportowy: wino. Na festiwalu tego trunku można było spróbować nowych gatunków, a producentów wsparł premier kraju Vlad Filat.

Tak się jarzy październikowe słońce

Podczas ostatnich kilku pogodnych dni Reporterzy 24 chętnie zwracali swoją uwagę w kierunku wschodów i zachodów słońca. Obejrzyjcie ich piękne zdjęcia - niedługo takie widoki będą prawdziwą rzadkością.

Satelita wielkości auta runie na Ziemię

Niemiecki satelita pędzi w kierunku Ziemi. Na powierzchnię planety spaść ma nawet 30 jego fragmentów o łącznej wadze ok. 1,5 tony. Gdzie uderzą? Eksperci nie wiedzą.

Uczysz się? Twoja praca może polecieć w kosmos

Właśnie ruszyła polska edycja międzynarodowego konkursu "Space Lab" dla uczniów. Konkurs będzie polegał na opracowaniu naukowego eksperymentu, który będzie można przeprowadzić w kosmosie. Dwa zwycięskie doświadczenia zostaną wykonane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Uwaga! Herbata z cytryną szkodzi

Powszechnie przyjęło się uważać, że picie jesienią dużej ilości herbaty z cytryną uzupełni braki witaminy C w naszym organizmie. Jest ona niezbędna w zapobieganiu pogodowym depresjom, brakowi apetytu i wspomaganiu leczenia przeziębień. Należy jednak pamiętać, że może również szkodzić.

Jak życie przetrwało epokę lodowcową?

Globalne zlodowacenie unicestwiło życie na Ziemi setki milionów lat temu, ale nowe badania wykazują, że proste glony, mogły przetrwać w wodach o cechach podobnych do dzisiejszego Morza Czerwonego.

Głuchy telefon

Kiedyś bardzo popularna była zabawa w „głuchy telefon”. Elementem rozrywkowym była zniekształcanie wiadomości podczas przekazywania z ust do ust a właściwie z „ust do uch”.

Nissan stworzył dom na koniec świata

Nissan, marka znana głównie z projektowania samochodów, przedstawiła na targach w Japonii projekt domu odpornego na klęski żywiołowe. NSH-2012 będzie całkowicie samowystarczalny, bo zasilany energią słoneczną.

NASA sama tworzy kręgi w zbożu

Z okazji 50 rocznicy pierwszego lotu załogowego w kosmos, NASA stworzyła kręgi na polach kukurydzy. Nawiązując do słynnych figur w zbożu, które mają być dziełem pozaziemskich cywilizacji, agencja przekornie narysowała historię astronomii.

"Rewolta przeciwko autokarom" w Rzymie

Tysiące mieszkańców Rzymu, władze kilku dzielnic i organizacje obrony środowiska protestują przeciwko inwazji autokarów na Wieczne Miasto, która ich zdaniem jest groźna dla zdrowia i blokuje ruch. Domagają się natychmiastowego ograniczenia wjazdu turystycznych pojazdów do stolicy.

Tak powstają młode gwiazdy

Chandra i Spitzer, dwa należące do NASA teleskopy, gromadzą dane, dzięki którym powstają grafiki pozwalające badaczom na dokonywanie coraz to nowych odkryć w dziedzinie młodych gwiazd. Takich jak na przykład to, w jaki sposób powstały te wypełniające obłok molekularny Cepheus B.

Trochę kanadyjskiej jesieni w Polsce

Patrząc na zdjęcia Reporterka 24 można odnieść wrażenie, że to nie Kanada, a Polska jest krajem klonowych liści. Spacerując po rogowskim arboretum, kolekcjonującym różne gatunki tego drzewa, można poczuć się jak postać zagubiona w kolorowej, jesiennej bajce.

"Jesień w Gotham City"

Do Nowego Jorku wróciło lato. W weekend na błękitnym niebie nie było żadnej chmurki, temperatura wyniosła powyżej 25 stopni stopni, a nowojorczycy chodzili w klapkach i krótkich spodenkach. Wielu wybrało się wygrzewać na słońcu na High Lane, pisze Reporterka 24, kasiewusa.

Czekał 7 lat na wakacje w kosmosie

Jest pierwsza reklamacja turystycznego lotu w kosmos. Wystosował ją 75-letni Amerykanin, któremu naprzykrzyło się oczekiwanie na start w pozaziemskie przestworza. Jego zdaniem firma Virgin Galactic za długo konstruuje statek kosmiczny, którym ma transportować ludzi poza planetę. W tym wieku nie ma się już czasu na oczekiwania - twierdzi emeryt.

Pogoda oszalała: 1 tydzień, 4 pory roku

Miniony tydzień obfitował w atrakcje pogodowe. Zaczął się upalnym latem w Europie Zachodniej, potem nastała wiosna. W Środkowej Europie to jesień pokazała się w całej krasie, a chwilę potem nagle pojawiła się ostatnia pora roku, zima.

Waszyngton i Góry Skaliste w śniegu

W Stanach Zjednoczonych spadł pierwszy śnieg. Napadało w stanach Oregon, Waszyngton i Kolorado. Na drodze stanowej w okolicach Denver doszło do kolizji kilku samochodów. Utworzyły się gigantyczne korki, a pięć osób odwieziono do szpitala. Otwarte zostały kurorty narciarskie - tuż przed długim weekendem z okazji Święta Dziękczynienia.

Ile waży najcięższa dynia?

We wrocławskim Ogrodzie Botanicznym odbył się w niedzielę VIII Dolnośląski Festiwal Dyni. Główną atrakcją był konkurs na największą dynię. Zwyciężczyni "Naśka" osiągnęła 451,5 kg. Okazuje się, że daleko jej do europejskiej mistrzyni, która pobiła rekord 750 kg.

Spadająca gwiazda na tle lśniącej zorzy

Kulminacja aktywności roju Drakonidów i świeżo zainaugurowany deszcz Orionidów niezwykle hojnie obdarzyły miłośników podziwiania nieba w Szwecji. Zobacz niezwykłe zdjęcie nocnego widowiska.

Dwa dni w pyle, potem deszcz

Zdjęcie trwającej dwa dni burzy piaskowej zostało zrobione przez satelitę NASA Terra. Zjawisko pogodowe o dużym natężeniu miało zasięg kilkuset kilometrów i przeszło nad Afganistanem.