Ciekawostki

Ciekawostki

Reklama w telewizji winna otyłości dzieci?

Większość dzieci uwielbia jeść wszystko, co słodkie, kolorowe, rozreklamowane i niezdrowe. Zwłaszcza, kiedy jest popularne i dobrze zareklamowane. Organizacja CFBAI wypowiedziała wojnę amerykańskim reklamom tzw. śmieciowego jedzenia, które mają na dzieci o wiele większy wpływ niż na dorosłych.

Nadchodząca apokalipsa? Nie, to tylko chmura szelfowa

Chmura szelfowa, nazywana także wałem szkwałowym, to zjawisko zwiastujące nadejście wyjątkowo gwałtownej burzy, której mogą towarzyszyć tornado i gradobicie. Tam gdzie występuje, pojawiają się intensywne opady deszczu i porywisty wiatr, zwany szkwałem.

Zubi: co wiecie o bocianach?

Bocian, nasz polski bocian, ten biało-czarny z czerwonymi nogami. Skojarzenia zapewne miłe. A czy wiecie, że to drapieżny ptak i jeden z najbardziej ekologicznych?

Miś koala na radioterapii

Sprinkles, miś koala, przeszła radioterapię, która normalnie zarezerwowana jest dla pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe. Mieszkanka australijskiego zoo czuje się dobrze.

Starożytne królestwo Tybetu trzeba ratować przed deszczem

Ruinom starożytnego Królestwa Guge zagraża deszcz i wiatr. Dlatego w dolinie Satledżu, w zachodnim Tybecie, rozpoczął się wielomilionowy projekt. Miejscowe władze mają nadzieje, że pomoże ocalić skalne miasto przed erozją i klęskami żywiołowymi.

Coraz później świta. Zbliża się jesień

Słońce wstaje coraz później. To znak, że apogeum lata mamy już za sobą. W Łodzi, mniej więcej w centrum kraju (chociaż jest nim podobno miejscowość Piątek), wschód słońca miał dziś miejsce o godz. 5:17, a przypomnę, że jeszcze miesiąc temu, 9 lipca, słońce wstało o 4:34.

Po gwałtownej burzy tęcza

Od dwóch dni Polskę nawiedzają burze. Deszcz, błyskawice i ciemne chmury skutecznie zasłoniły słońce. Czasami jednak pogoda próbuje się zrewanżować i po burzliwym dniu funduje nam widok pięknej tęczy.

"Dante przepowiedział nam takie lato?"

"Lasciate ogni speranza". Skąd Dante Alighieri wiedział? Czy umieszczając taki napis na bramie piekieł miał na myśli obecną prognozę dla Polski w roku 2011?

Pozbądź się brzęczącego komara

W związku z plagą komarów radzimy, jak się przed nimi uchronić. Jakie środki odstraszające są najlepsze i czy możemy pozbyć się komarów z naszego ogródka raz na zawsze? Sprawdza ekipa "Raportu Meteo".

Najlepszy produkt regionalny tej części świata?

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu, jak spędzić sierpniowy długi weekend, pomyśl o Zakopanem. Od czwartku do niedzieli w stolicy Tatr odbywać się będą II Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Obok oscypka staną setki specjałów z całego świata.

Neandertylczycy? Nie, to gdynianie

Marsz Neandertala to impreza organizowana przez władze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zdanie postawione przed uczestnikami jest proste - przejść 7,5 km przez las. Na boso.

Ta ryba może zabić człowieka

Reporter 24 miguellk wybrał się na wycieczkę do Akwarium Gdyńskiego. Jego uwagę przykuła ognica rogata - wyjątkowo piękna i niebezpieczna mieszkanka morskich głębin.

Dzbanecznik pożarł sikorkę

Angielski dzbanecznik urządził sobie nietypowy posiłek. Roślina hodowana w szkółce roślin mięsożernych w Somerset na obiad zjadła nie, jak to ma w zwyczaju, owada, a... sikorkę bogatkę.

Zubi: jak to jest z lokalnymi burzami?

Burze o charakterze lokalnym - zwracam Waszą uwagę na określenie "lokalne". To co wczoraj działo się w Warszawie idealnie oddaje taki właśnie charakter burz.

Ścinają, kiedy tylko mogą

Jak co roku o tej porze - zaczęły się żniwa. Silnie związane z folklorem zjawisko od dawna było tematem różnych prac od literatury po zdjęcia. Jeden z naszych Reporterów 24 przysłał nam wspaniałe fotografie przedstawiające żniwa na Suwalszczyźnie.

Co najlepiej tuli do snu?

Brytyjczycy rzadko już liczą barany, żeby zasnąć. Wolą słuchać, jak pada deszcz lub nagrań z odgłosami dżungli, ryku lwa i małpich wrzasków. Takie są wyniki najnowszego sondażu na temat tego, co ułatwia ludziom zasypianie.

Juno i figurki lego lecą na Jowisza

NASA wystrzeliła w piątek sondę kosmiczną Juno, która po kilkuletnim locie ma dotrzeć w lipcu 2016 roku do Jowisza. Na największej planecie Układu Słonecznego ma przeprowadzić kompleksowe badania.

Lato solarne dobiegło końca

Jeszcze dobrze nie nacieszyliśmy się letnią pogodą, a tu już końca dobiegło lato solarne. 5 sierpnia na północnej półkuli właśnie minął kwartał z największą ilością światła słonecznego.

Śmierć Amazonii widziana z kosmosu

Brązowe, łyse plamy na zdjęciu zrobionym przez satelitę NASA to nie plaża czy pagórki - to polany powstałe po wycięciu lasów deszczowych. Fotografia uwidacznia skalę zniszczeń, o których alarmuje się od lat.

Woda płynie po Czerwonej Planecie?

Ostatnie obserwacje powierzchni Marsa mogą dowodzić, że na Czerwonej Planecie płynie woda - poinformowali naukowcy NASA. Wnioski snują na podstawie danych uzyskanych przez sondę Mars Reconnaissance, wystrzeloną w kosmos w 2005 roku.

Spójrz w niebo. Planetoida jaśniejsza od gwiazd

W sobotę planetoida Vesta znajdzie się bardzo blisko Ziemi i w opozycji wobec Słońca. Dzięki temu, około godziny 1:00 w nocy będzie można ją znaleźć w gwiazdozbiorze Koziorożca, nisko nad południowym horyzontem.

Kiedy Ziemia miała dwa księżyce?

Nowa teoria na temat kształtu ziemskiego satelity. Część naukowców uważa, że Księżyc miał kiedyś o wiele mniejszego towarzysza, który zderzył się z nim i najzwyczajniej w świecie wbił w niego. Miałoby to tłumaczyć, jak na niewidocznej dla nas półkuli powstały góry.