Ciekawostki

Ciekawostki

Świecący klon psa pomoże uleczyć Parkinsona?

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Seulu sklonowali psa. Zwierzę tzw. drugiej generacji ma pomóc w opracowaniu leków dla ludzi chorych na Alzheimera i Parkinsona. Nie wiadomo jednak, jak koreańscy uczeni chcą to zrobić.

"Do prognoz zachowam dystans"

Ponarzekać dobra rzecz – nie wszyscy, ale większość lubi. Za drogo, za tanio, za chłodno, za ciepło, nie tędy, ile można, dlaczego tak? Wyrzucić z siebie rozczarowania i będzie lepiej.

Elmo odleciał w kosmos

Siedzibę NASA na Florydzie odwiedził nadzwyczajny gość: Elmo, jeden z mieszkańców Ulicy Sezamkowej. Jako specjalny wysłannik najsłynniejszej ulicy na świecie, odbył podróż promem kosmicznym, rozmawiał z eks-astronautą, zasiadał w centrum dowodzenia i sprawdzał zastosowania modeli matematycznych w praktyce.

Litry, milimetry... Jak się mierzy deszcz?

Pisząc czy mówiąc o deszczu musimy określić jego miarę. I tu niejednokrotnie odbiorcy informacji mają problem, nie rozumiejąc o co chodzi z tymi milimetrami i litrami.

2000 km bez lądowania i kropli paliwa

Zapraszamy na wyjątkową wędrówkę po świecie z wielokrotnym Mistrzem Szybownictwa Polski, Europy i Świata, Sebastianem Kawą. Specjalnie dla czytelników tvnmeteo.pl pilot opisuje tajemnice przyrody i podniebnego sportu. Przeczytaj jego relację z podróży szybowcem do Patagonii i RPA:

Ocean kwitnie na turkusowo

Woda u wybrzeży Nowej Fundlandii przybrała kolor turkusowy. Czy to wyciek groźnych substancji chemicznych z przepływających tamtędy statków handlowych? Nie. To po prostu kwitnący fitoplankton. Zdjęcia tego widowiska, możemy zobaczyć dzięki satelitom NASA.

Szatan nie pomidor

Zdjęcie diabelnego pomidora nadesłała nam Reporterka 24. Widocznie w tym roku nie tylko pogoda jest kapryśna.

Dlaczego w Sandomierzu tak leje?

Co z tym województwem świętokrzyskim? Wydawać by się mogło, że rejon ten upodobały sobie intensywne deszcze. Ostatnie obfite opady wyniosły w Polsce do 50-60 l/mkw. A w rejonie Sandomierza odnotowano 140 l/mkw.

Włosi pizze pieką na słońcu

Dyrektorzy jednej z włoskich fabryk pizzy postanowili zainwestować w innowacyjne urządzenie i kupili pierwszy na świecie piec do wypiekania tego przysmaku, który jest napędzany tylko przez energię słoneczną.

Konie z Czarnobyla bliskie wyginięcia

- Koniom Przewalskiego, zamieszkującym okolice elektrowni atomowej w Czarnobylu, grozi wyginięcie. Według naukowców to nie wina promieniowania, a kłusownicy, którzy polują na zwierzęta dla mięsa – podaje BBC Nature.

Krótkie życie tropikalnej burzy

Cindy, to kolejna tropikalna burza, która w ostatnich dniach pojawiła się na Atlantyku. Kieruje się na północno-wschodnie, chłodne wody, gdzie prawdopodobnie ulegnie rozproszeniu. Satelita NASA uchwycił Cindy w jej szczytowej formie.

W lipcu zawsze najbardziej pada

W redakcji meteo powstała nowa nazwa miesiąca lipiec, a mianowicie "lipcopad". Rzeczywiście, cały czas jakieś deszczowe chmury przemieszczają się nad Polską, to z południa na północ, to z zachodu na wschód. I oddechu nie ma od deszczu, a każdy marzy już o stabilizacji pogody i niebie bezchmurnym ze słońcem, nie tak na chwilę, ale chociaż na tydzień.

Białoruś zbiera plony

26 lipca Białorusini rozpoczęli świętowanie dożynek. Kobiety ubrane w stroje ludowe wiążą kłosy, śpiewając tradycyjne pieśni. Z kolei pierwszy gospodarz we wsi podrzuca do góry wiązkę zboża i kwiatów polnych ku pomyślnym zbiorom.

Pomóż rozszyfrować starożytny papirus

We wtorek ruszył innowacyjny społecznościowy projekt naukowy. W ręce internautów na całym świecie trafiły tysiące starożytnych papirusów, dotychczas dostępnych niewielkiej grupie oksfordzkich badaczy antyku. To wydarzenie bez precedensu w historii nauki.

Leżak pod pachę i na meteory

Najbliższe noce poświęćcie obserwacji nieba. - Połączenie nowiu Księżyca i aktywności kilku ciekawych rojów meteorów powoduje, że koniec lipca jest doskonałym czasem do obserwacji tych efektownych zjawisk - zachęca dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Jak to jest z tym biometem?

Biometeorologii ciąg dalszy. Obok promieniowania słonecznego i zachmurzenia, bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na samopoczucie człowieka jest temperatura powietrza.

Weneckie tramwaje: osobne wejścia dla turystów

Od wtorku we włoskiej Wenecji do najbardziej zatłoczonych tramwajów wodnych turyści i mieszkańcy będą wchodzić osobnymi wejściami. Eksperyment wprowadzono w związku z rekordowym napływem gości z całego świata.

Morze Czerwone znikło w piasku

Pióropusze brunatnego pyłu, unoszące się u wybrzeży Afryki nad Morzem Czerwonym, uchwycił specjalny skaner MODIS, umieszczony na satelicie NASA. Burza piaskowa pojawiła się w regionie w połowie lipca i unosiła przez kilka kolejnych dni, szczelnie zasłaniając obraz lądu i morza.

Japończycy z terenów dotkniętych trzęsieniem na wakacjach w Polsce

Grupa 30 japońskich dzieci z terenów najbardziej zniszczonych podczas niedawnego trzęsienia ziemi przyleciała w niedzielę do Polski na dwutygodniowe wakacje. Wraz z polskimi dziećmi młodzi Japończycy odpoczywają w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki "Dojo-Stara Wieś" koło Przedborza w woj. łódzkim.

Wulkany kontra globalne ocieplenie

Erupcja wulkanu Eyjafjallajökull, choć ogromna, nie zafundowała stratosferze tak wielu aerozoli, jak w 1991 roku filipiński wulkan Pinatubo, który wypuścił w niebo 10 km kw. gazów, popiołu, dymu i innych materiałów, przez co planeta ochłodziła się na rok.

Zubi zaprasza do zwiedzenia fińskiej fabryki

W najbliższym odcinku magazynu Dobre Klimaty zaproszę ponownie do Finlandii, do zwiedzania fabryki domów drewnianych. Tym razem odwiedzimy jedną z większych fabryk, dostarczających swoje produkty także na rynek europejski.

Pięknie, chociaż pod chmurami

Ostatnio aura nie zachwyca - ciągle pada, jest buro i ponuro. Czasem jednak kapryśne lato pozwala słońcu wychynąć zza chmur. Momenty przypominające, jak piękna może być ta pora roku w Polsce, uchwycił na zdjęciach @Stanisław.

Na wakacje odpraw się sam

Pasażerowie odlatujący z lotniska Chopina coraz chętniej sami chcą się odprawiać, korzystając m.in. z internetu czy z samoobsługowych kiosków, zamiast stać w kolejce do tradycyjnych stanowisk odpraw. Nowe rozwiązania popularne są szczególnie w sezonie wakacyjnym.

Dobroczynne UV na północy i w centrum

Ranek i południe w Polsce na przeważającym obszarze kraju słoneczne, oprócz południa i południowego-wschodu, gdzie przybywa chmur. W Warszawie nareszcie słonecznie i od razu poprawiły się warunki biometeorologiczne.

Ekologia: nowoczesna toaleta bez wody i prądu

Kanadyjscy konstruktorzy pracują nad projektem toalety, w której nie potrzeba wody ani prądu. Grant na jej budowę, w wysokości trzech milionów dolarów, przyznała fundacja Billa i Melindy Gatesów, a konkuruje o niego osiem zespołów.

Niesforna wata cukrowa nad Bałtykiem

Lipiec nad morzem nie rozpieszcza turystów pogodą, ale ciekawymi zjawiskami meteorologicznymi już tak. Reporter 24, spacerując po plaży w okolicach Jastarni i Juraty, zauważył na Bałtyku niespotykany układ chmur, przypominający trąby powietrzne.

Będziemy nadwrażliwi. Winny niż

W ciągu najbliższej doby sytuacja baryczna nad Europą zasadniczo się nie zmieni. Polska nadal pozostanie w zasięgu niżu znad południowej Skandynawii.