Ciekawostki

Ciekawostki

Merkury i Jowisz na wrześniowym niebie

Koniec września będzie bardzo obiecujący dla miłośników astronomii. We wrześniu ujrzymy na niebie m.in. Merkurego i Jowisza. Gdzie patrzeć, aby je zobaczyć, w rozmowie z TVN Meteo wyjaśnia dr. Piotr Wąż z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Dzisiaj w Polsce rządzi wyż

Skandynawię, północną Rosję i Hiszpanię zalegają niże. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wyżowe. Polska jest w zasięgu klina wyżowego.

Zagubiony pingwin wraca do domu

Pingwin zwany Happy Feet, znaleziony pod koniec czerwca na nowozelandzkiej plaży, rozpoczął w poniedziałek podróż powrotną na Antarktydę. W zoo w Wellington żegnało go prawie 2 tys. osób.

Tego lata trąby powietrzne "atakowały" Polskę

Podobno przed wojną były tak wielkie, że potrafiły przewrócić pociąg. Teraz nie jest to częste zjawisko i zauważone, budzi wiele ekscytacji. Mowa o trąbach powietrznych. Tego, burzowego lata przeszło ich nad Polską więcej niż zazwyczaj. Czujne oko Reporterów 24 wychwyciło niektóre z nich.

Przed nami piękne dni

Nadchodzące dni piękne. Temperatura maksymalna 16-25 st. C. Miejscami trochę przelotnego deszczu.

Brazylia: małe, rude i właśnie odkryte

Nowy gatunek małp - małych, nadrzewnych zwierząt reprezentujących grupę zwaną titi - odkryto w Mato Grosso, jednym z najsłabiej poznanych i najbardziej niszczonych rejonów Brazylii.

"Czasu nie potrafimy zatrzymać..."

Dziś pierwszy dyżur w "nowej redakcji". Chociaż jeszcze trwają ostatnie prace - my już po przenosinach. Podobno co się dzieje w pierwszą noc po przeprowadzce, to miarodajna wróżba na przyszłość.

Fotograficzny plebiscyt na koniec lata

Od początku lata przesyłacie nam na Kontakt Meteo wspaniałe zdjęcia z wakacji. Okazuje się, że Reporterzy 24 wypoczywali w tym sezonie praktycznie wszędzie. Dostaliśmy fotografie nie tylko z różnych zakątków Polski, ale też z Egiptu, Portugalii, a nawet Norwegii. Teraz Wy wybierzcie najlepsze z nich.

Lepszy upał w okolicy, niż koniec wakacji

"Tu byłem 990. Mszczywoj". I jeszcze jeden napis: "Lepszy upał w okolicy, niż koniec wakacji". To prastare pogodowe przysłowie, wyryte runami na kamiennych stupach w okolicy Port Halifax, daje świadectwo mądrości naszych antenatów.

Borecznik pożera Puszczę Bydgoską

Leśnicy podjęli walkę o ocalenie drzewostanu w Puszczy Bydgoskiej. Tamtejsze sosny zostały zaatakowane przez żarłoczne larwy borecznika. Ogołocają one z igieł każdą napotkaną sosnę.

900 000 km² śniegu i lodu

Kiedy u nas kończy się lato, w Ameryce Południowej kończy się zima. Latynosi w tym roku mają powody do narzekań, bo jest ona wyjątkowo długa. Śnieg i chłód wciąż zalegają górne partie gór, co doskonale uchwycił teleskop zamontowany na satelicie NASA.

Banho Santo w Portugalii

Co roku 24 sierpnia na plażę świętego Bartłomieja na północy Portugalii zjeżdżają tysiące pielgrzymów i gapiów. Odbywa się tam banho santo (święta kąpiel) dzieci.

Wschodnie Wybrzeże zatrzęsło się nie raz

Wtorkowe trzęsienie ziemi o sile 5.8 st. w skali Richtera zatrzęsło Wschodnim Wybrzeżem Stanów Zjednoczonych. Takie zjawisko to rzadkość, jednak sejsmologiczna historia USA zna podobne przypadki w tym rejonie.

Polak zdobył K2

We wtorek Dariusz Załuski zdobył drugi co do wysokości szczyt Ziemi K2. Jest on dziewiątym Polakiem w historii, któremu udało się tego dokonać.

Jaka pogoda na Ligę Mistrzów?

Dziś mecz o awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Wisła Kraków zagra z APOEL-em Nikozja. Warunki pogodowe nie będą łatwe.

"Pogoda też ma wyrzuty sumienia" Relacja Reportera 24 z Nowego Jorku

Pogoda w Nowym Jorku od dwóch tygodni trzyma mieszkańców metropolii w napięciu. Raz oferuje ulewne deszcze, które zalewają ulice Manhattanu, by już po chwili udobruchać ich pięknym słońcem i bezchmurnym niebem. Pogodową relację z Nowego Jorku przesłał nam Reporter 24.

Góra lodowa pękła na dwoje

Historię góry lodowej o nazwie PII-A śledzimy, od kiedy wpłynęła na kanadyjskie wody przybrzeżne. Do tej pory płynęła jako jedna wielka bryła o powierzchni 55 km kw. W poniedziałek rozpadła się na dwie mniejsze części i w takiej postaci płynie u wybrzeży Nowej Fundlandii.

Kiepska pogoda w służbie turystyki

57 tys. pasażerów przewiozła już w tym roku wąskotorowa Bieszczadzka Kolejka Leśna. Do końca sezonu chętnych może być nawet 20 tys. więcej. Byłby to rekordowy wynik, przyczynia się do niego zła pogoda.

Omenaa już tęskni za bikini

Koniec wakacji, koniec z bikini... A historia tego kawałka materiału, jaki wkładają na siebie kobiety w sezonie plażowym, jest moim zdaniem bardzo ciekawa.

Sierpień wydobywa głębię Morskiego Oka

Sierpień wyjątkowo sprzyja górskim wędrówkom. Miłośnicy wspinaczek, jeśli zdecydowali się na urlop w drugiej połowie miesiąca, mogą liczyć na dobrą pogodę i tym samym wspaniałe fotograficzne pamiątki ze szlaku. Udane zdjęcia polskich Tatr dostaliśmy od Reportera 24.

Poniedziałkowe burze: grad wielkości piłek golfowych

W poniedziałek w Polsce lokalnie grzmi. Rano burze wraz z frontem atmosferycznym przechodziły z północy na wschód. Po południu burze pojawiły się na Mazowszu i na Śląsku. Reporterzy 24 na bieżąco śledzą burze i utrwalają go na fotografiach.

Tej nocy zobaczysz Neptuna

W nocy będziemy mieli szansę na obserwacją najbardziej odległej planety Układu Słonecznego, Neptuna. Ciało niebieskie właśnie zakończyło swoją pierwszą podróż dookoła Słońca od czasów jego odkrycia w 1846 roku i w poniedziałek dokładnie o 23:26 znajdzie się w opozycji wobec niego. Będzie więc jasno świeciło jego odbitym światłem.

Bociany odlatują, bo czują koniec lata

Choć prognoza długoterminowa nie zapowiada jeszcze końca lata, bociany nie dają zamydlić sobie oczu i już szykują się do odlotu. Ptaki dobrze wiedzą, kiedy czas ruszać w drogę w poszukiwaniu komfortowych warunków termicznych. Stado bocianów gotowych do odlotu sfotografował Reporter 24.

Nasłuchują Słońca, przewidują burze magnetyczne

Naukowcy odkryli metodę, dzięki której z dwudniowym wyprzedzeniem można przewidzieć pojawienie się plam słonecznych na Słońcu. Dzięki temu także na Ziemi z wyprzedzeniem będziemy w stanie ustrzec się przed negatywnym wpływem wybuchów wewnątrz gwiazdy.

To nie obraz, to kwitnące morze

Kwitnący ocean niczym dzieło abstrakcjonisty. Zdjęcie wykonane przez satelitę programu MODIS prezentuje bajeczny fitoplantkon w Morzu Barentsa. Sierpień to idealny czas do tworzenia takich obrazów.