Ciekawostki

Ciekawostki

Jeźdźcy fal walczą z żywiołem

Najlepsi surferzy świata zjechali do Portugalii, by walczyć o tytuł Mistrza Świata 2011. Oznacza to nie tylko prestiż w środowisku, ale też duże pieniądze i międzynarodową sławę.

Klaus niesie wiatr, który może wszystko

Wieje w Europie za sprawą niżu Klaus, którego centrum zalega nad Morzem Norweskim. Objął on swoim zasięgiem północno-zachodnią i północną Europę. Obejmie w najbliższych godzinach zachodnią Polskę i kraje nadbałtyckie.

Foka zamieszkała w rzece. Pokochały ją tłumy

Mieszkańcy przedmieść japońskiej miejscowości Shiki, oddalonej o około 30 km od Tokio, nie są przyzwyczajeni do takiej atencji mediów. Za obecny najazd ekip telewizyjnych odpowiada foka, która zadomowiła się w przepływającej przez miasto rzece.

Triumf Einsteina? Naukowcy: neutrina nie mogą być szybsze od światła

We wrześniu tego roku naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) podzielili się ze światem odkryciem, które mogło podważyć szczególną teorię względności Alberta Einsteina. Z przeprowadzonych przez nich badań wynikało, że neutrina osiągnęły prędkość przekraczającą prędkość światła. Wydaje się, że holenderscy badacze z Uniwersytetu Groningen, znaleźli wytłumaczenie dla tego zjawiska.

"Gwiezdny żłobek" na zdjęciu NASA

Miecz Oriona, będący fragmentem Gwiazdozbioru Oriona - jednej z najłatwiejszych do odnalezienia konstelacji nieba zimowego - uchodzi za prawdziwy "gwiezdny żłobek". Wypełniają go tysiące młodych gwiazd i protogwiazd, z których część osiąga rozmiary naszego Słońca lub większe.

Nie żyje Pacho, krokodyl opłakiwany przez ludzi

W niedzielę w miasteczku Siquirres w Kostaryce odbył się pogrzeb gigantycznego krokodyla Pocho. Gada żegnały tłumy. O Pocho stało się głośno kilka lat temu, kiedy w internecie pojawiły się zdjęcia 4,5-metrowego krokodyla bawiącego się z człowiekiem.

Kontrowersyjny Koreańczyk sklonował kojoty

Zespół naukowców z Korei Południowej, pod kierownictwem Hwang Woo-Suk, sklonował kojoty. Badacz znany jest na całym świecie z oszustwa i prowadzenia nieetycznych eksperymentów. Podczas prezentacji kojotów, przeprosił za dawne winy.

Po 170 dniach w jajku ujrzały Chiny

Po 170 dniach spędzonych w inkubatorze w północno-wschodnich Chinach, z jaj wykluły się małe kameleony jemeńskie. Jest to o tyle niezwykłe wydarzenie, że ich rodzice do tej pory żyli na wolności w tropikalnych lasach na Madagaskarze.

Zobacz, jak słoniątko uczy się chodzić

W życiu każdej żywej istoty, nie tylko dziecka, jednym z najważniejszych momentów w życiu jest postawienie pierwszego, samodzielnego kroku. Zobacz, jak słoniątko uczy się chodzić.

"Siedem przykazań" na chłód

Późna jesień potrafi być wyjątkowo niewdzięczna. Choć za oknem świeci słońce, dając złudzenie ciepła, rzeczywiste temperatury są dużo niższe niż nam się wydaje. W takich warunkach nietrudno o przeziębienie, które pogorszy samopoczucie nawet najweselszych z nas.

Zdobyli Księżyc, wrócili, wypełnili deklarację celną

- To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości - rzekł Neil Armstrong i jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Po powrocie do domu on i cała załoga Apollo 11 byli witani jako bohaterowie. Jednak jak się okazało po ponad 40 latach, na Ziemi przywitała ich też biurokracja. Kosmonauci musieli wypełnić bowiem deklarację celną. Urzędnik na Hawajach w rubryce "miejsce odlotu" wpisał: Księżyc.

-1 st. Celsjusza nie przeszkodził im w kąpieli

W Polsce nie brakuje ludzi, którzy uważają, że sezon na kąpiel w morzu czy w jeziorze trwa cały rok. Nic nie jest w stanie ich zniechęcić: ani niska temperatura powietrza, ani wody. Zobaczcie, jak w październikową niedzielę oddawały się ulubionej czynności morsy z Kętrzyna.

Klimat się ociepla, a zwierzęta i rośliny kurczą

- Rośliny i zwierzęta kurczą się z powodu coraz to wyższej temperatury powietrza oraz braku wody - ogłosili w poniedziałek naukowcy z Singapuru, ostrzegając jednocześnie, że może to prowadzić do trudności w produkowaniu żywności w ciągu kilku następnych lat.

Energia odkryta na Antarktyce

Ilość słońca, jaka dociera do Himalajów, Andów, a nawet do Antarktyki daje tym rejonom szansę, by stały się centrami energii słonecznej - sugerują naukowcy, poszukujący najlepszych rejonów dla instalacji solarnych.

Zbudowali zamek z 7 tysięcy dyń

Mieszkańcy ukraińskiego Zbaraża położonego w obwodzie lwowskim zorganizowali Sobotni Festiwal Dyni. To jeden ze sposobów uczczenia 800-lecia powstania miasta.

Wyścig najoszczędniejszych samochodów świata

39 samochodów z 21 krajów... i wszystkie napędzane energią słoneczną. W niedzielę w Australii rusza Światowy Wyścig Słoneczny. W sobotę odbyły się kwalifikacje. Pole position wywalczyła drużyna z Holandii.

Europejskie mistrzostwa prezenterów pogody

Ekipa TVN Meteo została zaproszona na 5. szczyt europejskich meteorologów. Na konferencji odbywają się m.in. zawody na najlepszą pogodynkę krajów niemieckojęzycznych. Po raz pierwszy jako goście zaproszeni zostali prezenterzy z Polski i Czech.

5 tygrysków bengalskich. Dzieci huraganu Jova

W meksykańskim zoo w Puerta Vallarta urodziły się tygrysie pięcioraczki. Opiekunowie z dumą zaprezentowali swoich nowych podopiecznych. Koty urodziły się w dniu, w którym huragan Jova wszedł na ląd.

Na Marsie mogło kiedyś być życie

Amerykańcy naukowcy przeprowadzili badania liczącego ponad 4 miliardy lat marsjańskiego meteorytu. Wyniki są zaskakujące. Mars mógł być dawniej planetą bardzo podobną do Ziemi pod względem panujących na jego powierzchni warunków.

Mgławica w której umierają gwiazdy

Należące do NASA obserwatorium astronomiczne Chandra wychwyciło zmiany zachodzące w odkrytej w 1751 roku Mgławicy Carina. Na podstawie zdjęcia badacze doszli do wniosku, że gwiazdy w niej ulegają samozniszczeniu.

Pochmurne niebo? Wyższe rachunki

Susza, mróz czy gęste chmury mogą mocno nadszarpnąć domowy budżet. Jak to możliwe? Ograniczają możliwość korzystania z zasobów coraz to popularniejszych odnawialnych źródeł energii, dając wymówkę przedsiębiorstwom użyteczności publicznej do podnoszenia wysokości rachunków za gaz i prąd, na które momentalnie zwiększa się popyt.

Deszczowy rajd harcerski

Moje dziecko wyjeżdża , po raz pierwszy, na rajd harcerski. Magda jest pełna optymizmu. Spakowała się sama.

Zobacz wybrzeża Chorwacji i Grecji z lotu ptaka

W serii "Wybrzeża świata: Europa" TVN Meteo śledzi z lotu ptaka najpiękniejsze wybrzeża Starego Kontynentu. Tym razem Chorwacji i Grecji. Zapraszamy do oglądania tych i innych dokumentów w TVN Meteo.

Zaczął się sezon na katar i grypę

Przyszła jesień. A z nią złe samopoczucie, infekcje i katar. Zły biomet i jesienno-zimowy chłód to udręka dla wielu z nas. Jak nasz organizm próbuje bronić się przed złą pogodą?

Popielica znalazła nowe lokum

Co najmniej 150 popielic, gryzoni przypominających szczura z ogonem wiewiórki, wypuszczą przyrodnicy w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym w ciągu najbliższych trzech lat. Liczą, że pozwoli to stworzyć w zachodniej Polsce kolejne stanowisko tego zagrożonego gatunku.

Tworzą mapę lodu Antarktydy

Lodowa Brygada (ang. Ice Brigade) od trzech lat bada zmiany na Antarktydzie. Naukowcy z NASA pracujący w tym projekcie, skupiają się na ilości i rozłożeniu lodu w tamtym rejonie.

Koreańczycy jedzą kwadratowe jabłka

Koreańczycy wyprodukowali kwadratowe jabłka. Mają zachęcać młodych ludzi do intensywnej nauki przed ogólnokrajowym egzaminem wstępnym na studia wyższe.