Ciekawostki

Ciekawostki

Deszcz spadających gwiazd na niebie

W nocy będziemy mieć szansę zobaczyć niezwykle aktywny rój meteorów zwanych Drakonidami. W ciągu godziny będziemy mogli zaobserwować nawet 800 spadających gwiazd. Jednak w obserwacji może zaszkodzić pogoda: pochmurne niebo i chłód.

Spójrz w niebo. Ujrzysz dwa roje meteorów

- Rozpoczęła się aktywność Orionidów - jednego z najciekawszych rojów meteorów na naszym niebie - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Wydarzenie to zbiega się z datą maksymalnej aktywności roju Drakonidów na nieboskłonie.

Benedykt XVI poparł "Mazury Cud Natury"

Benedykt XVI poparł akcję "Mazury Cud Natury". - Papież otacza modlitwą wszystkich, którym leży na sercu dobro, piękno i sława Mazur - poinformowano na konferencji prasowej w siedzibie Episkopatu Polski. Ogólnoświatowy plebiscyt na siedem Nowych Cudów Natury rozstrzygnie się 11 listopada.

W 2017 wyślą sondę na Słońce

We wtorek 4 października Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaakceptowała projekt misji Solar Orbiter, podczas której w kosmos wyleci wehikuł przeznaczony do badań nad potęgą najbliższej Ziemi gwiazdy - Słońca.

Smoczy park cudem świata?

Komodo, Indonezyjski Park Narodowy, zamieszkały głównie przez wymierający gatunek waranów, jest pretendentem do tytułu nowego cudu świata. Położony w centrum archipelagu indonezyjskiego, składa się z trzech głównych wysp - Komodo, Rinca i Padar. Wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. By zdobyć zacny tytuł musi pokonać 26 innych finalistów.

Chińczycy oszaleli na punkcie małych pand

Aż 12 pand urodziło się w tym roku w Ośrodku Rozrodczym Pandy Wielkiej w Chinach. Na początku października wreszcie mogli zobaczyć je zwiedzający. Już pierwszego dnia na miejsce przybyły dziesiątki tysięcy ludzi.

10 tysięcy żurawi u ujścia Warty

Na początku października przyrodnicy doliczyli się ponad 10 tysięcy żurawi na terenie Parku Narodowego Ujście Warty. To dziesięciokrotnie więcej niż podczas jesiennych liczeń z minionych lat.

Złota polska jesień odchodzi

Wrzesień i początek października rozpieszczały nas ciepłem i słońcem. Dzięki korzystnej aurze mogliśmy cieszyć się złotą polską jesienią. Niestety od północy nadciąga do nas front atmosferyczny, który zakończy bezdeszczowy okres.

Globalne ocieplenie zagraża czekoladzie

Naukowcy podali do wiadomości bardzo niepokojącą informację: ocieplający się klimat może bardzo zaszkodzić uprawom kakaowca, a tym samym czekoladzie. W 2050 roku może się ona stać towarem luksusowym.

Woda na Ziemi może pochodzić z komet

Pierwszy raz w historii na komecie wykryto wodę o składzie podobnym do wody oceanicznej. Odkrycie potwierdza teorię, że to właśnie komety dostarczyły znaczącą ilość wody do ziemskich oceanów. Te z kolei ukształtowały się około 8 mln lat po powstaniu planety.

Tak topnieje Arktyka. Lodu coraz mniej

We wrześniu powierzchnia lodu na Oceanie Arktycznym była drugą najniższą w historii. Na zdjęciu wykonanym z satelity NASA widać, jak wiele go ubyło.

Fale jak bloki w Wielkiej Brytanii

Rekordową wysokość fal zanotowano w Wielkiej Brytanii w poniedziałek. Miały wysokość 4-piętrowego bloku. Na szczęście nie spowodowały żadnych zniszczeń na lądzie.

Niszczy i buduje. Czym właściwie jest wiatr?

Wiatr będzie nam towarzyszył i utrudniał nieco życie w ciągu nadchodzących dni. Powieje do 60-80 km/h i sprawi, że temperatura odczuwalna wyniesie od 9 do 14 st., więc będzie niższa od tej, którą pokażą termometry. A co to ten wiatr?

Ile jest żywiołów?

Piąty, a nawet szósty żywioł. Żywiołów, czyli podstawowych pierwiastków wszechświata zależnie od kręgu kulturowego wyróżniano cztery.

Wszystkie kolory jesieni

Październik rozpoczął się zaskakująco ciepło i słonecznie. Jesień w tym roku dopisuje i raczy nas całą gamą kolorów. Królują oczywiście palety żółtych i pomarańczowych odcieni. Zobaczcie niezwykle malownicze zdjęcia nadesłane przez naszych Reporterów 24.

Plaga pijanych papug w Australii

Kiedy w północnej Australii rozpoczyna się pora deszczowa, nad głowami mieszkańców Terytorium Północnego zaczynają latać setki "pijanych" papug. Trudno wskazać, co jest odpowiedzialne za fakt, że zwierzęta znajdują się w stanie przypominającym stan upojenia alkoholowego.

Merkury pod lupą badaczy

Po zaledwie 6 miesiącach przebywania na orbicie Merkurego, amerykańska sonda kosmiczna MESSENGER przekazała naukowcom informacje, które zrewolucjonizowały ich sposób myślenia o tej planecie. Materiały dały między innymi dowody na dużą aktywność wulkaniczną.

Kometa uderzyła w Słońce. Wywołała wybuch?

Kometa odkryta w piątek przez astronomów-amatorów, zginęła w spektakularny sposób już następnego dnia. Uderzyła w Słońce. Chwilę później na gwieździe doszło do wybuchu, który zarejestrował koronograf znajdujący się na pokładzie sondy SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Przypadek?

Królowa dyń waży niemal pół tony

Konkurs na najbardziej dorodną dynię został rozstrzygnięty. W zawodach hodowców tych jesiennych warzyw wygrała ponad 400-kilogramowa piękność.

"Niektórzy nawet do lasu muszą samochodem"

Byłem wczoraj "na rowerze". Pogoda cudowna, temperatura idealna, przed wiatrem schowałem się w lesie. Ileż radości z piaszczystych dróg. Sucho. Grzybów nie widać, grzybiarzy tak.

Dziura ozonowa pojawiła się nad Arktyką

W tym roku ubytki w warstwie atmosferycznego ozonu nad Arktyką są tak duże, że można juz mówić o "dziurze ozonowej", podobnej do tej nad Antarktydą - alarmują naukowcy. NASA rozpoczęła badania dokumentujące, jak drastycznie maleje warstwa ochronna Ziemi przez wyjątkowo długi okres niskich temperatur w stratosferze.

Big Brother na Mount Everest

Na najwyższym szczycie świata zainstalowano kamerę dzięki której można na żywo oglądać widoki z Mount Everest.

Wiemy więcej o czarnych dziurach

Narzędzia do badania kosmosu, w tym teleskop Hubble'a, odkryły niespotykane szczegóły w otoczeniu czarnej dziury. Wnikliwe obserwacje wykazały ogromne kule gazu odpychane od grawitacyjnego potwora i koronę bardzo gorącego gazu unoszącego się nad dyskiem materii, który wpada do czarnej dziury.

Bądź aktywny jesienią

Rolki, rowery i deski - to już ostatnie dni, gdy możemy śmiało na nich pojeździć. Łódkę czy kajak też trzeba będzie schować do garażu, kiedy spadnie temperatura. Jesień nie musi jednak oznaczać rezygnacji z aktywnego spędzania czasu. Właśnie teraz mamy szansę nabrać formy przed zimowym szaleństwem, a deszcz i brak słońca w cale nie muszą nas ograniczać.

Posłuchaj, jak brzmi wschód słońca

Niedzielny poranek to dla większości z nas szansa na odespanie pracowitego tygodnia. Jednak niektórzy od wylegiwania się w łóżku wolą obcowanie z naturą. Wschód słońca to nie tylko piękne widoki, ale również uczta dla uszu - przekonuje Reporter 24. Przekonajcie się sami!

Krowa poleciała do nieba

W Stanach Zjednoczonych baloniarze po raz 40 obchodzą swoje święto. W weekend rozpoczęła się Międzynarodowa Fiesta Latających Balonów. To największa impreza tego typu na świecie.

Gardias jak Gardias

- Szanowni państwo, przedstawię prognozę na najbliższe lata - rozpoczyna swoje wystapienie Dorota Gardias. Jednak to nie prezenterka TVN Meteo, a szefowa związku pielęgniarek. I chodzi nie o pogodę, a ochronę zdrowia. Dorota Gardias - ta z TVN Meteo - na początku była zdziwiona i rozbawiona, ale po chwili stwierdziła: - Ta pani chce wykorzystać w kampanii moją popularność.