Archeolodzy odkryli w południowo-wschodnim Meksyku pozostałości kuchni w królewskim pałacu Majów sprzed ponad 1000 lat. Pomieszczenie ma 40 metrów długości i 14 szerokości. Nie powstydziłby się jej nawet najbardziej wykwintny szef kuchni.
Satelitę nazwano NPP, a 21 listopada umieszczono na nim najnowszą technologię do fotografowania naszej planety (VIIRS). Już w dwa dni później NASA opublikowała zrobione przy pomocy innowacyjnego urządzenia zdjęcia. Zaprezentowana przez agencję kosmiczną fotografia przedstawia wybrzeża Florydy.
W najbliższy piątek nadarzy się okazja do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca. Niestety, nie z terenu Polski. Zobaczą je mieszkańcy najdalej na południe wysuniętych połaci globu.
40 procent oliwy, sprzedawanej w supermarketach we Włoszech, zawiera pleśń, 16 procent wyprodukowano z zepsutych oliwek, a 8 procent jest przestarzała - takie są wyniki badań, przeprowadzonych przez trzy rolnicze stowarzyszenia.
Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) stacja śledzenia lotu satelitów w australijskim Perth nawiązała kontakt z rosyjską sondą Fobos-Grunt. To pierwszy sygnał, jaki odebrano z Ziemi od chwili rozpoczęcia tej misji na Marsa 8 listopada.
Do 30 listopada można zgłosić swoje ulubione drzewo do konkursu ekologicznego Klubu Gaja na Drzewo Roku. To druga edycja konkursu. w ubiegłym roku tytuł Drzewa Roku uzyskał dąb Grot z Dęblina.
U nas zima tuż tuż, a na półkuli południowej wiosna. Zaczęła się własnie na skutej lodem Antarktydzie. W tamtym klimacie oznacza to, że w ciągu dnia jest widno, warstwa śniegu i lodu jest trochę mniejsza, a otaczające ją morze kwitnie.
Idą zmiany! Duże zmiany w pogodzie. Od września Polska znajduje się pod wpływem kolejno rodzących się i zanikających wyżów. W atmosferze panował spokój, życie urozmaicały jedynie niskie chmury Stratus i mgły, morza mgieł, mżawki. Ziemia nie zaznała deszczu. Koniec tego.
Listopadowe mgły pojawiły się w całej Europie, jednak w niewielu miejscach zjawisko to wygląda tak bajkowo, jak w szwajcarskich dolinach. Zobaczcie galerię zdjęć.
Pustynny krajobraz "czerwonej planety" nie jest tak martwy, jak do tej pory sądzono. Porywisty wiatr nie tylko wzbudza piach, ale też sprawia, że przesuwają się ogromne wydmy.
Gęsi, kaczki i łabędzie, które spędzają zimę na podmokłych terenach Europy Północnej, nie spieszą się z wylotem na południe. Winowajcą jest klimat. Wraz ze wzrostem temperatury jedne gatunki omijają swoje trasy przystankowe, inne przemieszczają się nieznacznie lub z opóźnieniem.
Linię demarkacyjną, która przebiega pomiędzy Egiptem a Izraelem, dokładnie widać z kosmosu. Odpowiada za to nieznacznie wyższe położenie egipskich ziem, na których beduini wypasają swoje zwierzęta.
Aż 555 wielbłądów dwugarbnych przegalopowało w niedzielę przez północną część Chin. To w ramach specjalnego wyścigu tych zwierząt, który od wczoraj wpisany jest w Księgę Rekordów Guinnessa jako największa tego rodzaju rywalizacja.
Amerykańscy kongresmeni ustalili właśnie, że pizzę należy traktować nie jak fast food, a jak... porcję warzyw. Warunek jest jeden - muszą pojawić się na niej co najmniej dwie łyżki sosu pomidorowego. Decyzja nie podoba się specjalistom od żywienia, którzy próbowali wykreślić pizzę z menu szkolnych stołówek.
Skala zjawisk meteorologicznych na innych planetach jest ogromna. Na północnej półkuli Saturna przez niemal rok szalała gigantyczna burza. Kronikę jej życia sfotografowała sonda Cassini, której zadaniem jest obserwacja szóstej planety Układu Słonecznego.
Duńska para książęca odbywa oficjalną wizytę w Australii. Maria i Fryderyk odwiedzili park nadmorskich rzeźb, gdzie 10 lat temu umówili się na pierwszą randkę. Para znana jest z zamiłowania do ekologicznego stylu życia.
Dla Polaków słynne szklane domy z powieści Stefana Żeromskiego to literacki mit lepszej przyszłości, ale w Toronto wieżowce o szklanych ścianach to zapowiedź dużych kłopotów. Okazuje się, że w klimacie Kanady przegrywają ze staromodnymi drewniakami.
Niedziela w Rzymie i Mediolanie jest dniem bez samochodu, bo Włosi przekroczyli limit zanieczyszczenia powietrza na listopad. Zakaz ruchu obowiązuje na znacznym obszarze obu miast, z wyjątkiem peryferii.
Przyszła już chłodna jesień, teraz czekamy na zimę. To okres w którym ciężko z domu wyjść bez szalika. Okazuje się, że sposobów na wiązanie tej ważnej części garderoby jest aż 25.
Niewykluczone, że ten listopad okaże się najcieplejszym w Wielkiej Brytanii od 352 lat. Mieszkańcy Londynu, zamiast robić przedswiąteczne zakupy, przesiadują w ogródkach piwnych miejscowych pubów lub spędzają czas w parku St. James obserwując pelikany.
Konkurencja wśród państw winiarskich ciągle nabiera tempa. Choć liderami produkcji wciąż są Włochy i Francja, to prędkości nabierają pretendenci. Ciekawą odsłoną tej biznesowej bitwy jest próba mocnego wejścia Republiki Południowej Afryki na rynek chiński.
Niezwykły jesienny widok w jednej z chińskich wiosek. Przyzwyczajeni do wiosennego kwitnięcia kwiatów peonii, mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia, widząc, jak białe pąki rozwijają się w końcu roku.
Naukowcy znają już ponad 700 planet spoza Układu Słonecznego. - Dokonuje się cicha rewolucja - komentuje polski astronom zajmujący się badaniem takich ciał, prof. Maciej Konacki.
Badacze Księżyca nareszcie są w posiadaniu pierwszej szczegółowej mapy przedstawiającej niemalże całą jego powierzchnię. Stworzenie jej było możliwe dzięki sondzie kosmicznej Lunar Reconaissance Orbiter (LRO), będącej jednocześnie sztucznym satelitą Srebrnego Globu.
Japońskie władze rozważają wybudowanie repliki Tokio w przypadku gdyby oryginalna stolica została zniszczona np. w trzęsieniu ziemi. Miasto zajmowałoby powierzchnię 1000 akrów, byłoby siedzibą rządu, domem dla 50 tys. mieszkańców, a także miejscem pracy dla 200 tys. Japończyków.
Park Narodowy Wirunga w Kongo do tej pory był znany głównie ze swoich niezwykłych mieszkańców - goryli górskich wpisanych do czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem. Jednak od 6 listopada, kiedy wybuchł wulkan Nyamulagira, można odbyć nocną wycieczkę w kierunku wulkanu.