Ciekawostki

Ciekawostki

Za tydzień minie nas wielka asteroida

NASA będzie bacznie śledzić asteroidę 2005 YU55. 8 listopada przetnie ona orbitę Księżyca. Minie Ziemię w odległości około 323 tysięcy kilometrów. Naukowcy uspokajają, że nie ma powodów do obaw. Jednak na wszelki wypadek zaczną obserwować jej poczynania na cztery dni przed znalezieniem się w kulminacyjnym punkcie.

Złota jesień wróciła w końcu października

Tegoroczna jesień rozpieszcza nas od samego początku. Na palcach jednej ręki możemy policzyć deszczowe, wietrzne i pochmurne dni. Nawet końcówka października, która zwyczajowo straszy mrozem, tym razem zachwyca barwą. Zobacz zdjęcia Reporterów 24.

Sojuz wystartował. Na ISS zaniesie m.in. iPady

W niedzielę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta z kapsułą Sojuz. Na jej pokładzie znajduje się zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To pierwszy start rosyjskiej rakiety od sierpniowej katastrofy.

Zubi poleca

Z serii Tomasz Zubilewicz poleca dwie sprawy:

Studenci na ćwiczeniach będą pić wino

Dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu enologii, czyli wiedzy o winie, uruchamia w tym roku akademickim Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na ćwiczeniach studenci będą pić alkohol.

W Halloween na niebie będą dziać się cuda

- W poniedziałek wieczorem Księżyc zakryje stosunkowo jasną gwiazdę z konstelacji Strzelca - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Zjawisko będzie widoczne gołym okiem

Gwiazda ciepła jak ludzkie ciało

Naukowcy odkryli jedną z najzimniejszych gwiazd. Na jej powierzchni temperatura zbliżona jest do tej, która panuje podczas letniego dnia na Ziemi. Znajduje się od nas o 63 miliony lat świetlnych.

Wulkan wypiętrza się z zawrotną prędkością

Wulkan Uturuncu znajdujący się w Boliwii ma aktualnie około 6 tysięcy metrów wysokości. Do tej pory wulkanolodzy sądzili, że jest wygasły. Zaobserwowali jednak coś niezwykłego. Uturuncu rośnie w niesamowicie szybkim tempie.

Niedźwiadek Knut i wyprawa na południe Australii

Tym razem poznamy bliżej historię słynnego niedźwiatka Knuta, a także południowe wybrzeże Australii i tajemnicze miejsce zwane Kimberley, gdzie można przekonać się o brutalnej mocy natury. Już 30 października na antenie TVN Meteo będzie można zobaczyć premierowe odcinki filmów dokumentalnych.

W nocy przesuwamy wskazówki zegarów

Zegar na wieży kościelnej w północnej Walii już od prawie tygodnia pokazuje czas zimowy - wszystko dlatego, że październik ma w tym roku aż pięć niedziel, a komputer sterujący mechanizmem nie jest dostosowany do unijnej dyrektywy. My z kolei wskazówki przesuwamy tej nocy - z godziny 3 na 2.

Sandomierz odżył. Turyści wrócili

Ponad 312 tys. osób odwiedziło w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku zabytki jednego z najstarszych polskich miast - Sandomierza. To o 100 tys. więcej niż w 2010 roku.

Pierwsza od 500 lat kopalnia złota w Szkocji

Szkocja dostała pozwolenie na budowę pierwszej od 500 lat kopalni złota w miejscowości Cononish. Wcześniej kruszec na tym terytorium wydobywany był do produkcji królewskich klejnotów. W poszukiwanie skarbów zaangażował się Uniwersytet w Leicester i brytyjscy geolodzy.

Maszyna za 8 mln euro zbada Arktykę

Nowy model samolotu badawczego "Polar 6" jest gotowy do lotu. W piątek został przedstawiony społeczności międzynarodowej na niemieckim lotnisku w Bremerhaven, a już w przyszłym tygodniu ruszy penetrować Arktykę.

Amerykanie będą uważnie śledzić ziemski klimat

Delta II wystrzelona. W piątek o 02:48 czasu kalifornijskiego rakieta wyleciała w kosmos, by umiejscowić tam satelitę. Będzie monitorować ziemską pogodę, atmosferę, kontrolować zmiany zachodzące w oceanach i na lądzie.

Z Wrocławia na księżyc?

To niezwykłe zdjęcie przedstawia najzwyklejszy na świecie nocny lot samolotem. Reporterce 24 @ KasiaHa, która jest jego autorką, udało się jednak maszynę sfotografować tak, że wygląda jakby leciała na księżyc.

Rafa na Hawajach i 34 miliardy rocznie

Amerykańscy badacze obliczyli, że hawajska rafa koralowa warta jest 34 miliardy dolarów rocznie. Oznacza to, że może ona generować zyski porównywalne do Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Amerykanie, na czele z NOAA, dokładają wszelkich starań, żeby ją chronić.

Krwistoczerwony koniec października

Końcówka października rozpieszcza nas wyjątkowo korzystną aurą. Termometry wskazują 15 st. C, a powietrze nagrzewa jesienne słońce. Ciepło działa także na polne rośliny. W promieniach słonecznych ogrzewa się jarzębina, emanując żywą, soczystą czerwienią.

Zostały na zimę. Zjadają 30 kg mięsa dziennie

"Pomóż bocianom przetrwać zimę", pod takim hasłem ruszyła akcja Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Placówka opiekuje się 80 bocianami, które nie odleciały do Afryki. Ptaki potrzebują dużej ilości pożywienia i leków.

Woda niszczy Tajlandię. Zdjęcia przed i po

Ayutthaya dawniej była stolicą Syjamu, państwa dominującego w południowo-wschodniej Azji. Dziś sama została zdominowana przez wielką wodę. Na zdjęciu wykonanym z satelity NASA wyraźnie widać, jak fala powodziowa całkowicie zalała to historyczne miasto.

Bajkał już przystrojony śniegiem

Śnieg nad jeziorem Bajkał spadł w tym roku wyjątkowo wcześnie. I padał naprawdę obficie. Obejrzyjcie zdjęcie wykonane przez poruszającego się po niskiej orbicie okołoziemskiej należącego do NASA satelitę Aqua.

Za dwa lata pierwsi turyści polecą w kosmos

Pierwsi chętni do tego, żeby odbyć lot w kosmos, będą mieli możliwość zrobić to już 2013 roku, jeśli testy bezpieczeństwa zakończą się pomyślnie. Zapowiedzieli to badacze i inżynierowie pracujący dla firmy Virgin Galactic - poinformowała w czwartek BBC News.

Powiedzieli sobie "tak" podczas burzy piaskowej

Często planując swój ślub bierzemy pod uwagę tak wiele rzeczy, że staje się on przedsięwzięciem logistycznym o dużej skali. Przewidzieć możemy prawie wszystko, ale nie pogodę. Przekonała się o tym pewna para z Arizony, której goście zapamiętają ten dzień na bardzo długo.

Skąd tyle deszczu w Tajlandii?

Powódź w Tajlandii jest wyjątkowym zjawiskiem w skali globalnej. Oczywiście takie sytuacje w Azji południowo-wschodniej zdarzają się co kilkadziesiąt lat.