Podsumowanie roku w tvnmeteo.pl: lipiec-grudzień 2012


Druga połowa 2012 r. to przede wszystkim wysyp katastrof naturalnych. Susze, cyklony i powodzie były na porządku dziennym i to na całym świecie. Jeśli chodzi o odkrycia, to na uwagę zasługuje prawdopodobne odnalezienie "boskiej cząstki" czy lądowanie łazika Curiosity na Marsie.

WYDARZENIA 2012 - ZOBACZ CO SIĘ DZIAŁO, W PIERWSZEJ POŁOWIE ROKU

Na tropie "świętego Graala" fizyki

Zderzenie proton-proton, zarejestrowane przez Wielki Zderzacz Hadronów (CERN)

Na początku lipca naukowcy CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) ogłosili, że znaleźli ślad cząstki, która może być bozonem Higgsa. W teorii to ona jest odpowiedzialna za nadawanie masy i "decyduje" jakie cząstki, w momencie swego powstania, będą miały masę, a które będą bezmasowe.

- Odkryta cząstka jest niezbędnym elementem teorii wyjaśniającej istnienie i kształt Wszechświata - powiedział John Womersley, szef brytyjskiej Rady ds. Infrastruktury Naukowo-Technologicznej.

CZĄSTKA HIGGSA POTWIERDZONA?

Trąby powietrzne zatańczyły nad Polską

Trąba powietrzna nad Sztumem / Kontakt Meteo/barbara

Obok gwałtownych burz nawiedzjaących nasz kraj systematycznie od czerwca, w połowie lipca nad Polską pojawiły się jeszcze groźniejsze zjawiska. W województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim przeszły trąby powietrzne. Pozrywały dachy z kilkudziesięciu budynków, powaliły słupy energetyczne i drzewa, blokując drogi.

TRĄBY POWIETRZNE NA PÓŁNOCY POLSKI

Sierpień z Curiosity

Curiosity sportretowany sam przez siebie (NASA)

Na początku sierpnia oczy całej Ziemi skierowały się na... Marsa. Szóstego dnia tego miesiąca Curiosity, łazik NASA mający zgłębić tajemnice Czerwonej Planety, szczęśliwie wylądował na jej powierzchni. Curiosity pozostanie na Marsie jeszcze przez kilkanaście miesięcy, zapewne raz po raz fundując nam ekscytujące doniesienia. Takie jak np. to, że Czerwona Planeta przypomina... Hawaje.

Isaac powtarza drogę Katriny

Pod koniec sierpnia na Atlantyku uformowała się burza tropikalna Isaac. Po przejściu przez Kubę oraz muśnięciu Florydy, skierowała się na północ Zatoki Meksykańskiej w stronę Luizjany, Missisipi, Alabamy i Arkansa. Zanim sięgnęła lądu, stała się huraganem pierwszej kategorii w skali Saffira-Simpsona, z porywami wiatru dochodzącymi do 120 km/h.

Huragan obrał taką samą drogę, jak w 2005 r. Katrina, która zniszczyła 80 proc. Nowego Orleanu i pozbawiła życia prawie 2 tys. osób. Nadejście Isaaca miało być wielkim testem dla systemu przeciwpowodziowego wybudowanego po Katrinie kosztem ponad 12 miliardów dolarów. Test wypadł celująco. Nikt nie zginął, ani nie doznał obrażeń, woda nie wdarła się do miasta. Zalało jedynie obrzeża.

CZYTAJ RAPORT NA TEMAT HURAGANU ISAAC

Największa susza naszych czasów

Latem tego roku Stany Zjednoczone dotknęła największa od 50 lat susza. W ponad 26 stanach wprowadzono stan klęski żywiołowej. Najcięższa sytuacja wystąpiła na południowym i środkowym zachodzie, które nazywane są spichlerzem USA. Szybko wzrosły ceny żywności, w tym soi i kukurydzy, czyli "amerykańskiego złota".

CZYTAJ RAPORT NA TEMAT SUSZY 50-LECIA

Arktyka rekordowo mała

Powierzchnia min. Arktyki 16 września 2012 r. (żółtą linią zaznaczono średnią powierzchnię min. z ostatnich 30 lat)/ NASA

3,41 mln km kw. - tyle wyniosła powierzchnia lodu arktycznego we wrześniu 2012 r. To najmniejsza wartość od czasu prowadzenia pomiarów, czyli od 30 lat. Naukowcy twierdzą, że z każdym rokiem będzie coraz gorzej, co niesie ze sobą opłakane skutki dla żyjącej tam społeczności, ekosystemu i w końcu całego świata.

TAK MAŁO ARKTYKI JESZCZE NIE BYŁO

Rok suszy w Polsce

Rekordowo niski poziom wody w Wiśle (Kontakt Meteo/FLASHBYDGOSZCZ)

2012 był rokiem suszy hydrologicznej w naszym kraju. We wrześniu w Warszawie poziom wody w Wiśle wyniósł 56 cm, czyli najmniej w historii pomiarów. Na taką sytuacje nałożyła się kilka czynników: słabe opady jesienią i zimą 2011 r. oraz przypadające m.in. na 2012 r. lata suche.

Zima w środku jesieni

Pierwszy śnieg w Polsce (Kontakt Meteo/Casimirus)

Pierwszy śnieg w tym roku spadł już 26 października. Najwięcej białego puchu pojawiło się w północno-wschodniej Polsce. Gromadził się też w kolejnych dniach za sprawą zimnych frontów atmosferycznych przetaczających się przez nasz kraj.

ZASYPAŁO NAM KRAJ

Zabójcza Sandy

W końcu października we wschodnie wybrzeże USA uderzył huragan Sandy. Prędkość wiatru w chwili uderzenia wynosiła 129 km/h. Żywioł zabił ponad 100 osób na terytorium USA i Kanady, w tym ponad 40 nowojorczyków.

Najmocniej spustoszone zostały stany Nowy Jork i New Jersey. Niektóre dzielnice wyglądały jak po zniszczeniach wojennych. Barack Obama ogłosił tam stan klęski żywiołowej. Usuwanie skutków przejścia huraganu trwa nadal.

CZYTAJ RAPORT NA TEMAT SANDY

Nawałnice we Włoszech

Listopadowe nawałnice we Włoszech (EUMETSAT)

Pod koniec listopada nad Włochami przeszły aktywne fronty atmosferyczne, przynoszące ulewne deszcze. W ich wyniku Toskania i Liguria znalazły się pod wodą. Straty wyniosły ponad pół miliarda Euro.

ALARMY POGODOWE WE WŁOSZECH

Wielka powódź w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii największa powódź od 70 lat (Shutterstock)

W listopadzie Wielka Brytania walczyła z wielką powodzią. Najmocniej zalało Kornwalię, Walię i południowo-zachodnią Anglię. Ponad tysiąc domów znalazło się pod wodą. Zginęły co najmniej cztery osoby.

Brytyjskie media ogłosiły, że tak dużej powodzi nie było na Wyspach od 70 lat. Straty oszacowano na miliard funtów.

TAK ŹLE NIE BYŁO OD 70 LAT

Bopha naznaczył śmiercią Filipiny

Na początku grudnia nad Filipinami przeszedł 16 i najpotężniejszy w tym roku tajfun pory monsunowej - Bopha. Zabił ponad 700 Filipińczyków. Wywołał potężne osunięcia ziemi i powodzie. Łącznie dotknął 5,4 mln osób z 30 prowincji Filipin.

BOPHA SPUSTOSZYŁ FILIPINY

Atak zimy w Europie

Z początkiem grudnia zima zaatakowała Europę i to od Półwyspu Iberyjskiego po Moskwę. Na północy Portugalii i Hiszpanii wprowadzono najwyższy, czerwony alert pogodowy. Samoloty miały problemy ze startem i lądowaniem.

W Wielkiej Brytanii chłodny front, który przyniósł opady śniegu nazwano "Bestią ze wschodu". Na północy Czech temperatura spadła do -27 st. C, najniżej od 30 lat. W Skandynawii z powodu śnieżyc opóźnione był dziesiątki lotów. Obfite opady zablokowały też most łączący Europę z Azją.

TYSIĄCE UWIĘZIONYCH NA DROGACH

W ROSJI JUŻ 50-STOPNIOWE MROZY

STAN KLĘSKI W KIJOWIE

PONAD DOBĘ CZEKALI NA RATUNEK

Atak zimy w Polsce

Atak zimy na Warmii i Mazurach (Kontakt Meteo/Karol z Mazur)

Zima mocno zakorzeniła się w Polsce w Mikołajki. 6 grudnia słupki rtęci spadły miejscami do -11 st. C. Był to najchłodniejszy dzień od początku sezonu jesienno-zimowego. Wraz z mrozem przyszły opady śniegu. Miejscami spadło 16 cm białego puchu. W górach sezon narciarski mógł ruszyć tydzień wcześniej niż zazwyczaj, bo śniegu było pod dostatkiem. W Tatrach TOPR ogłosił drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na Podlasiu z powodu śnieżyc trzeba było pozamykać szkoły.

TAK ZIMNO JESZCZE NIE BYŁO

LUBLIN ŚNIEŻNĄ STOLICĄ POLSKI

ZIMA ODWOŁUJE LEKCJE NA PODLASIU

2012 najcieplejszy w historii?

Na czerwono zaznaczono obszary o temperaturze wyższej niż średnia (NOAA)

Prawdopodobnie rok 2012 zapisze się jako najcieplejszy w historii. M.in. w listopadzie średnia temperatura globu wyniosła 13,67 st. C. To o 0,67 st. C więcej niż wynosi średnia dla listopada wyciągnięta z pomiarów XX wieku. Większa część świata doświadczyła wyższych niż zwykle temperatur miesięcznych. Słupki rtęci powędrowały w górę na dalekim wschodzie Rosji, w Australii oraz w środkowych i zachodnich stanach Ameryki Północnej, a także w północnej Afryce, zachodniej Azji i na przeważającym obszarze Europy.

CIEPŁO JAK NIGDY

Autor: mm,map/rs / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

"Nakręcona mistyfikacja". Fake newsy wokół misji Polaka

"Nakręcona mistyfikacja". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Gdzie jest burza? W czwartek 17.07 w części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Burzom towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Obficie leje, miejscami pada grad

Gdzie jest burza? Obficie leje, miejscami pada grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe godziny mogą przynieść gwałtowne zjawiska atmosferyczne - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W 12 województwach obowiązują żółte alarmy przed burzami oraz intensywnymi opadami deszczu. Sprawdź szczegóły.

Kolejna porcja burz i ulew. IMGW ostrzega

Kolejna porcja burz i ulew. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Lokalne podtopienia i setki interwencji służb - to niektóre skutki wielogodzinnych ulew, jakie od środy nawiedziły Warmię i Mazury. Opady deszczu doprowadziły także zalania kilku pomieszczeń szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu powiatowym w Giżycku.

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Źródło:
TVN24

Mieszkańcy zachodnich regionów Korei Południowej zmagają się z skutkami powodzi wywołanej przez ekstremalne opady deszczu. Według najnowszych informacji zginęły co najmniej trzy osoby, a ponad tysiąc zostało ewakuowanych. W niektórych miejscach padły historyczne rekordy.

Pierwsze tak silne ulewy w historii. Nie żyją trzy osoby

Pierwsze tak silne ulewy w historii. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
Reuters, Channel News Asia

Jedna osoba nie żyje, a 13 zostało rannych po tym, jak piorun uderzył w grupę osób przebywających na strzelnicy łuczniczej w stanie New Jersey. Wśród poszkodowanych są także dzieci. Od kilku dni nad wschodnimi i środkowymi regionami Stanów Zjednoczonych występują ulewy oraz groźne burze.

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Źródło:
PAP, ABC News, CNN

Amerykańscy policjanci otrzymali nietypowe wezwanie - zostali poproszeni o pomoc w złapaniu owcy. Funkcjonariusze udali się w pogoń za zwierzęciem, a po drodze znaleźli nawet jego właściciela.

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Źródło:
CNN, CBS News

Nadchodzące dni nie dadzą nam wytchnienia od opadów deszczu, w wielu regionach będzie się też błyskać. Po weekendzie, za sprawą napływającego znad Afryki powietrza, temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Kilkanaście zniszczonych budynków i tysiące hektarów spalonego terenu - to skutki pożaru Deer Creek, który od tygodnia trawi amerykański stan Utah. Walkę z ogniem utrudniają między innymi silne porywy wiatru. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania ognistego tornada w rejonie Old La Sal.

W Utah pojawiło się ogniste tornado

W Utah pojawiło się ogniste tornado

Źródło:
KTVZ, The Weather Channel, The Watchers, Colorado Public Radio, abc4, denver7

Pogoda na dziś. Czwartek 17.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych regionach kraju popada tylko przelotnie, w innych możliwe są burze. Termometry pokażą maksymalnie od 18 do 22 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek, 17 lipca. Niebo nad Polską spowiją chmury

Pogoda na dziś - czwartek, 17 lipca. Niebo nad Polską spowiją chmury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP