Podsumowanie roku w tvnmeteo.pl: lipiec-grudzień 2012


Druga połowa 2012 r. to przede wszystkim wysyp katastrof naturalnych. Susze, cyklony i powodzie były na porządku dziennym i to na całym świecie. Jeśli chodzi o odkrycia, to na uwagę zasługuje prawdopodobne odnalezienie "boskiej cząstki" czy lądowanie łazika Curiosity na Marsie.

WYDARZENIA 2012 - ZOBACZ CO SIĘ DZIAŁO, W PIERWSZEJ POŁOWIE ROKU

Na tropie "świętego Graala" fizyki

Zderzenie proton-proton, zarejestrowane przez Wielki Zderzacz Hadronów (CERN)

Na początku lipca naukowcy CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) ogłosili, że znaleźli ślad cząstki, która może być bozonem Higgsa. W teorii to ona jest odpowiedzialna za nadawanie masy i "decyduje" jakie cząstki, w momencie swego powstania, będą miały masę, a które będą bezmasowe.

- Odkryta cząstka jest niezbędnym elementem teorii wyjaśniającej istnienie i kształt Wszechświata - powiedział John Womersley, szef brytyjskiej Rady ds. Infrastruktury Naukowo-Technologicznej.

CZĄSTKA HIGGSA POTWIERDZONA?

Trąby powietrzne zatańczyły nad Polską

Trąba powietrzna nad Sztumem / Kontakt Meteo/barbara

Obok gwałtownych burz nawiedzjaących nasz kraj systematycznie od czerwca, w połowie lipca nad Polską pojawiły się jeszcze groźniejsze zjawiska. W województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim przeszły trąby powietrzne. Pozrywały dachy z kilkudziesięciu budynków, powaliły słupy energetyczne i drzewa, blokując drogi.

TRĄBY POWIETRZNE NA PÓŁNOCY POLSKI

Sierpień z Curiosity

Curiosity sportretowany sam przez siebie (NASA)

Na początku sierpnia oczy całej Ziemi skierowały się na... Marsa. Szóstego dnia tego miesiąca Curiosity, łazik NASA mający zgłębić tajemnice Czerwonej Planety, szczęśliwie wylądował na jej powierzchni. Curiosity pozostanie na Marsie jeszcze przez kilkanaście miesięcy, zapewne raz po raz fundując nam ekscytujące doniesienia. Takie jak np. to, że Czerwona Planeta przypomina... Hawaje.

Isaac powtarza drogę Katriny

Pod koniec sierpnia na Atlantyku uformowała się burza tropikalna Isaac. Po przejściu przez Kubę oraz muśnięciu Florydy, skierowała się na północ Zatoki Meksykańskiej w stronę Luizjany, Missisipi, Alabamy i Arkansa. Zanim sięgnęła lądu, stała się huraganem pierwszej kategorii w skali Saffira-Simpsona, z porywami wiatru dochodzącymi do 120 km/h.

Huragan obrał taką samą drogę, jak w 2005 r. Katrina, która zniszczyła 80 proc. Nowego Orleanu i pozbawiła życia prawie 2 tys. osób. Nadejście Isaaca miało być wielkim testem dla systemu przeciwpowodziowego wybudowanego po Katrinie kosztem ponad 12 miliardów dolarów. Test wypadł celująco. Nikt nie zginął, ani nie doznał obrażeń, woda nie wdarła się do miasta. Zalało jedynie obrzeża.

CZYTAJ RAPORT NA TEMAT HURAGANU ISAAC

Największa susza naszych czasów

Latem tego roku Stany Zjednoczone dotknęła największa od 50 lat susza. W ponad 26 stanach wprowadzono stan klęski żywiołowej. Najcięższa sytuacja wystąpiła na południowym i środkowym zachodzie, które nazywane są spichlerzem USA. Szybko wzrosły ceny żywności, w tym soi i kukurydzy, czyli "amerykańskiego złota".

CZYTAJ RAPORT NA TEMAT SUSZY 50-LECIA

Arktyka rekordowo mała

Powierzchnia min. Arktyki 16 września 2012 r. (żółtą linią zaznaczono średnią powierzchnię min. z ostatnich 30 lat)/ NASA

3,41 mln km kw. - tyle wyniosła powierzchnia lodu arktycznego we wrześniu 2012 r. To najmniejsza wartość od czasu prowadzenia pomiarów, czyli od 30 lat. Naukowcy twierdzą, że z każdym rokiem będzie coraz gorzej, co niesie ze sobą opłakane skutki dla żyjącej tam społeczności, ekosystemu i w końcu całego świata.

TAK MAŁO ARKTYKI JESZCZE NIE BYŁO

Rok suszy w Polsce

Rekordowo niski poziom wody w Wiśle (Kontakt Meteo/FLASHBYDGOSZCZ)

2012 był rokiem suszy hydrologicznej w naszym kraju. We wrześniu w Warszawie poziom wody w Wiśle wyniósł 56 cm, czyli najmniej w historii pomiarów. Na taką sytuacje nałożyła się kilka czynników: słabe opady jesienią i zimą 2011 r. oraz przypadające m.in. na 2012 r. lata suche.

Zima w środku jesieni

Pierwszy śnieg w Polsce (Kontakt Meteo/Casimirus)

Pierwszy śnieg w tym roku spadł już 26 października. Najwięcej białego puchu pojawiło się w północno-wschodniej Polsce. Gromadził się też w kolejnych dniach za sprawą zimnych frontów atmosferycznych przetaczających się przez nasz kraj.

ZASYPAŁO NAM KRAJ

Zabójcza Sandy

W końcu października we wschodnie wybrzeże USA uderzył huragan Sandy. Prędkość wiatru w chwili uderzenia wynosiła 129 km/h. Żywioł zabił ponad 100 osób na terytorium USA i Kanady, w tym ponad 40 nowojorczyków.

Najmocniej spustoszone zostały stany Nowy Jork i New Jersey. Niektóre dzielnice wyglądały jak po zniszczeniach wojennych. Barack Obama ogłosił tam stan klęski żywiołowej. Usuwanie skutków przejścia huraganu trwa nadal.

CZYTAJ RAPORT NA TEMAT SANDY

Nawałnice we Włoszech

Listopadowe nawałnice we Włoszech (EUMETSAT)

Pod koniec listopada nad Włochami przeszły aktywne fronty atmosferyczne, przynoszące ulewne deszcze. W ich wyniku Toskania i Liguria znalazły się pod wodą. Straty wyniosły ponad pół miliarda Euro.

ALARMY POGODOWE WE WŁOSZECH

Wielka powódź w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii największa powódź od 70 lat (Shutterstock)

W listopadzie Wielka Brytania walczyła z wielką powodzią. Najmocniej zalało Kornwalię, Walię i południowo-zachodnią Anglię. Ponad tysiąc domów znalazło się pod wodą. Zginęły co najmniej cztery osoby.

Brytyjskie media ogłosiły, że tak dużej powodzi nie było na Wyspach od 70 lat. Straty oszacowano na miliard funtów.

TAK ŹLE NIE BYŁO OD 70 LAT

Bopha naznaczył śmiercią Filipiny

Na początku grudnia nad Filipinami przeszedł 16 i najpotężniejszy w tym roku tajfun pory monsunowej - Bopha. Zabił ponad 700 Filipińczyków. Wywołał potężne osunięcia ziemi i powodzie. Łącznie dotknął 5,4 mln osób z 30 prowincji Filipin.

BOPHA SPUSTOSZYŁ FILIPINY

Atak zimy w Europie

Z początkiem grudnia zima zaatakowała Europę i to od Półwyspu Iberyjskiego po Moskwę. Na północy Portugalii i Hiszpanii wprowadzono najwyższy, czerwony alert pogodowy. Samoloty miały problemy ze startem i lądowaniem.

W Wielkiej Brytanii chłodny front, który przyniósł opady śniegu nazwano "Bestią ze wschodu". Na północy Czech temperatura spadła do -27 st. C, najniżej od 30 lat. W Skandynawii z powodu śnieżyc opóźnione był dziesiątki lotów. Obfite opady zablokowały też most łączący Europę z Azją.

TYSIĄCE UWIĘZIONYCH NA DROGACH

W ROSJI JUŻ 50-STOPNIOWE MROZY

STAN KLĘSKI W KIJOWIE

PONAD DOBĘ CZEKALI NA RATUNEK

Atak zimy w Polsce

Atak zimy na Warmii i Mazurach (Kontakt Meteo/Karol z Mazur)

Zima mocno zakorzeniła się w Polsce w Mikołajki. 6 grudnia słupki rtęci spadły miejscami do -11 st. C. Był to najchłodniejszy dzień od początku sezonu jesienno-zimowego. Wraz z mrozem przyszły opady śniegu. Miejscami spadło 16 cm białego puchu. W górach sezon narciarski mógł ruszyć tydzień wcześniej niż zazwyczaj, bo śniegu było pod dostatkiem. W Tatrach TOPR ogłosił drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na Podlasiu z powodu śnieżyc trzeba było pozamykać szkoły.

TAK ZIMNO JESZCZE NIE BYŁO

LUBLIN ŚNIEŻNĄ STOLICĄ POLSKI

ZIMA ODWOŁUJE LEKCJE NA PODLASIU

2012 najcieplejszy w historii?

Na czerwono zaznaczono obszary o temperaturze wyższej niż średnia (NOAA)

Prawdopodobnie rok 2012 zapisze się jako najcieplejszy w historii. M.in. w listopadzie średnia temperatura globu wyniosła 13,67 st. C. To o 0,67 st. C więcej niż wynosi średnia dla listopada wyciągnięta z pomiarów XX wieku. Większa część świata doświadczyła wyższych niż zwykle temperatur miesięcznych. Słupki rtęci powędrowały w górę na dalekim wschodzie Rosji, w Australii oraz w środkowych i zachodnich stanach Ameryki Północnej, a także w północnej Afryce, zachodniej Azji i na przeważającym obszarze Europy.

CIEPŁO JAK NIGDY

Autor: mm,map/rs / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Alert RCB w związku ze złą jakością powietrza został wysłany w środę do odbiorców sieci komórkowych przebywających na terenie powiatu nowotarskiego. Eksperci zaapelowali o ograniczenie przebywania na świeżym powietrzu i zrezygnowanie z wietrzenia pomieszczeń.

Alert RCB w powiecie w górach. "Unikaj aktywności na zewnątrz"

Alert RCB w powiecie w górach. "Unikaj aktywności na zewnątrz"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Podczas najbliższych nocy na naszym niebie będziemy mogli zaobserwować przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak przekazał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", obiekt będzie równie jasny jak Wenus. Kiedy szukać ISS na niebie?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znów widoczna na naszym niebie. "Nie sposób przeoczyć!"

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znów widoczna na naszym niebie. "Nie sposób przeoczyć!"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Śnieżyce nawiedziły południowe regiony Stanów Zjednoczonych. Jak podaje stacja CNN, z powodu trudnych warunków pogodowych prawdopodobnie zginęło co najmniej dziewięć osób. Obfite opady śniegu, mróz i marznący deszcz spowodowały, że odwołano ponad 2300 lotów.

Atak śnieżyc. Są pierwsze ofiary śmiertelne mrozów

Atak śnieżyc. Są pierwsze ofiary śmiertelne mrozów

Źródło:
CNN, PAP

Do 28 wzrósł bilans ofiar dewastującej fali pożarów, jakie trawią Kalifornię od ponad dwóch tygodni - poinformowały władze stanowe. Do wtorkowego wieczoru żywioł objął powierzchnię ponad 15 140 hektarów. Z powodu pojawienia się nowych skupisk ognia ewakuowano mieszkańców okolic miasta San Diego.

Nowe ewakuacje w Kalifornii. "Strażacy robią stałe postępy"

Nowe ewakuacje w Kalifornii. "Strażacy robią stałe postępy"

Źródło:
PAP, CNN, Cal Fire

Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Źródło:
PAP

Pogoda dziś, czyli w środę 22.01, zapowiada się pochmurno. W niektórych częściach kraju przez cały dzień mogą występować mgły. Lokalnie możliwe są zanikające opady deszczu ze śniegiem.

Pogoda na dziś - środa, 22.01. Pochmurno, chłodno, mglisto. Miejscami także deszcz ze śniegiem

Pogoda na dziś - środa, 22.01. Pochmurno, chłodno, mglisto. Miejscami także deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Źródło:
PAP, aimnews.org

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po kilku dniach, które pozwoliły strażakom na poczynienie postępów w gaszeniu ogromnych pożarów w Los Angeles, powraca silny wiatr. Trudne warunki pogodowe, w tym brak deszczu, rodzą duże zagrożenie. Mieszkańców poproszono o gotowość w razie konieczności ewakuacji.

Niepokojące prognozy. "Wszyscy muszą być w najwyższej gotowości"

Niepokojące prognozy. "Wszyscy muszą być w najwyższej gotowości"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W tym tygodniu nie zabraknie opadów, ale będzie to słaby deszcz i deszcz ze śniegiem. Ostatni weekend stycznia przyniesie natomiast wręcz wiosenną temperaturę.

Zapomnimy o tym, jaką mamy porę roku. Będzie aż 10 stopni

Zapomnimy o tym, jaką mamy porę roku. Będzie aż 10 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na miłośników obserwacji nocnego nieba czeka prawdziwa gratka. Nadchodzą tygodnie, podczas których będziemy mogli ujrzeć siedem planet Układu Słonecznego. Do dostrzeżenia większości z nich nie będą potrzebne żadne urządzenia.

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Źródło:
PAP

Do 33 tysięcy kilometrów na godzinę rozpędzają się podmuchy wiatru na planecie pozasłonecznej WASP-127b. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zaobserwować pogodę na tym odległym świecie za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Jak wyjaśnili badacze, to najszybsze tego rodzaju zjawisko, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować.

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Źródło:
ESO, Live Science

Tajemnicze kule znalezione niedawno na plażach w Sydney były pełne bakterii kałowych. Analiza składu obiektów wskazała także obecność kwasów tłuszczowych, węglowodorów i bakterii. Chociaż źródło zanieczyszczenia jest nieznane, część naukowców przypuszcza, że ich źródłem może być przestarzały system kanalizacyjny miasta.

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Źródło:
9 News, BBC, 1 News

Osuwisko zeszło w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Jawa. Po intensywnych opadach deszczu masy ziemi osunęły się na domy w okolicach miasta Pekalongan. Zginęło co najmniej 16 osób, a we wtorek służby ratunkowe wciąż poszukiwały pięciu zaginionych.

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

Źródło:
PAP, Borneo Bulletin, Reuters

Upały nawiedziły Brazylię. W Rio de Janeiro od kilku dni termometry pokazują niemal 40 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna zbliża się do 50 stopni. Gorąca aura zachęciła wielu mieszkańców do odwiedzenia kultowej Copacabany, ale władze Rio apelują o ostrożne korzystanie ze słońca.

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Źródło:
O Globo, tvnmeteo.pl

To kolejne lato, w którym Chile zmaga się z potężnymi pożarami. Ten, który rozgorzał w okolicach miasta Los Sauces, pozbawił życia trzech strażaków, a dziewięciu ranił. Władze przekazały, że strażacy walczyli w niezwykle trudnym terenie i zostali otoczeni przez płomienie.

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 27 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi na Tajwanie, do którego doszło we wtorek po północy lokalnego czasu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 były odczuwalne w wielu miejscowościach. Moment zdarzenia został uchwycony przez kamerę bezpieczeństwa w jednym z pubów w położonym blisko epicentrum mieście Tainan.

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Samogłów z japońskiego akwarium zyskał przyjaciół... z kartonu. Zwierzę źle znosiło tymczasowe zamknięcie ośrodka dla zwiedzających i związaną z tym samotność. Opiekunowie ryby rozwiązali problem w nietypowy sposób, przyklejając do szyby kartonowe podobizny ludzi. Jak przekazali, samogłów szybko odzyskał dobry nastrój i zaczął wesoło machać płetwami.

Samogłów nie jadł z samotności. Pomogli ludzie z kartonu

Samogłów nie jadł z samotności. Pomogli ludzie z kartonu

Źródło:
BBC, Animal Diversity Web

Burze śnieżne doprowadziły do chaosu na drogach w Pensylwanii. Na jednej z autostrad doszło do karambolu, w którym poszkodowana została co najmniej jedna osoba.

Karambol podczas śnieżycy

Karambol podczas śnieżycy

Źródło:
CNN, The Weather Channel

Lina Nassiri, która niedawno wypoczywała na wakacjach w Tulum w Meksyku, całkowicie przypadkowo nagrała fascynujący film. Materiał stał się hitem mediów społecznościowych.

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Źródło:
CNN

Z wyjątkiem niektórych nocy mrozu prawie w ogóle nie będzie. Co przyniesie końcówka stycznia oraz początek lutego? Czy widać powrót zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawie jedna czwarta znanych nam gatunków zwierząt słodkowodnych jest zagrożona wyginięciem. Analiza przeprowadzona przez międzynarodowy zespół badaczy ujawniła, że chociaż ludzkie działania mają ogromny wpływ na populacje ryb, ważek czy krabów, wciąż stosunkowo niewiele o nich wiemy. Utrata tych zwierząt może mieć nieodwracalne konsekwencje dla całych ekosystemów.

Zamieszkują nasze jeziora, rzeki, bagna. Już wkrótce możemy stracić prawie jedną czwartą z nich

Zamieszkują nasze jeziora, rzeki, bagna. Już wkrótce możemy stracić prawie jedną czwartą z nich

Źródło:
Natural History Museum

W Stambule suczka przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej wyziębione, umierające szczenię. Całe zdarzenie można teraz zobaczyć na nagraniu uchwyconym przez kamery monitoringu.

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Źródło:
ENEX, bianet.org

W stolicy Alaski silny wiatr zdmuchnął dach z domu i rzucił nim o sąsiedni budynek. Moment ten widać na nagraniu z monitoringu. Fragmenty blachy spowodowały niemałe zniszczenia.

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Źródło:
alaskasnewssource.com

Położony na górze Ibu stratowulkan wciąż niepokoi mieszkańców indonezyjskiej wyspy Halmahera. W samą niedzielę doszło do kilkunastu erupcji, a z krateru wydobyła się gęsta chmura popiołu.

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Źródło:
AFP

W ostatnim czasie w wodach Wielkiej Brytanii, od archipelagu Scilly aż po wschodnie wybrzeża, co najbardziej zaskakuje naukowców, obserwowana jest coraz większa obecność humbaków. Według ekspertów to może być pozytywny sygnał odbudowującej się populacji tych wielorybów, ale także świadczyć o negatywnym wpływie klimatu na ich zachowania.

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W sobotę doszło do zawalenia się wyciągu narciarskiego w hiszpańskim ośrodku Astun w regionie Aragonia. 10 osób zostało rannych - podał dziennik El Pais. Akcja ratunkowa została zakończona.

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, elpais.com

Hiszpańsko-australijski zespół naukowców opracował nowatorską metodę rozkładu plastikowych śmieci. W jednym z jej głównych etapów odpady są trawione przez larwy owadów i przekształcane w cenne produkty. Jak przekonują badacze, ten pomysł nie tylko rozwiązuje problem śmieci, ale jednocześnie przyczynia się do poprawy jakości gleby.

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli u wybrzeży Wietnamu nowy gatunek skorupiaka. Nazwano go Bathynomus vaderi, na cześć Dartha Vadera z filmu "Gwiezdne wojny". Osobniki te osiągają długość 32,5 centymetra i ważą ponad kilogram.

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Źródło:
CNN, zookeys.pensoft.net

Widok rekina u wybrzeży Florydy to nic niezwykłego, ale zobaczenie go w wodach śródlądowych tego stanu może już zaskakiwać. Taki drapieżnik pojawił się w niewielkim jeziorze w pobliżu Miami i wzbudził niepokój mieszkańców oraz turystów.

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Źródło:
wsvn.com, fox35orlando.com, tvnmeteo.pl

Na stadionie PGE Narodowym trwa wystawa Ikon Motoryzacji. Można na niej zobaczyć między innymi bolid Michaela Schumachera Benetton B194. Poza tym jest też kultowy Opel Vectra z filmu "Poranek kojota".

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Źródło:
tvnmeteo.pl