Podsumowanie roku w tvnmeteo.pl: lipiec-grudzień 2012


Druga połowa 2012 r. to przede wszystkim wysyp katastrof naturalnych. Susze, cyklony i powodzie były na porządku dziennym i to na całym świecie. Jeśli chodzi o odkrycia, to na uwagę zasługuje prawdopodobne odnalezienie "boskiej cząstki" czy lądowanie łazika Curiosity na Marsie.

WYDARZENIA 2012 - ZOBACZ CO SIĘ DZIAŁO, W PIERWSZEJ POŁOWIE ROKU

Na tropie "świętego Graala" fizyki

Zderzenie proton-proton, zarejestrowane przez Wielki Zderzacz Hadronów (CERN)

Na początku lipca naukowcy CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) ogłosili, że znaleźli ślad cząstki, która może być bozonem Higgsa. W teorii to ona jest odpowiedzialna za nadawanie masy i "decyduje" jakie cząstki, w momencie swego powstania, będą miały masę, a które będą bezmasowe.

- Odkryta cząstka jest niezbędnym elementem teorii wyjaśniającej istnienie i kształt Wszechświata - powiedział John Womersley, szef brytyjskiej Rady ds. Infrastruktury Naukowo-Technologicznej.

CZĄSTKA HIGGSA POTWIERDZONA?

Trąby powietrzne zatańczyły nad Polską

Trąba powietrzna nad Sztumem / Kontakt Meteo/barbara

Obok gwałtownych burz nawiedzjaących nasz kraj systematycznie od czerwca, w połowie lipca nad Polską pojawiły się jeszcze groźniejsze zjawiska. W województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim przeszły trąby powietrzne. Pozrywały dachy z kilkudziesięciu budynków, powaliły słupy energetyczne i drzewa, blokując drogi.

TRĄBY POWIETRZNE NA PÓŁNOCY POLSKI

Sierpień z Curiosity

Curiosity sportretowany sam przez siebie (NASA)

Na początku sierpnia oczy całej Ziemi skierowały się na... Marsa. Szóstego dnia tego miesiąca Curiosity, łazik NASA mający zgłębić tajemnice Czerwonej Planety, szczęśliwie wylądował na jej powierzchni. Curiosity pozostanie na Marsie jeszcze przez kilkanaście miesięcy, zapewne raz po raz fundując nam ekscytujące doniesienia. Takie jak np. to, że Czerwona Planeta przypomina... Hawaje.

Isaac powtarza drogę Katriny

Pod koniec sierpnia na Atlantyku uformowała się burza tropikalna Isaac. Po przejściu przez Kubę oraz muśnięciu Florydy, skierowała się na północ Zatoki Meksykańskiej w stronę Luizjany, Missisipi, Alabamy i Arkansa. Zanim sięgnęła lądu, stała się huraganem pierwszej kategorii w skali Saffira-Simpsona, z porywami wiatru dochodzącymi do 120 km/h.

Huragan obrał taką samą drogę, jak w 2005 r. Katrina, która zniszczyła 80 proc. Nowego Orleanu i pozbawiła życia prawie 2 tys. osób. Nadejście Isaaca miało być wielkim testem dla systemu przeciwpowodziowego wybudowanego po Katrinie kosztem ponad 12 miliardów dolarów. Test wypadł celująco. Nikt nie zginął, ani nie doznał obrażeń, woda nie wdarła się do miasta. Zalało jedynie obrzeża.

CZYTAJ RAPORT NA TEMAT HURAGANU ISAAC

Największa susza naszych czasów

Latem tego roku Stany Zjednoczone dotknęła największa od 50 lat susza. W ponad 26 stanach wprowadzono stan klęski żywiołowej. Najcięższa sytuacja wystąpiła na południowym i środkowym zachodzie, które nazywane są spichlerzem USA. Szybko wzrosły ceny żywności, w tym soi i kukurydzy, czyli "amerykańskiego złota".

CZYTAJ RAPORT NA TEMAT SUSZY 50-LECIA

Arktyka rekordowo mała

Powierzchnia min. Arktyki 16 września 2012 r. (żółtą linią zaznaczono średnią powierzchnię min. z ostatnich 30 lat)/ NASA

3,41 mln km kw. - tyle wyniosła powierzchnia lodu arktycznego we wrześniu 2012 r. To najmniejsza wartość od czasu prowadzenia pomiarów, czyli od 30 lat. Naukowcy twierdzą, że z każdym rokiem będzie coraz gorzej, co niesie ze sobą opłakane skutki dla żyjącej tam społeczności, ekosystemu i w końcu całego świata.

TAK MAŁO ARKTYKI JESZCZE NIE BYŁO

Rok suszy w Polsce

Rekordowo niski poziom wody w Wiśle (Kontakt Meteo/FLASHBYDGOSZCZ)

2012 był rokiem suszy hydrologicznej w naszym kraju. We wrześniu w Warszawie poziom wody w Wiśle wyniósł 56 cm, czyli najmniej w historii pomiarów. Na taką sytuacje nałożyła się kilka czynników: słabe opady jesienią i zimą 2011 r. oraz przypadające m.in. na 2012 r. lata suche.

Zima w środku jesieni

Pierwszy śnieg w Polsce (Kontakt Meteo/Casimirus)

Pierwszy śnieg w tym roku spadł już 26 października. Najwięcej białego puchu pojawiło się w północno-wschodniej Polsce. Gromadził się też w kolejnych dniach za sprawą zimnych frontów atmosferycznych przetaczających się przez nasz kraj.

ZASYPAŁO NAM KRAJ

Zabójcza Sandy

W końcu października we wschodnie wybrzeże USA uderzył huragan Sandy. Prędkość wiatru w chwili uderzenia wynosiła 129 km/h. Żywioł zabił ponad 100 osób na terytorium USA i Kanady, w tym ponad 40 nowojorczyków.

Najmocniej spustoszone zostały stany Nowy Jork i New Jersey. Niektóre dzielnice wyglądały jak po zniszczeniach wojennych. Barack Obama ogłosił tam stan klęski żywiołowej. Usuwanie skutków przejścia huraganu trwa nadal.

CZYTAJ RAPORT NA TEMAT SANDY

Nawałnice we Włoszech

Listopadowe nawałnice we Włoszech (EUMETSAT)

Pod koniec listopada nad Włochami przeszły aktywne fronty atmosferyczne, przynoszące ulewne deszcze. W ich wyniku Toskania i Liguria znalazły się pod wodą. Straty wyniosły ponad pół miliarda Euro.

ALARMY POGODOWE WE WŁOSZECH

Wielka powódź w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii największa powódź od 70 lat (Shutterstock)

W listopadzie Wielka Brytania walczyła z wielką powodzią. Najmocniej zalało Kornwalię, Walię i południowo-zachodnią Anglię. Ponad tysiąc domów znalazło się pod wodą. Zginęły co najmniej cztery osoby.

Brytyjskie media ogłosiły, że tak dużej powodzi nie było na Wyspach od 70 lat. Straty oszacowano na miliard funtów.

TAK ŹLE NIE BYŁO OD 70 LAT

Bopha naznaczył śmiercią Filipiny

Na początku grudnia nad Filipinami przeszedł 16 i najpotężniejszy w tym roku tajfun pory monsunowej - Bopha. Zabił ponad 700 Filipińczyków. Wywołał potężne osunięcia ziemi i powodzie. Łącznie dotknął 5,4 mln osób z 30 prowincji Filipin.

BOPHA SPUSTOSZYŁ FILIPINY

Atak zimy w Europie

Z początkiem grudnia zima zaatakowała Europę i to od Półwyspu Iberyjskiego po Moskwę. Na północy Portugalii i Hiszpanii wprowadzono najwyższy, czerwony alert pogodowy. Samoloty miały problemy ze startem i lądowaniem.

W Wielkiej Brytanii chłodny front, który przyniósł opady śniegu nazwano "Bestią ze wschodu". Na północy Czech temperatura spadła do -27 st. C, najniżej od 30 lat. W Skandynawii z powodu śnieżyc opóźnione był dziesiątki lotów. Obfite opady zablokowały też most łączący Europę z Azją.

TYSIĄCE UWIĘZIONYCH NA DROGACH

W ROSJI JUŻ 50-STOPNIOWE MROZY

STAN KLĘSKI W KIJOWIE

PONAD DOBĘ CZEKALI NA RATUNEK

Atak zimy w Polsce

Atak zimy na Warmii i Mazurach (Kontakt Meteo/Karol z Mazur)

Zima mocno zakorzeniła się w Polsce w Mikołajki. 6 grudnia słupki rtęci spadły miejscami do -11 st. C. Był to najchłodniejszy dzień od początku sezonu jesienno-zimowego. Wraz z mrozem przyszły opady śniegu. Miejscami spadło 16 cm białego puchu. W górach sezon narciarski mógł ruszyć tydzień wcześniej niż zazwyczaj, bo śniegu było pod dostatkiem. W Tatrach TOPR ogłosił drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na Podlasiu z powodu śnieżyc trzeba było pozamykać szkoły.

TAK ZIMNO JESZCZE NIE BYŁO

LUBLIN ŚNIEŻNĄ STOLICĄ POLSKI

ZIMA ODWOŁUJE LEKCJE NA PODLASIU

2012 najcieplejszy w historii?

Na czerwono zaznaczono obszary o temperaturze wyższej niż średnia (NOAA)

Prawdopodobnie rok 2012 zapisze się jako najcieplejszy w historii. M.in. w listopadzie średnia temperatura globu wyniosła 13,67 st. C. To o 0,67 st. C więcej niż wynosi średnia dla listopada wyciągnięta z pomiarów XX wieku. Większa część świata doświadczyła wyższych niż zwykle temperatur miesięcznych. Słupki rtęci powędrowały w górę na dalekim wschodzie Rosji, w Australii oraz w środkowych i zachodnich stanach Ameryki Północnej, a także w północnej Afryce, zachodniej Azji i na przeważającym obszarze Europy.

CIEPŁO JAK NIGDY

Autor: mm,map/rs / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam gwałtowny powrót zimy. Nad naszymi wschodnimi granicami może rozbudować się niż, który przyniesie śnieg, śnieg z deszczem i silny wiatr. Właściwie z dnia na dzień temperatura odczuwalna spadnie z ponad 20 stopni do niemal zera.

Zanosi się na prawdziwy atak zimy. W prognozie widać śnieżyce

Zanosi się na prawdziwy atak zimy. W prognozie widać śnieżyce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami. W nocy i nad ranem miejscami temperatura obniży się do około -1 stopnia Celsjusza, a przy gruncie do -4 st. C. Dodatkowo IMGW opublikował prognozę zagrożeń na kolejne dni.

Kilkanaście województw z żółtymi alarmami IMGW

Kilkanaście województw z żółtymi alarmami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli czwartek, 3.04. W nocy i nad ranem w części kraju mogą pojawić się przymrozki oraz lokalne zamglenia. Później, w ciągu dnia, dominować już będzie słoneczna i pogodna aura. Na termometrach zobaczymy do 18-19 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek, 3.04. W nocy pojawią się przymrozki

Pogoda na jutro - czwartek, 3.04. W nocy pojawią się przymrozki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Stany Zjednoczone przygotowują się na przejście kolejnego intensywnego systemu burzowego. Miejscami od środy do soboty ma spaść więcej deszczu niż zazwyczaj pada przez całą wiosnę. Meteorolodzy ostrzegają przed katastrofalnymi powodziami, szczególnie na obszarach, które zmagają się ze skutkami poprzednich burz.

Ostrzeżenie przed "pokoleniowymi" powodziami

Ostrzeżenie przed "pokoleniowymi" powodziami

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters