Podsumowanie roku w tvnmeteo.pl: lipiec-grudzień 2012


Druga połowa 2012 r. to przede wszystkim wysyp katastrof naturalnych. Susze, cyklony i powodzie były na porządku dziennym i to na całym świecie. Jeśli chodzi o odkrycia, to na uwagę zasługuje prawdopodobne odnalezienie "boskiej cząstki" czy lądowanie łazika Curiosity na Marsie.

WYDARZENIA 2012 - ZOBACZ CO SIĘ DZIAŁO, W PIERWSZEJ POŁOWIE ROKU

Na tropie "świętego Graala" fizyki

Zderzenie proton-proton, zarejestrowane przez Wielki Zderzacz Hadronów (CERN)

Na początku lipca naukowcy CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) ogłosili, że znaleźli ślad cząstki, która może być bozonem Higgsa. W teorii to ona jest odpowiedzialna za nadawanie masy i "decyduje" jakie cząstki, w momencie swego powstania, będą miały masę, a które będą bezmasowe.

- Odkryta cząstka jest niezbędnym elementem teorii wyjaśniającej istnienie i kształt Wszechświata - powiedział John Womersley, szef brytyjskiej Rady ds. Infrastruktury Naukowo-Technologicznej.

CZĄSTKA HIGGSA POTWIERDZONA?

Trąby powietrzne zatańczyły nad Polską

Trąba powietrzna nad Sztumem / Kontakt Meteo/barbara

Obok gwałtownych burz nawiedzjaących nasz kraj systematycznie od czerwca, w połowie lipca nad Polską pojawiły się jeszcze groźniejsze zjawiska. W województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim przeszły trąby powietrzne. Pozrywały dachy z kilkudziesięciu budynków, powaliły słupy energetyczne i drzewa, blokując drogi.

TRĄBY POWIETRZNE NA PÓŁNOCY POLSKI

Sierpień z Curiosity

Curiosity sportretowany sam przez siebie (NASA)

Na początku sierpnia oczy całej Ziemi skierowały się na... Marsa. Szóstego dnia tego miesiąca Curiosity, łazik NASA mający zgłębić tajemnice Czerwonej Planety, szczęśliwie wylądował na jej powierzchni. Curiosity pozostanie na Marsie jeszcze przez kilkanaście miesięcy, zapewne raz po raz fundując nam ekscytujące doniesienia. Takie jak np. to, że Czerwona Planeta przypomina... Hawaje.

Isaac powtarza drogę Katriny

Pod koniec sierpnia na Atlantyku uformowała się burza tropikalna Isaac. Po przejściu przez Kubę oraz muśnięciu Florydy, skierowała się na północ Zatoki Meksykańskiej w stronę Luizjany, Missisipi, Alabamy i Arkansa. Zanim sięgnęła lądu, stała się huraganem pierwszej kategorii w skali Saffira-Simpsona, z porywami wiatru dochodzącymi do 120 km/h.

Huragan obrał taką samą drogę, jak w 2005 r. Katrina, która zniszczyła 80 proc. Nowego Orleanu i pozbawiła życia prawie 2 tys. osób. Nadejście Isaaca miało być wielkim testem dla systemu przeciwpowodziowego wybudowanego po Katrinie kosztem ponad 12 miliardów dolarów. Test wypadł celująco. Nikt nie zginął, ani nie doznał obrażeń, woda nie wdarła się do miasta. Zalało jedynie obrzeża.

CZYTAJ RAPORT NA TEMAT HURAGANU ISAAC

Największa susza naszych czasów

Latem tego roku Stany Zjednoczone dotknęła największa od 50 lat susza. W ponad 26 stanach wprowadzono stan klęski żywiołowej. Najcięższa sytuacja wystąpiła na południowym i środkowym zachodzie, które nazywane są spichlerzem USA. Szybko wzrosły ceny żywności, w tym soi i kukurydzy, czyli "amerykańskiego złota".

CZYTAJ RAPORT NA TEMAT SUSZY 50-LECIA

Arktyka rekordowo mała

Powierzchnia min. Arktyki 16 września 2012 r. (żółtą linią zaznaczono średnią powierzchnię min. z ostatnich 30 lat)/ NASA

3,41 mln km kw. - tyle wyniosła powierzchnia lodu arktycznego we wrześniu 2012 r. To najmniejsza wartość od czasu prowadzenia pomiarów, czyli od 30 lat. Naukowcy twierdzą, że z każdym rokiem będzie coraz gorzej, co niesie ze sobą opłakane skutki dla żyjącej tam społeczności, ekosystemu i w końcu całego świata.

TAK MAŁO ARKTYKI JESZCZE NIE BYŁO

Rok suszy w Polsce

Rekordowo niski poziom wody w Wiśle (Kontakt Meteo/FLASHBYDGOSZCZ)

2012 był rokiem suszy hydrologicznej w naszym kraju. We wrześniu w Warszawie poziom wody w Wiśle wyniósł 56 cm, czyli najmniej w historii pomiarów. Na taką sytuacje nałożyła się kilka czynników: słabe opady jesienią i zimą 2011 r. oraz przypadające m.in. na 2012 r. lata suche.

Zima w środku jesieni

Pierwszy śnieg w Polsce (Kontakt Meteo/Casimirus)

Pierwszy śnieg w tym roku spadł już 26 października. Najwięcej białego puchu pojawiło się w północno-wschodniej Polsce. Gromadził się też w kolejnych dniach za sprawą zimnych frontów atmosferycznych przetaczających się przez nasz kraj.

ZASYPAŁO NAM KRAJ

Zabójcza Sandy

W końcu października we wschodnie wybrzeże USA uderzył huragan Sandy. Prędkość wiatru w chwili uderzenia wynosiła 129 km/h. Żywioł zabił ponad 100 osób na terytorium USA i Kanady, w tym ponad 40 nowojorczyków.

Najmocniej spustoszone zostały stany Nowy Jork i New Jersey. Niektóre dzielnice wyglądały jak po zniszczeniach wojennych. Barack Obama ogłosił tam stan klęski żywiołowej. Usuwanie skutków przejścia huraganu trwa nadal.

CZYTAJ RAPORT NA TEMAT SANDY

Nawałnice we Włoszech

Listopadowe nawałnice we Włoszech (EUMETSAT)

Pod koniec listopada nad Włochami przeszły aktywne fronty atmosferyczne, przynoszące ulewne deszcze. W ich wyniku Toskania i Liguria znalazły się pod wodą. Straty wyniosły ponad pół miliarda Euro.

ALARMY POGODOWE WE WŁOSZECH

Wielka powódź w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii największa powódź od 70 lat (Shutterstock)

W listopadzie Wielka Brytania walczyła z wielką powodzią. Najmocniej zalało Kornwalię, Walię i południowo-zachodnią Anglię. Ponad tysiąc domów znalazło się pod wodą. Zginęły co najmniej cztery osoby.

Brytyjskie media ogłosiły, że tak dużej powodzi nie było na Wyspach od 70 lat. Straty oszacowano na miliard funtów.

TAK ŹLE NIE BYŁO OD 70 LAT

Bopha naznaczył śmiercią Filipiny

Na początku grudnia nad Filipinami przeszedł 16 i najpotężniejszy w tym roku tajfun pory monsunowej - Bopha. Zabił ponad 700 Filipińczyków. Wywołał potężne osunięcia ziemi i powodzie. Łącznie dotknął 5,4 mln osób z 30 prowincji Filipin.

BOPHA SPUSTOSZYŁ FILIPINY

Atak zimy w Europie

Z początkiem grudnia zima zaatakowała Europę i to od Półwyspu Iberyjskiego po Moskwę. Na północy Portugalii i Hiszpanii wprowadzono najwyższy, czerwony alert pogodowy. Samoloty miały problemy ze startem i lądowaniem.

W Wielkiej Brytanii chłodny front, który przyniósł opady śniegu nazwano "Bestią ze wschodu". Na północy Czech temperatura spadła do -27 st. C, najniżej od 30 lat. W Skandynawii z powodu śnieżyc opóźnione był dziesiątki lotów. Obfite opady zablokowały też most łączący Europę z Azją.

TYSIĄCE UWIĘZIONYCH NA DROGACH

W ROSJI JUŻ 50-STOPNIOWE MROZY

STAN KLĘSKI W KIJOWIE

PONAD DOBĘ CZEKALI NA RATUNEK

Atak zimy w Polsce

Atak zimy na Warmii i Mazurach (Kontakt Meteo/Karol z Mazur)

Zima mocno zakorzeniła się w Polsce w Mikołajki. 6 grudnia słupki rtęci spadły miejscami do -11 st. C. Był to najchłodniejszy dzień od początku sezonu jesienno-zimowego. Wraz z mrozem przyszły opady śniegu. Miejscami spadło 16 cm białego puchu. W górach sezon narciarski mógł ruszyć tydzień wcześniej niż zazwyczaj, bo śniegu było pod dostatkiem. W Tatrach TOPR ogłosił drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na Podlasiu z powodu śnieżyc trzeba było pozamykać szkoły.

TAK ZIMNO JESZCZE NIE BYŁO

LUBLIN ŚNIEŻNĄ STOLICĄ POLSKI

ZIMA ODWOŁUJE LEKCJE NA PODLASIU

2012 najcieplejszy w historii?

Na czerwono zaznaczono obszary o temperaturze wyższej niż średnia (NOAA)

Prawdopodobnie rok 2012 zapisze się jako najcieplejszy w historii. M.in. w listopadzie średnia temperatura globu wyniosła 13,67 st. C. To o 0,67 st. C więcej niż wynosi średnia dla listopada wyciągnięta z pomiarów XX wieku. Większa część świata doświadczyła wyższych niż zwykle temperatur miesięcznych. Słupki rtęci powędrowały w górę na dalekim wschodzie Rosji, w Australii oraz w środkowych i zachodnich stanach Ameryki Północnej, a także w północnej Afryce, zachodniej Azji i na przeważającym obszarze Europy.

CIEPŁO JAK NIGDY

Autor: mm,map/rs / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W czwartek 18.07 tylko lokalnie pojawią się słabe, przelotne opady deszczu. Na termometrach zobaczymy od 24 do 29 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 18.07. Zza chmur wyjdzie słońce, do 29 stopni

Pogoda na dziś - czwartek 18.07. Zza chmur wyjdzie słońce, do 29 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl