Niektóre z obserwacji Kosmicznego Teleskopu Hubble'a już na pierwszy rzut oka wyróżniają się spośród innych. Jedna z galaktyk zwróciła uwagę naukowców ciekawym kształtem i silną emisją światła podczerwonego. Okazało się, że prawdopodobnie powstała na skutek zderzenia i połączenia dwóch innych obiektów.
Większość obiektów dostrzeganych przez nas w odległym kosmosie jest galaktykami. Te ogromne skupiska gwiazd, planet, gazu, pyłu i ciemnej materii przybierają różne kształty. Niektóre z nich jednak szczególnie zwracają uwagę.
Silna podczerwień
Tak jest w przypadku galaktyki skatalogowanej pod dość skomplikowanym oznaczeniem 2MASX J05210136-2521450. Wśród wielu obiektów zaobserwowanych przez teleskop Hubble'a wyróżnia się ona ciekawym kształtem. Oprócz tego emituje ogromne ilości światła w podczerwieni. Naukowcy łączą to z intensywnymi procesami formowania gwiazd. Według nich wywołało je prawdopodobnie zderzenia dwóch galaktyk.
Proces ich scalania pozostawił swoje ślady. W efekcie jasne jądro 2MASX J05210136-2521450 otacza spektakularna zewnętrzna struktura. Tworzą ją wydłużone jednostronnie wewnętrzne ramiona i falujący ogon skierowany w przeciwnym kierunku, utworzony z materiału wyrwanego przez siły grawitacyjne z łączących się galaktyk.
Autor: js//tka / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: ESA/Hubble