Noc pełna wrażeń. Zaćmienie Krwawego Księżyca

Przed nami wyjątkowe zaćmienie Księżyca
Przed nami wyjątkowe zaćmienie Księżyca
NASA
Przed nami wyjątkowe zaćmienie KsiężycaNASA

Taka okazja zdarza się raz na wiele lat. W nocy z niedzieli na poniedziałek Ziemia całkowicie skryje Księżyc przed Słońcem. Srebrny Glob znajdzie się wtedy wyjątkowo blisko naszej planety, przez co wyda się znacznie większy niż zwykle. Jego odcięta od promieni słonecznych tarcza odbijać będzie rozświetloną ziemską atmosferę i przybierze krwistą barwę. Następna szansa na podziwianie takiego spektaklu: rok 2033.

Nad ranem 28 września Księżyc skryje się w cieniu Ziemi i znajdzie bardzo blisko niej. To niesamowite i bardzo rzadkie połączenie dwóch zjawisk: pełnego zaćmienia i maksymalnego zbliżenia satelity do naszej planety. W minionym stuleciu zdarzyło się zaledwie pięć razy. Kolejne dopiero w 2033 roku.

Czekamy na Wasze zdjęcia Księżyca, które możecie przesyłać na Kontakt 24.

CZYTAJ TEŻ W MAGAZYNIE NA WEEKEND TVN24

Pełne zaćmienie

Samo całkowite zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem częstszym i możemy obserwować je raz na kilka lat. W Polsce ostatnio widoczne było w 2011 roku. - Do zaćmienia dochodzi, kiedy nasz satelita znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Nasza planeta przesłania promienie słoneczne, które normalnie dotarłyby do Księżyca - wyjaśnia dziennikarz naukowy, fizyk Tomasz Rożek.

Jak podkreślają miłośnicy astronomii, zaćmienie Księżyca często mylone jest z nowiem, który wypada regularnie co 29-30 dni. - O nowiu mówimy wtedy, kiedy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Wtedy nasza Dzienna Gwiazda oświetla niewidoczną stronę satelity. Widoczna jest w całkowitym cieniu. W efekcie nie widzimy tarczy Księżyca - dodaje Rożek. Prawdziwe zaćmienie zaś wypada w pełnię.

Księżyc w nowiutvn24
Zaćmienie Księżyca

Perygeum

W tym roku podczas zaćmienia Księżyc znajdzie się w punkcie perygeum, czyli odwrotności apogeum, co oznacza, że maksymalnie zbliży się na orbicie do Ziemi. Przez to tarcza Srebrnego Globu będzie wydawała nam się większa (o 14 proc.) i jaśniejsza niż zwykle (o 30 proc.). W tej sytuacji mówimy o "superpełni" i "superksiężycu".

W poniedziałek 28 września satelita osiągnie perygeum przed godz. 4 polskiego czasu, na kilkadziesiąt minut przed fazą kulminacyjną zaćmienia. Znajdzie się wtedy w odległości 356 882 km od naszej planety. Dla porównania średni dystans między to około 384 tys. kilometrów. W perygeum Srebrny Glob jest o 50 tys. km bliżej niż w apogeum, czyli na najbardziej oddalonym od Ziemi punkcie swojej orbity. Wrześniowe perygeum to jednocześnie najmniejsza odległość pomiędzy Księżycem a Ziemią w tym roku.

Księżyc w perygeum i apogeum
Księżyc w perygeum i apogeum

"Krwawy Księżyc"

Podczas zaćmienia Księżyc paradoksalnie nie zniknie na niebie, a przybierze niesamowitą czerwono-pomarańczową lub ciemnoczerwoną barwę. - Podczas fazy całkowitego zaćmienia światło słoneczne nie dociera do Księżyca bezpośrednio. Nasz satelita jest oświetlony przez rozświetloną na czerwono ziemską atmosferę. Podobne zjawisko obserwujemy podczas zachodu i wschodu Słońca – wyjaśnia Karol Wójcicki. Stąd potoczna anglojęzyczna nazwa zjawiska: "Blood Moon", czyli "Krwawy Księżyc".

Zaćmienie Księżyca już 28 września
Zaćmienie Księżyca już 28 wrześniaNASA

Zamknięcie tetrady

Tegoroczne zjawisko będzie wyjątkowe z jeszcze jednego powodu. Zamknie serię czterech całkowitych zaćmień Srebrnego Globu, które następowały regularnie, co sześć księżycowych miesięcy. Taki cykl nazywamy tetradą. - W XXI wieku czeka nas osiem takich serii, ale to nie jest zasada. Dla przykładu pomiędzy 1600 a 1900 rokiem ani razu nie zdarzyło się, żeby występowały po sobie aż cztery całkowite zaćmienia Księżyca - wyjaśnia Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Pół Ziemi

W przeciwieństwie do zaćmień Słońca, które widoczne są z niewielkiego obszaru Ziemi, zaćmienie Księżyca mogą obserwować wszyscy mieszkańcy tej połowy planety, na której w czasie zjawiska panuje noc i Księżyc jest widoczny na niebie.

- Tym razem zjawisko w całości zobaczą mieszkańcy całej Ameryki Południowej, wschodniej części Ameryki Północnej, zachodniej części Europy i Afryki. Żadnej z faz zaćmienia nie zobaczą mieszkańcy wschodniej Azji i całej Australii - wylicza Karol Wójcicki.

Widzialność zaćmienia

Kiedy oglądać?

W Polsce w nocy z niedzieli na poniedziałek o godz. 2:11 Księżyc wejdzie w słaby półcień Ziemi, ale nie znajdzie się jeszcze w cieniu Błękitnej Planety. Uważni obserwatorzy zauważą jedynie niewielkie stopniowe przyciemnienie brzegu Księżyca. Faza ta nazywana jest półcieniowią.

7 minut po godz. 3 przyjdzie początek częściowego zaćmienia. Od tego momentu Księżyc zacznie zanurzać się w cieniu Ziemi, a my będziemy mogli obserwować coraz większe zanikanie tarczy Srebrnego Globu. By zobaczyć całkowite zaćmienie, musimy poczekać do godz. 4:11. Wtedy rozpocznie się najbardziej spektakularna część tego zjawiska, która potrwa godzinę i 11 minut. W czasie tej fazy zaćmienia Księżyc nie zniknie z zasięgu wzroku, ale zacznie przybierać czerwone zabarwienie.

Maksimum całkowitego zaćmienia Księżyca przypadnie na 4:48 rano. Po godzinie 5:23 Srebrny Glob znów wejdzie w fazę częściowego zaćmienia, a o 6:27 - w fazę półcieniowego zaćmienia. Jednak w Polsce, ze względu na wschód Słońca, ostatnie etapy zaćmienia będą coraz mniej widoczne.

Fazy całkowitego zaćmienia Księżyca
Fazy całkowitego zaćmienia Księżycatvn24

Jak obserwować zaćmienie?

Dobra wiadomość jest taka, że do obserwacji zaćmienia nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

- Do obserwacji fazy półcieniowej i częściowej wystarczy nieuzbrojone oko. Faza całkowita może być jednak na tyle ciemna, że w obserwacjach pomoże lornetka - tak było w 2011 roku, gdy mieliśmy do czynienia z jednym z najciemniejszych zaćmień ostatnich lat. Spowodowane to było wybuchem islandzkiego wulkanu, którego pył uwolniony do atmosfery rozproszył się po całej atmosferze, mocno osłabiając padające na Księżyc promienie światła - wyjaśnia Karol Wójcicki.

O tym jak zrobić zdjęcie podczas zaćmienia przeczytasz tutaj

Na razie nic nie wskazuje, by w tym roku doszło do podobnej sytuacji. Gdyby coś nam jednak przeszkodziło w obserwacjach, to transmisję zaćmienia zaplanowała m.in. NASA.

Autor: Paula Wakuluk / Źródło: NASA, Z głową w gwiazdach, tvn24.pl, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Drugi dzień majówki, czwartek 02.05, upłynie przede wszystkim pod znakiem pogodnego nieba, chociaż biomet będzie zaledwie neutralny. Chmury i lekkie opady spodziewane są dopiero pod koniec dnia. Na termometrach zobaczymy od 23 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na drugi dzień majówki. Ciepły i pogodny dzień, wieczorem pojawią się chmury

Pogoda na drugi dzień majówki. Ciepły i pogodny dzień, wieczorem pojawią się chmury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Bilans ofiar śmiertelnych zawalenia się odcinka autostrady w prowincji Guangdong, na południu Chin, wzrósł do 36 zabitych. 30 osób jest rannych - podały w czwartek rano czasu miejscowego chińskie media, powołując się na komunikat lokalnych władz. Samochody spadały ze zbocza z wysokości kilkunastu metrów do głębokiego zapadliska.

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady w Chinach

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady w Chinach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły brazylijski stan Rio Grande do Sul na południu Brazylii. W wyniku żywiołu zginęło 10 osób, a 21 uznaje się za zaginione - podała w środę Agencia Brasil, powołując się na dane miejscowej obrony cywilnej. Pogoda utrudnia akcję poszukiwawczą, a deszcz ma padać także w kolejnych dniach.

Ludzie czekali na ratunek na dachach zalanych domów

Ludzie czekali na ratunek na dachach zalanych domów

Źródło:
Reuters, PAP, scc10.com.br, sur24.com.ar

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Tuż przed weekendem w części kraju spodziewane są burze. W weekend gwałtowna aura zacznie obejmować swoim zasięgiem coraz większy obszar Polski.

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Tornado przeszło we wtorek nad stanem Kansas. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby i zniszczył co najmniej 22 domy. To kolejna trąba powietrzna, jaka nawiedziła centralne Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni.

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Źródło:
CNN, 13 WIBW

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Trwa ewakuacja setek mieszkańców indonezyjskiej wyspy Tagulandang po tym, jak we wtorek doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Ruang. Władze obawiają się, że materiał wulkaniczny wpadający do oceanu może wywołać tsunami. Erupcja ma wpływ na ruch lotniczy w regionie.

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Źródło:
Reuters

Majówka wielu z nas kojarzy się z grillowaniem na łonie natury z rodziną i bliskimi. Jak przestrzega jednak doktor Aleksandra Szymańska, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, grillowanie tłustych mięs i kiełbas nie jest zdrową formą przygotowywania jedzenia. Są pewne grupy osób, które powinny takich potraw unikać.

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Źródło:
PAP

Pogoda w górach zawsze wymaga szczególnej ostrożności. Dobitnie pokazuje to nagranie schodzącej lawiny w rejonie Czarnego Stawu, przed którą uciekał turysta. W Tatrach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Afganistanie w prowincji Wardak w ostatnich dniach spadł śnieg. Opady nawiedziły ten region w porze kwitnienia drzew owocowych, przynosząc ogromne straty blisko dwóm tysiącom rodzin.

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

Źródło:
Reuters

W środę, 1 maja, rozpoczyna się długi weekend majowy. Warto w wolne dni pamiętać o kilku zagrożeniach, które na nas czyhają na łonie natury. W lasach i parkach roi się od kleszczy, które mogą przenosić miedzy innymi groźną dla człowieka boreliozę. W bieszczadzkich lasach można natknąć się zaś na niedźwiedzie, a w Tatrach - na żmije.

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, GIS

Obserwacje naukowe prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zostały wstrzymane. Jak podała NASA, powodem jest usterka żyroskopu.

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Źródło:
NASA, PAP

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły w poniedziałek miasto Mai Mahiu w środkowej Kenii, wzrósł do 48. Trwają poszukiwania kilkudziesięciu zaginionych.

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Tajlandię. We wtorek termometry pokażą ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, aby unikać przebywania na świeżym powietrzu, bo może to grozić udarem cieplnym.

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Źródło:
Reuters, scmp.com, accuweather.com, bangkokpost.com

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP

Wiatr porywający fragmenty budynków, wybuchające linie energetyczne, gigantyczne kule gradowe - tak wyglądała trąba powietrzna, która w sobotę spustoszyła Kanton w Chinach. Jak przekazali synoptycy, kolejne dni przyniosą południowej części kraju dalsze pogodowe zagrożenia.

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Źródło:
Reuters, globaltimes.cn, tvnmeteo.pl

Cztery osoby zginęły na skutek tornad, które w weekend przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. Szczególnie silny wiatr uderzył w miejscowości Sulphur i Marietta - tam potwierdzono porywy o prędkości co najmniej 218 kilometrów na godzinę. Jedną ofiarę śmiertelną odnotowano także w stanie Iowa.

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

Źródło:
PAP, The Oklahoman, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Filipinami. W tygodniu temperatura odczuwalna ma sięgnąć rekordowej jak na tę porę roku wartości 45 stopni Celsjusza. Z uwagi na gorąco stacjonarne lekcje zostały tymczasowo zawieszone. Meteorolodzy prognozują, że w maju będzie jeszcze gorzej.

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Źródło:
Reuters, philstar.com

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express