Do zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej trafiła w środę XVIII-wieczna Biblia, należąca do rodziny von Gralath, zasłużonej dla historii Gdańska. Została ona zakupiona przez władze Gdańska od zamieszkałej we Florencji spadkobierczyni rodu Arianne Donati von Gralath.
- Biblia jest w znakomitym stanie. Składa się z dwóch ksiąg Starego i Nowego Testamentu. To ekskluzywne wydanie, zawierające 253 czarno-białe ryciny, wykonane metodą miedziorytową - powiedziała Ewa Ogonowska, starszy kustosz PAN Biblioteki Gdańskiej.
Włoszka odsprzedała Biblię miastu Gdańsk za 25 tys. euro. Dwutomowa Biblia wzbogaci kolekcję księgozbiorów prywatnych, należących niegdyś do gdańskich patrycjuszy.
13 kilogramów Starego Testamentu
Luterańska Biblia, w tłumaczeniu na język niemiecki, została wydana w 1711 r. w Luxeneburgu przez Corneliusa Johanna Sterna. Kilka lat później na potrzeby rodziny zakupił ją Johann Ulrich Gralath.
Ogonowska podkreśliła, że podobny, zawierający ryciny egzemplarz Biblii, wydanej przez Sterna, znajduje się także w Stuttgarcie (Niemcy), ale jest mocno zniszczony.
Egzemplarz Starego Testamentu waży 13 kilogramów, Nowy Testament jest o pięć kilogramów lżejszy. Dwa tomy woluminów biblii mierzą 44 na 32 cm, mają 15 cm grubości. Bogato zdobione okładki obu starodruków są wykonane z deski obciągniętej skórą.
Cenne pamiątki rodziny von Gralath
Arianna Sartori in Donati von Gralath, wypełniając ostatnią wolę zmarłego męża, postarała się, aby rodzinne pamiątki Gralathów powróciły do Gdańska. W czerwcu tego roku podarowała Muzeum Narodowemu w Gdańsku 12 obrazów oraz dokumenty związane z historią rodziny von Gralath.
Cenne pamiątki należały do rodziny jej męża, zmarłego w ubiegłym roku prof. Raffaele Donati von Gralath, którego dziadek Max Carl Georg opuścił pod koniec XIX wieku Gdańsk i wyjechał razem ze swoją żoną do Włoch.
Gralathowie byli jednym z ważniejszych rodów w dziejach Gdańska, przybyli do miasta nad Motławą pod koniec XVII wieku z Ratyzbony. Rodzina zajmowała kamienicę w centrum miasta przy ul. Długiej 40.
Daniel Gralath był burmistrzem Gdańska
Najwybitniejszym członkiem rodu był Daniel Gralath (1708-1767). Pełnił wiele funkcji w administracji miejskiej m.in. ławnika i rajcy. W 1763 r. objął stanowisko burmistrza Gdańska. Za jego rządów powstała, zachowana do dzisiejszych czasów, czterorzędowa Wielka Aleja lipowa pomiędzy Gdańskiem a Wrzeszczem.
Obowiązki urzędnika nie przeszkadzały mu w pasji naukowej. W 1743 r. założył Towarzystwo Przyrodnicze - pierwszą tego typu instytucję na ziemiach polskich. Zajmował się m.in. eksperymentami w dziedzinie elektrostatyki. Jako pierwszy w świecie wyjaśnił działanie tzw. butelek lejdejskich i odkrył możliwość zwiększania napięcia prądu poprzez łączenie kondensatorów. Gralath opracował 3-tomową historię badań nad elektrycznością.
Mieszkańcy Trójmiasta będą mogli zobaczyć Biblię do 20 września, później trafi ona do magazynów.
Autor: ws/par / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze