Rząd Ewy Kopacz

Rząd Ewy Kopacz

Wyłącznie chciejstwo i obiecanki – tym według Ewy Kopacz jest program wyborczy Beaty Szydło. Premier odwiedziła w niedzielę Łódź, a kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera przedstawiła w Katowicach swoją drużynę – aż 160 osób. Nie chodzi więc o przyszły skład jej rządu. A o co chodzi w jej programie? Czy na przykład Prawo i Sprawiedliwość może cofnąć reformę emerytalną rządu Jerzego Buzka? Materiał „Faktów” TVN.

Rządowy program wsparcia mieszkalnictwa "Mieszkanie dla Młodych" obejmie także rynek wtórny mieszkań - zdecydowali w czwartek posłowie wprowadzając zmiany do ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Radosław Sikorski odchodząc ze stanowiska marszałka Sejmu stwierdził, że Ewa Kopacz obiecała mu pierwsze miejsce na liście wyborczej w Bydgoszczy. - Może to jest jego marzenie. Nie odpowiadam za to, co moi posłowie opowiadają. Powiedziałam, aby opiekował się swoim regionem. To na pewno nie jest jednoznaczne z jedynką na liście wyborczej - powiedziała premier Ewa Kopacz w „Faktach po Faktach”.

- Chyba tu chodzi o zatarcie złego wrażenia, a nie efekty pracy. Tak krawiec kraje, jak mu materii staje. Krawcowa Ewa tyle wykroiła - komentował europoseł PiS Ryszard Czarnecki, który wraz z reporterem programu "Polska i Świat" oglądał konferencję Ewy Kopacz. Szefowa rządu zaprezentowała podczas niej kandydatów na nowych ministrów.

- W krajach demokratycznych przyjęło się, że w takiej sytuacji robi się nowe wybory - mówił w programie "Świat" w TVN24 BiŚ Paweł Kowal. Polityk, wspólnie z Tomaszem Nałęczem komentowali kryzys w rządzie Ewy Kopacz. - Nie widzę sensu skrócenia kadencji - stwierdził Nałęcz.

W poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat będziemy śledzić informacje w sprawie zmian w polskim rządzie. Powiemy o planach wojskowych Stanów Zjednoczonych w Europie Wschodniej. Ponadto, poinformujemy o najnowszych przypadkach wirusowego schorzenia dróg oddechowych (MERS). Przyjrzymy się także wyborom prezydenckim za Oceanem oraz największym na świecie targom lotniczym odbywającym się w Paryżu.

- Ojciec Święty jest wiosną Kościoła. Jestem przekonana, że wiele dobrego jeszcze zrobi – powiedziała w Watykanie premier Ewa Kopacz po spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Szefowa rządu złożyła także kwiaty i modliła się przy grobie św. Jana Pawła II. Rozmowa premier Polski z papieżem Franciszkiem w czasie prywatnej części audiencji trwała pół godziny. To pierwsza wizyta Kopacz w Watykanie od czasu objęcia stanowiska szefowej rządu we wrześniu ubiegłego roku.

Premier Ewa Kopacz przyjęła w środę wieczorem dymisje ministrów zdrowia, skarbu oraz sportu, a także rezygnacje trzech wiceministrów. - Lepiej późno niż wcale - oceniła w programie "Świat" Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy i wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej. - Decyzja premier powinna też skłonić do refleksji prof. Marka Belkę, szefa NBP - dodała.

W środę podczas pierwszego czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym sejmowa komisja infrastruktury skierowała go do podkomisji nadzwyczajnej. Projekt zakłada zakaz przenoszenia środków publicznych między przewoźnikiem kolejowym a zarządcą infrastruktury.

- To jest propozycja wyjściowa. Może być więcej - powiedział w rozmowie z TVN24 minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz o rządowej propozycji dot. podniesienia przyszłorocznej płacy minimalnej do 1850 zł. Jak dodał, "możliwe są scenariusze dużo bardziej ofensywnego wzrostu płacy minimalnej, bo sytuacja na rynku pracy jest dużo lepsza".

Rząd rozważa podwyższenie kwoty wolnej od podatku - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Podniesienie kwoty wolnej np. do 8 tys. zł wsparłoby także najlepiej zarabiających - wskazał minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.