Niemcy

Niemcy

Niemcy zaczną się zbroić. "Bezpieczeństwo wymaga inwestycji"

Minister obrony Niemiec zadeklarowała znaczące zwiększenie wydatków na wojsko. Mają one docelowo sięgnąć zalecanych przez NATO 2 procent PKB, co oznaczałoby niemal podwojenie budżetu Bundeswehry i możliwość jej gwałtownego dozbrojenia. - Bezpieczeństwo wymaga inwestycji - zadeklarowała Ursula von der Leyen.

Fundacja Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie ma nowego szefa

Niemiecki historyk Winfrid Halder został szefem Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie odpowiedzialnej za powstanie w Berlinie ośrodka dokumentacyjno-informacyjnego o przymusowych wysiedleniach Niemców i innych narodów w Europie w XX wieku.

Szef NATO krytykuje Niemcy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Niemcy do zwiększenia wydatków na wojsko. Obecnie rząd w Berlinie przeznacza na obronność 1,2 proc. PKB, chociaż Sojusz Północnoatlantycki zaleca wydatki na poziomie 2 proc.

Berlin krytykuje Rosję. Nie wpuściła polityka z Niemiec

Rząd Niemiec skrytykował w środę władze w Moskwie za uniemożliwienie pełnomocnikowi niemieckiego rządu ds. obrony praw człowieka i pomocy humanitarnej Christophowi Straesserowi podróży do Rosji; wyraził żal, że dialog z Moskwą nie jest obecnie możliwy.

Merkel oprowadza po kancelarii. Królową zaskakuje swoim angielskim

Królowa Elżbieta II od wtorku przebywa z wizytą w Niemczech. W środę spotkała się z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, która zabrała monarchinię na spacer po swojej kancelarii. Oprowadzając brytyjską królową Merkel mówiła po angielsku. Ale ta wizyta ma też ważny wymiar polityczny - o czym w materiale "Faktów z zagranicy".

W Auschwitz decydował, kto będzie żył. Nie poniesie kary, bo ma demencję

94-letni Hubert Z., który w czasie drugiej wojny światowej był członkiem SS i "medykiem" w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, wyszedł w poniedziałek z niemieckiego sądu jako wolny człowiek. Choć prokuratura zarzuca mu pomocnictwo w morderstwie 3681 osób, to sąd w Neubrandenburgu uznał, że Hubert Z. ma demencję, i umorzył postepowanie.

Obrazy Hitlera sprzedane za 391 tys. euro

Kilkanaście obrazów Adolfa Hitlera sprzedano na aukcji w Norymberdze za 391 tys. euro. Wystawa mogła się odbyć w Niemczech, bo tamtejsze prawo zezwala na sprzedawanie tych prac dyktatora III Rzeszy, które nie zawierają symboliki nazistowskiej.

Aresztowany w Berlinie dziennikarz wyszedł na wolność

Egipski dziennikarz został w poniedziałek zwolniony z niemieckiego aresztu - podaje telewizja Al-Dżazira. Wcześniej w poniedziałek rzecznik niemieckiego MSZ Martin Schaefer oświadczył, że nikt nie będzie wydalony z Niemiec, jeśli grozi mu kara śmierci. Chodzi o jednego z czołowych dziennikarzy telewizji Al-Dżazira Ahmeda Mansura., który został w sobotę zatrzymany na lotnisku w Berlinie ze względu na egipski nakaz aresztowania.

"Wypędzenie uważane było za sprawiedliwą karę za niemieckie zbrodnie"

Prezydent Niemiec Joachim Gauck podziękował w sobotę Polsce i innym krajom Europy Środkowo-Wschodniej za nowe podejście do niemieckich wypędzonych i gesty pojednania pod ich adresem. W przemowie z okazji obchodzego w Niemczech Dnia Pamięci o Wypędzonych wyszczególnił rolę, jaką odegrał w tym procesie zmarły niedawno prof. Władysław Bartoszewski.

Szeremietiew: Putin "przewiózł się" na Niemcach

Rosjanie "przewieźli się" na Niemcach, a Władimir Putin przeliczył się sądząc, że Europa nie będzie umiała się zjednoczyć i utrzymać wspólnego stanowiska wobec Rosji - stwierdził w programie "Świat" Romuald Szeremietiew z Akademii Obrony Narodowej. Gość TVN24 Biznes i Świat dodał, że Putina w ostatnim roku zaskoczyło bardzo wiele rzeczy i dzięki jedności Zachodu Polska "ma czas, by przygotować swój system obrony".