Malta

Malta

"Pozostawanie premiera na stanowisku dłużej niż to koniecznie jest jego kolejnym błędem"

Siedmioro deputowanych Parlamentu Europejskiego rozpoczęło we wtorek misję na Malcie. Mają zbadać, czy w kraju tym przestrzegana jest zasada rządów prawa. Wątpliwości pojawiły się w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, opisującej korupcję przedstawicieli maltańskich władz. Stojąca na czele delegacji PE Holenderka Sophie in 't Veld orzekła po spotkaniu z premierem Josephem Muscatem, że "nie czuje się uspokojona".

Skandal wokół zabójstwa dziennikarki, rośnie "smutek i ból". Media: premier bliski rezygnacji

Premier Malty Joseph Muscat powiedział w piątek swoim współpracownikom, że planuje wkrótce złożyć rezygnację - podał portal "Times of Malta". Decyzja szefa rządu ma mieć związek ze skandalem dotyczącym śmierci dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, która zginęła w zamachu bombowym w 2017 roku. Według źródeł bliskich rządowi nowy premier ma zostać wybrany do stycznia.

Sprawa zabójstwa dziennikarki wciąż nierozwiązana. Dymisje ministrów

Maltański minister turystyki Konrad Mizzi i szef kancelarii premiera Keith Schembri podali się we wtorek do dymisji - poinformował we wtorek Reuters. Według agencji, sprawa ma związek ze skandalem wokół zabójstwa znanej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Tego samego dnia minister gospodarki Christian Cardona zapowiedział, że do czasu zakończenia dochodzenia powstrzyma się od wykonywania swoich obowiązków.

Znany biznesmen zatrzymany w związku z zabójstwem dziennikarki

Maltańska policja zatrzymała w środę jednego z czołowych biznesmenów w tym kraju w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Funkcjonariusze przeprowadzili akcję, gdy Yorgen Fenech próbował opuścić wyspę swoim luksusowym jachtem. Reporterka zginęła w zamachu bombowym w 2017 roku.

Dziennikarka zginęła w zamachu, zatrzymano podejrzanego o współudział

Mężczyzna, podejrzany o pośrednictwo w zleceniu zabójstwa znanej maltańskiej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, został zatrzymany - poinformowały we wtorek źródła w maltańskiej policji. Redaktorka zginęła w zamachu bombowym w październiku 2017 roku. Według agencji Reutera, zatrzymanie pośrednika jest "potencjalnie dużym krokiem w dochodzeniu".

Dziennikarka zginęła w zamachu, sprawy nie wyjaśniono. Krytyczny raport

Porażka władz maltańskich w zidentyfikowaniu i ujęciu odpowiedzialnych za zabójstwo dziennikarki śledczej Daphne Caruana Galizia budzi obawy o rządy prawa w tym kraju - stwierdza ujawniony przesz Reutera raport Rady Europy. Galizia, jedna z najpopularniejszych dziennikarek śledczych na Malcie, zginęła w zamachu bombowym w październiku 2017 roku.

Pisała o korupcji i polityce, zginęła. Media: policja namierzyła zleceniodawców

Na Malcie policja ustaliła tożsamość co najmniej trzech obywateli tego kraju, którzy ponad rok temu zorganizowali zabójstwo dziennikarki Daphne Caruany Galizii, piszącej o korupcji w najwyższych kręgach maltańskich władz - podał w niedzielę "The Sunday Times of Malta". Zdaniem policji dochodzenie w tej sprawie "osiągnęło bardzo delikatny etap".

Marynarka wojenna Malty uratowała 100 migrantów

Kolejna w ostatnich tygodniach udana akcja maltańskiej marynarki wojennej. Udało się uratować 100 migrantów, którzy łodzią dryfowali w stronę Europy - poinformowały w środę władze Malty.

Uratował na morzu 234 osoby. Kapitan statku usłyszał zarzuty

Claus-Peter Reisch, kapitan statku Lifeline, który zawinął na Maltę z imigrantami uratowanymi u wybrzeży Libii, stanął w poniedziałek przed maltańskim sądem. Zarzucono mu między innymi nielegalne wpłynięcie na wody maltańskie. Reich nie przyznał się do winy.

"Spekulowanie pontonami śmierci"

Rząd Hiszpanii nawiązał kontakt z Maltą w celu udzielenia pomocy migrantom ze statku organizacji pozarządowej Lifeline, który być może popłynie na wyspę po tym, jak nie wpuściły go Włochy.