Malta

Malta

Bruksela: śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarki należy do Malty

Komisja Europejska potępiła w piątek zabójstwo maltańskiej dziennikarki Daphne Caruany Galizii. Nie odpowiedziała jednak na wezwanie europejskich mediów, by wszcząć dochodzenia w sprawie niezależności mediów na Malcie. Zdaniem Komisji, śledztwo w sprawie zabójstwa należy do władz Malty.

"Zabójstwo Daphne nie może ujść bezkarnie"

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zażądał w Strasburgu "międzynarodowego dochodzenia" w sprawie zamordowania maltańskiej dziennikarki. Daphne Caruana Galizia zginęła 16 października w zamachu bombowym. Tropiła korupcyjne wątki prowadzące do najwyższych władz wyspy.

Syn zabitej dziennikarki: to jest wojna

Syn dziennikarki śledczej i blogerki Daphne Caruany Galizii, która w poniedziałek zginęła w zamachu bombowym na Malcie, potępił swój kraj, nazywając go "państwem mafijnym".

Zamach na dziennikarkę. Władze Malty proszą o pomoc FBI

Rząd Malty zwrócił się do funkcjonariuszy amerykańskiego FBI i europejskich ekspertów sądowych o przybycie na wyspę, by pomóc tamtejszej policji w śledztwie w sprawie zamachu, w którym zginęła maltańska dziennikarka śledcza Daphne Caruana Galizia - podało MSW.

"Minihuragan" przeszedł przez Maltę. Takich zjawisk będzie coraz więcej

W Europie utworzył się "minihuragan", wyglądem przypominający potężne cyklony, które atakują wybrzeże Ameryki Środkowej i Północnej. Na zdjęciach satelitarnych basenu Morza Śródziemnego można podziwiać idealnie uformowanego "ślimaka". Ten ośrodek niskiego ciśnienia generował wiatr o prędkości sięgającej 135 km/h. Według badań częstość pojawiania się tego zjawiska w tym rejonie wzrasta.

Pierwszy deszcz od maja zalał Maltę. Powódź w Kontakcie 24

Malta doświadczyła najsilniejszego od lat ataku żywiołów. Zaczęło się od intensywnych niedzielnych opadów deszczu, po których przyszły silne burze i znów ulewy. Tylko w poniedziałek w ciągu dwóch godzin spadło tyle deszczu, co normalnie spada tam w ciągu całego września. Za załamanie pogody odpowiedzialny jest potężny układ niskiego ciśnienia w basenie Morza Śródziemnego.

Malta zgodziła się na rozwody

Parlament Malty przyjął ustawę zezwalającą na rozwody. Do tej pory w tym kraju o silnej tradycji katolickiej nie było rozwodów - jako w jedynym w Europie.

Będą rozwody w raju (turystycznym)

Obywatele Malty w sobotnim referendum opowiedzieli się za legalizacją rozwodów - ogłosił w niedzielę premier tego kraju Lawrence Gonzi. Według dziennika "Times of Malta", 52 procent biorących udział w głosowaniu poparło wprowadzenie tej możliwości prawnej. Malta, kraj o silnej tradycji katolickiej, to jedyne państwo w UE, w którym dotąd instytucja rozwodu nie istnieje.