Litwa

Litwa

"To nie jest tak, żeby Litwini byli bez winy"

Ogólna ocena prezydent Litwy Dalii Grybauskaite dotycząca polskiej polityki zagranicznej jest słuszna - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jednak - jak zaznaczył - Litwini nie są bez winy w relacjach z Polską. W tym kontekście wymienił kwestię polskiej mniejszości na Litwie.

"Uboga" myśl dyplomacji litewskiej

"Bardzo niedyplomatyczna wypowiedź", "Żadnego wrodzonego wyczucia dyplomacji", "Oficjalna myśl litewskiej polityki zagranicznej jeszcze nigdy nie była tak uboga" - takie krytyczne komentarze padają z ust polityków i publicystów pod adresem prezydent Litwy Dalii Grybauskaite. Zarzuciła ona polskim władzom faworyzowanie Rosji kosztem Litwy.

Polski MSZ o słowach prezydent Litwy: "Egzotyczne teorie"

- Nie znamy oryginału tej wypowiedzi, ale nie wyobrażam sobie, żeby taka wypowiedź mogła paść akurat w momencie, gdy polscy piloci strzegą nieba nad państwami bałtyckimi - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski komentując wypowiedź prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, która podczas szczytu NATO w Chicago zarzuciła Polsce, że dąży do poprawy stosunków z Rosją kosztem Litwy.

Prezydent: Mniejszości nie mogą stawać się zakładnikami

- Mniejszości nie mogą stawać się zakładnikami złych relacji między państwami, albo nieporozumień między państwami - podkreślił w Puńsku (Podlaskie) prezydent Bronisław Komorowski, który odwiedził pogranicze polsko-litewskie, m.in. Sejny, Giby i Krasnogrudę. W jego ocenie przyszłość stosunków polsko-litewskich jest na tyle ważna, że warto w obu krajach "wykonać wysiłek" na rzecz dostrzeżenia wagi problemów mniejszości narodowych. Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński zaznaczył w Sejmie, że "Polacy na Litwie muszą mieć prawa zgodne z tym, co obowiązuje w państwach cywilizowanych".

Litwa chce "równoprawnych" stosunków z Polską

Litwa dąży do równoprawnych stosunków z Polską i liczy na ich pozytywną zmianę - oświadczył premier Litwy Andrius Kubilius w czwartek w wywiadzie dla rozgłośni "Żiniu Radijas". Zastrzegł, że niektóre kwestie w stosunkach litewsko-polskich należy przemyśleć.

Litewskie prawo uderza w polskie dzieci

Polskie dzieci z Domów Dziecka na Litwie mogą w tym roku nie spędzić Świąt Wielkanocnych w Polsce, bo Litwini zaostrzyli przepisy i zmienili zasady obowiązujące przy wyjazdach najmłodszych zagranicę - donosi białostocki "Kurier Poranny". Stowarzyszenie Otwarty Dom zajmujące się przyjazdami najmłodszych od lat, stara się o interwencję polityków i samorządowców. Pytanie do MSZ w tej sprawie wystosował już poseł PO, Robert Tyszkiewicz.

Minister kładzie głowę. Koalicja przetrwa?

Minister spraw wewnętrznych Litwy Raimundas Palaitis zapowiedział w poniedziałek, że poda się do dymisji. Według premiera kraju Andriusa Kubliusa pozwoli to uratować koalicję rządzącą. Tę tworzą konserwatyści i dwie partie liberalne. O swojej decyzji minister poinformował po popołudniowych rozmowach "ostatniej szansy".

Protestują w obronie języka

"Stop likwidacji oświaty mniejszości narodowych", "Język ojczysty gwarancją jakości wiedzy" - z takimi hasłami główną ulicą Wilna, aleją Gedymina, wyruszył rano kilkutysięczny marsz w obronie oświaty mniejszości narodowych, w tym mniejszości polskiej.

Visaginas bez Estończyków?

Estońska spółka energetyczna Eesti Energia nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie udziału w projekcie budowy siłowni atomowej Visaginas na Litwie.

"Litewska ustawa wzbudza niepokój"

Litewska ustawa o oświacie, przyjęta przed rokiem i krytykowana przez litewskich Polaków, wzbudza pewne wątpliwości - oświadczył we wtorek w Wilnie komisarz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. mniejszości narodowych Knut Vollebaek.

238 oficerów KGB online

Litewskie Centrum Badań Ludobójstwa i Oporu Ludności Litwy podało we wtorek do wiadomości publicznej listę 238 oficerów rezerwy KGB.

Prezydent na Litwie ma bronić polskich szkół

- To jest być albo nie być funkcjonowania polskiej mniejszości na Litwie - tak o polskim szkolnictwie na Litwie mówił prezydent Bronisław Komorowski. Obiecał, iż będzie przekonywał "partnerów litewskich, że nie należy iść w kierunku pogarszania warunków funkcjonowania" polskich szkół. Polski prezydent bierze udział w obchodach 94. rocznicy odzyskania przez Litwę niepodległości.

ACTA ponosi kolejną klęskę

Po m.in. Polsce i Bułgarii także Litwa na razie nie przystąpi do procesu ratyfikacji umowy o zwalczaniu obrotu towarami podrabianymi, czyli ACTA. Ministerstwo sprawiedliwości zapowiedziało, że decyzja ws. umowy będzie podjęta po konsultacjach ze społeczeństwem.

Litwa: swastyka to nasze dziedzictwo

Litewski sąd uznał, że znak swastyki odnosi się nie tylko do symboliki nazistowskich Niemiec, ale nawiązuje też do dziedzictwa historycznego Litwy. - Propagowanie tego symbolu nie jest karalne - brzmi decyzja sądu, rozpatrującego sprawę plakatów ze swastyką użytych na pochodzie.