Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Najwyższa Izba Kontroli cały czas przygotowuje raport w sprawie funkcjonowania bramek na autostradzie A4. Przedstawiciel izby nie chce podawać konkretnych terminów, kiedy raport ujrzy światło dzienne. Mówi jedynie, że prace nad nim wciąż trwają.

Firma FCC Construccion chce rozwiązać kontrakt na budowę obwodnicy Szczuczyna w ciągu drogi S61 - poinformowała w środę spółka. Jej przedstawiciele twierdzą, że GDDKiA źle przygotowała dokumentację inwestycji. GDDKiA jest zaskoczona oświadczeniem firmy. Zdaniem Dyrekcji, za zerwaniem kontraktu stoją kłopoty finansowe.

Firma Alpine Bau poinformowała, że nie dokończy budowy mostu na autostradzie A1 w Mszanie. Wynika tak z oświadczenia złożonego we wtorek w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Alpine Bau nie wywiązuje się z własnych deklaracji i po raz drugi schodzi z tej samej budowy - stwierdziła GDDKiA. I zapewniła, że most na A1 i tak powstanie.

Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał we wtorek umowę na kontynuację budowy autostrady A4 od węzła Krzyż k. Tarnowa (Małopolska) do węzła Dębica Pustynia (Podkarpackie).

Najwyższa Izba Kontroli zbadała rozstrzyganie przetargów przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Z raportu Izby wynika m.in., że GDDKiA czyniła to głównie na podstawie kryterium najniższej ceny. "Przy dużej konkurencji na rynku prowadziło to niekiedy do składania ofert poniżej realnych kosztów budowy" - czytamy w raporcie.

Osiem węzłów ma zniknąć z najstarszego odcinka autostrady A4 między Wrocławiem a Legnicą. Zdaniem urzędników, dzięki temu ma być bezpieczniej. - Tu chodzi o pieniądze. Mniej zjazdów oznacza dłuższe odległości między mającymi powstać bramkami - denerwują się kierowcy.

Dziś początek trzydniowego posiedzenia Sejmu, na którym posłowie zajmą się kilkoma gorącymi tematami - wnioskiem o odwołanie Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka oraz powołaniem na to stanowisko Anny Grodzkiej. Rząd przedstawi też informację na temat zamrożonych funduszy unijnych na projekty drogowe.

Ciężki sprzęt i robotnicy gotowi do wycinki drzew pojawili się na posesjach mieszkańców podsuwalskiej wsi Poddubówek (woj. podlaskie). Drzewa i domy mają ustąpić miejsca powstającej obwodnicy Augustowa. Problem w tym, że nikt do tej pory nie wie ile i kiedy drogowcy zapłacą za wycięte drzewa i domy, które zostaną zburzone.

Porażający brak odpowiedzialności, infrastrukturalna klęska, wpadka rządu, która zostanie wykorzystana przeciwko Polsce w budżetowych negocjacjach - w taki sposób, w programie "Kawa na ławę", opozycja komentowała wstrzymanie przez Komisję Europejską pieniędzy na polskie drogi. - Opozycja tłucze w rządzących, jak w bęben, bo jest okazja, żeby tłuc i pokazywać, że rząd jest nieudolny - posumował Jarosław Kalinowski z PSL.

Zablokowanie przez Komisję Europejską unijnych pieniędzy na polskie drogi tuż przed szczytem ws. budżetu UE było niepotrzebnym zgrzytem - ocenił w "Faktach po Faktach" komisarz europejski ds. budżetu Janusz Lewandowski. - Nie wierzę w przypadki i zaniepokoił mnie rozwój sytuacji w tym momencie. Polska nie ma samych przyjaciół - mówił komisarz. Jednak jego zdaniem, ten "incydent" może też wzmocnić pozycję negocjacyjną Polski.

- Polska nie straciła i nie straci tych środków. Jeśli sąd potwierdzi nieprawidłowości na jednym z odcinków, to trzeba będzie przesunąć te środki na inny z odcinków - powiedział w piątek premier Donald Tusk, komentując wstrzymanie przez Komisję Europejską środków na drogi. - Ryzyko utraty środków jest minimalne, ale naprawienie tej sytuacji będzie wymagało trochę czasu - dodał Tusk.