Tysiące ludzi demonstrowały w środę w wielu miastach Francji przeciwko reformie emerytalnej. Protesty trwają od początku grudnia. Opozycja zapowiada złożenie na początku lutego wotum nieufności wobec rządu.
W największych miastach Francji odbyły się w piątek kolejne demonstracje przeciwko reformie emerytalnej. - Jest daleko do kompromisu - powiedzieli związkowcy podczas demonstracji w Paryżu. W stolicy Francji z powodu strajku zamknięto wieżę Eiffla, a transport publiczny i szkoły funkcjonują z dużymi utrudnieniami.
Dwa śledztwa przeciwko policjantom interweniującym w czasie demonstracji przeciwko reformie emerytalnej wszczęła prokuratura w Paryżu. Śledztwa rozpoczęto w związku z publikacją w mediach społecznościowych nagrań z interwencji policji.
Pracownicze Plany Kapitałowe mają ruszyć 1 stycznia 2019 roku. To jedna ze sztandarowych reform zapowiadanych przez Mateusza Morawieckiego. Dzięki programowi wzrosnąć mają nasze oszczędności, a w konsekwencji także przyszłe emerytury.
Na zniesieniu górnego limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe budżet państwa może zyskać w przyszłym roku ponad 5 miliardów złotych – wyliczyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zaprojektowało nowe przepisy. Zdaniem ekspertów związanych z organizacjami przedsiębiorców, reforma może doprowadzić do wzrostu nierówności wypłacanych świadczeń. - Nasili się presja na podwyższenie niskich emerytur i rent. Efektem będzie dalsze zwiększenie deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – uważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
W ciągu tygodnia ZUS przyjął 90,5 tysięcy wniosków od osób ubiegających się po raz pierwszy o emeryturę – poinformowała w Gorzowie Wielkopolskim minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Piątek był pierwszym dniem składania wniosków w związku z obniżeniem wieku emerytalnego. ZUS obsłużył w sprawach emerytur ponad 64 tys. klientów, o 190 proc. więcej niż średnio dziennie w ubiegłym tygodniu; 23,5 tys. osób składało wnioski po raz pierwszy.
Doradca emerytalny przygotuje prognozę wysokości świadczenia i przybliży obywatelowi, w jaki sposób skorzystać z prawa do emerytury – zapowiedział wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed podczas spotkania w ramach kampanii dotyczącej zmian w systemie emerytalnych. Doradcy będą działać od 1 lipca w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju.
W październiku tego roku wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny. Tylko w tym roku z tego przywileju będzie mogło skorzystać dodatkowe 331 tysięcy osób. Jak podkreślają autorzy reformy, odejście z rynku pracy w wieku 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn to prawo, a nie obowiązek. Korzystający z tego prawa mogą sporo stracić.
Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest w najlepszej kondycji od co najmniej 10 lat. Jak wynika z zeszłorocznego bilansu FUS, rośnie zdolność do obsługi bieżących zobowiązań ze spływających składek - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają najniższe emerytury ze wszystkich grup zawodowych. Według analityków ZUS nawet połowa przedsiębiorców może za 20-30 lat dostawać emeryturę minimalną - pisze "Gazeta Wyborcza".
Podwyżki emerytur i rent, które przegłosował w piątek Sejm, będą powszechne i odczuwalne, a pieniądze z systemów emerytalnych racjonalnie dzielone - przekonuje minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.
Do końca lipca można zdecydować, czy część naszej składki na ubezpieczenie społeczne trafi do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy będzie przekazywana w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 31 lipca zamyka się okno transferowe, czyli okres na podjęcie decyzji.
Wysokość minimalnej emerytury i renty oraz wariant zasad waloryzacji emerytur i rent w 2017 r. są jeszcze omawiane - powiedziała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Rada Dialogu Społecznego nie przyjęła wspólnego stanowiska w tej sprawie.
2017 to może być ten rok, kiedy będzie wprowadzane obniżenie wieku emerytalnego - powiedział w RMF FM Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tłumaczył, że trzeba dać ZUS-owi kilka miesięcy na wdrożenie nowego systemu.
Kryzys migracyjny może potrwać długie lata, ale najważniejszym problemem Starego Kontynentu w perspektywie nadchodzących dekad będzie jego starzenie się i nadciągająca niechybnie zapaść systemów emerytalnych. Ta dotknie właściwie wszystkich bez wyjątku – pisze „The Wall Street Journal”. Autorka tekstu opiera swoją relację na przykładzie matki i dwóch sióstr żyjących na Lubelszczyźnie. #PisząoPolsce i o Europie.
Brytyjskie ministerstwo ds. pracy i emerytur chce stopniowo podnosić średni wiek, w którym Brytyjczycy przechodzą na emeryturę – informuje portal internetowy dziennika "The Telegraph". Ma on rosnąć każdego roku średnio o sześć miesięcy.
W 2015 roku świadczenia emerytalno-rentowne będą waloryzowane na minimalnym ustawowym poziomie, a ich koszt dla budżetu wyniesie 3,48 mld zł - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów.
Gdyby zmiany w OFE Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne, to w tym roku dług publiczny przekroczyłby 55 proc. PKB, czyli tzw. drugi próg ostrożnościowy - uważa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Pękł fundament systemu emerytalnego, dlatego musimy go zmienić - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Jan Vincent-Rostowski, szef resortu finansów. Jego zdaniem, skoro OFE nie chcą wypłacać emerytur, to będzie musiało to robić państwo.