Emerytury w Europie

Emerytury w Europie

"Daleko do kompromisu". Kolejne protesty we Francji, wieża Eiffla zamknięta

W największych miastach Francji odbyły się w piątek kolejne demonstracje przeciwko reformie emerytalnej. - Jest daleko do kompromisu - powiedzieli związkowcy podczas demonstracji w Paryżu. W stolicy Francji z powodu strajku zamknięto wieżę Eiffla, a transport publiczny i szkoły funkcjonują z dużymi utrudnieniami.

Bez górnego limitu składek do budżetu trafią miliardy złotych. Ale to "zysk na krótką metę"

Na zniesieniu górnego limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe budżet państwa może zyskać w przyszłym roku ponad 5 miliardów złotych – wyliczyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zaprojektowało nowe przepisy. Zdaniem ekspertów związanych z organizacjami przedsiębiorców, reforma może doprowadzić do wzrostu nierówności wypłacanych świadczeń. - Nasili się presja na podwyższenie niskich emerytur i rent. Efektem będzie dalsze zwiększenie deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – uważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Uzbrojony w kalkulator. Zagubionym odpowie na pytanie, ile dostaną na emeryturze

Doradca emerytalny przygotuje prognozę wysokości świadczenia i przybliży obywatelowi, w jaki sposób skorzystać z prawa do emerytury – zapowiedział wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed podczas spotkania w ramach kampanii dotyczącej zmian w systemie emerytalnych. Doradcy będą działać od 1 lipca w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju.

Niższe emerytury po zmianie wieku emerytalnego. Znamy dokładne wyliczenia

W październiku tego roku wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny. Tylko w tym roku z tego przywileju będzie mogło skorzystać dodatkowe 331 tysięcy osób. Jak podkreślają autorzy reformy, odejście z rynku pracy w wieku 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn to prawo, a nie obowiązek. Korzystający z tego prawa mogą sporo stracić.

Pomyśl o emeryturze. Ostatnie dni na podjęcie ważnej decyzji

Do końca lipca można zdecydować, czy część naszej składki na ubezpieczenie społeczne trafi do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy będzie przekazywana w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 31 lipca zamyka się okno transferowe, czyli okres na podjęcie decyzji.

Tysiąc zł emerytury minimalnej? "To jeden z wariantów"

Wysokość minimalnej emerytury i renty oraz wariant zasad waloryzacji emerytur i rent w 2017 r. są jeszcze omawiane - powiedziała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Rada Dialogu Społecznego nie przyjęła wspólnego stanowiska w tej sprawie.

Niższy wiek emerytalny? Minister zdradza, kiedy

2017 to może być ten rok, kiedy będzie wprowadzane obniżenie wieku emerytalnego - powiedział w RMF FM Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tłumaczył, że trzeba dać ZUS-owi kilka miesięcy na wdrożenie nowego systemu.

Przyszłość Europy widać na polskiej wsi. 5 tys. zł jej nie zmieni. #PisząoPolsce

Kryzys migracyjny może potrwać długie lata, ale najważniejszym problemem Starego Kontynentu w perspektywie nadchodzących dekad będzie jego starzenie się i nadciągająca niechybnie zapaść systemów emerytalnych. Ta dotknie właściwie wszystkich bez wyjątku – pisze „The Wall Street Journal”. Autorka tekstu opiera swoją relację na przykładzie matki i dwóch sióstr żyjących na Lubelszczyźnie. #PisząoPolsce i o Europie.