Netia Off Camera 2017

Netia Off Camera 2017

Agnieszka Holland przewodniczącą jury w Konkursie Głównym "Wytyczanie Drogi"

Laureatka Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale 2017 za "Pokot", reżyserka trzykrotnie nominowana do Oscara, jedna z najbardziej opiniotwórczych kobiet w świecie kina wraz z jurorami z całego świata zdecyduje, do kogo trafi 100 tysięcy dolarów. O Krakowską Nagrodę Filmową – jedną z najwyższych tego typu na świecie – walczy 10 reżyserów wyselekcjonowanych przez festiwal Netia Off Camera.

"Amok"

Kasia Adamik tym razem zajmuje się zbrodnią, którą kilka lat temu żyła cała Polska. W jej "Amoku" fikcja miesza się z rzeczywistością, a prawda i kłamstwo stają się coraz trudniejsze do odróżnienia.

"Gwiazdy"

Film Jana Kidawy-Błońskiego inspirowany jest życiem Jana Banasia, piłkarskiej legendy Górnika Zabrze i reprezentacji Polski, z czasów kiedy odnosiła ona wielkie sukcesy.

"Jestem mordercą"

Inspiracją dla filmu Macieja Pieprzycy były prawdziwe wydarzenia, jakie rozegrały się w Polsce na początku lat 70. Chodzi o głośną sprawę Zdzisława Marchwickiego, domniemanego "wampira z Zagłębia".

"Kamper"

Wśród debiutantów pojawi się również Łukasz Grzegorzek z gorzką komedią "Kamper". Film brał udział w konkursie "East of the West" MFF w Karlowych Warach i został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków.

"Plac zabaw"

Bartosz M. Kowalski w "Placu zabaw" pokazuje dzień z życia nastolatków, którzy właśnie kończą szkołę podstawową. Niewinnie zapowiadające się spotkanie trójki bohaterów prowadzi do nieoczekiwanego, przerażającego finału. Scenariusz, nagrodzony w konkursie Script Pro, został oparty na faktach.

"Szatan kazał tańczyć"

Nowy film autorki "Galerianek", Katarzyny Rosłaniec, to bezkompromisowy portret młodej dziewczyny niepotrafiącej odnaleźć się we współczesnym świecie. Świat "sex, drugs and Instagram".

"Wołyń"

"O miłości w nieludzkich czasach" – tak zapowiadany był "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, który stał się jednym z najważniejszych filmów ostatnich lat, a może nawet ostatnich dekad, debatowali zarówno krytycy, jak i widzowie. "Wołyń" namieszał również w stosunkach polsko-ukraińskich i sprowokował kilka dyskusji politycznych.

"Wspomnienie lata"

Akcję swojego filmu Adam Guziński przenosi do prowincjonalnego miasteczka pod koniec lat 70. Pod nieobecność ojca 12-letni Piotrek upalne lato spędzi u boku matki, z którą wiąże go bardzo silna, oparta na przyjaźni i wzajemnym zrozumieniu więź.

"Zjednoczone stany miłości"

"Zjednoczone stany miłości" to intymny obraz początków polskiej transformacji ustrojowo-polityczno-kulturalnej widziany z perspektywy czterech pozornie szczęśliwych kobiet. Wasilewski porzuca mit o miłości idealnej, pełnej, spełnionej. Tutaj nie ma miejsca na słodkie, szczęśliwe serc porywy. Nie ma także wielkich przełomowych wydarzeń historycznych, politycznych. Tomasz Wasilewski bezpardonowo wchodzi w intymność swoich bohaterów.

"A Date for Mad Mary"

Debiutancki film Darrena Thorntona to łamiąca gatunkowe konwencje oryginalna opowieść o dorastaniu, pierwszych miłościach i potrzebie akceptacji.

"Brud"

Nastoletnia Lena prowadzi dość beztroskie życie, wypełnione imprezami, rozmowami z najlepszą przyjaciółką i kolejnymi nudnymi lekcjami. Jedynym problemem zdają się być rodzinne zawirowanie związane z niepełnosprawnym bratem.

"Butterfly Kisses"

Pełnometrażowy debiut fabularny mieszkającego w Wielkiej Brytanii polskiego reżysera Rafała Kapelińskiego opowiada o społecznym tabu, przyjmując osobisty, intymny punkt widzenia głównego bohatera, zmagającego się z mrocznym sekretem.

"Columbus"

Subtelna opowieść o zagubieniu i alienacji autorstwa urodzonego w Korei amerykańskiego reżysera i artysty wizualnego Kogonady.

"Dayveon"

Fabularny debiut dokumentalisty i muzyka Ammana Abbasiego opowiada historię trzynastoletniego czarnoskórego chłopaka, mieszkającego na Południu USA.

"Jean of the Joneses"

Fabularny debiut reżyserki i scenarzystki Stelli Meghie opowiada dynamiczną i burzliwą historię afroamerykańskiej rodziny, jamajskiego pochodzenia, złożonej z kliku pokoleń kobiet.

"Ostatnia rodzina"

"Ostatnia rodzina" to pełnometrażowy debiut fabularny Jana P. Matuszyńskiego, twórcy głośnego i wielokrotnie nagradzanego dokumentu "Deep Love" (2013 r.).

"Pop Aye"

Jedni mają psy, inni koty, a bohater debiutanckiego filmu Kirsten Tan, rozczarowany życiem architekt w średnim wieku, postanowił sprawić sobie słonia. Zwłaszcza że w tym, którego przypadkiem zauważył na ulicach Bangkoku, rozpoznał zwierzę towarzyszące mu w trakcie dzieciństwa spędzonego z dala od zgiełku wielkiego miasta.

"Rana"

W swoim debiucie pochodzący z RPA John Trengrove rozwija temat, który interesował go już wcześniej w krótkometrażowym "Ibhokhwe". Mówi o plemiennym rytuale obrzezania i następującym po nim okresie inicjacji, które w oczach wspólnoty poddanych im chłopców zamieniają w mężczyzn.