Programy

Miał brać meldonium, opuścił wioskę. "Tylko szaleniec stosuje doping przed igrzyskami"

Programy


Podejrzany o doping reprezentant Olimpijczyków z Rosji Aleksandr Kruszelnicki, który wraz z żoną Anastazją Bryzgałową zdobył w Pjongczangu brązowy medal w rywalizacji par mieszanych w curlingu, opuścił wioskę olimpijską i czeka na wyniki badania próbki B.

W poniedziałek mający tymczasową siedzibę w Pjongczangu Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) poinformował, że wszczął procedurę przeciwko Kruszelnickiemu.

CAS nie wyznaczył daty przesłuchania, a w komunikacie podkreślono, że na razie nie będą udzielane żadne inne informacje w tej sprawie.

Z powodu zorganizowanego procederu dopingowego podczas igrzysk w Soczi cztery lata temu, Rosyjski Komitet Olimpijski został zawieszony, a reprezentacja tego kraju wykluczona z zawodów w Pjongczangu. MKOl dopuścił do startu imiennie grupę sportowców z Rosji "bez historii dopingowych"; 168 z nich występuje pod flagą olimpijską. - Jeśli przypadek dopingu zostanie potwierdzony, będzie to niezwykle rozczarowujące - podkreślił rzecznik MKOl Mark Adams.

Byli sprawdzani przed wylotem

Przedstawiciele rosyjskiej delegacji liczyli na to, że jeśli sportowcy tego kraju nie wpadną na żadnej kontroli dopingowej w Korei Południowej, MKOl pozwoli im przedefilować pod państwową, a nie olimpijską flagą na ceremonii zamknięcia igrzysk. - Wszyscy curlerzy byli badani pod kątem zabronionych substancji 22 stycznia, zanim wylecieli do Korei, i wyniki były negatywne. Znam tych ludzi od wielu lat. Tylko szaleniec stosuje doping przed zawodami, przed igrzyskami. To dziwna historia, pojawia się w związku z nią wiele pytań - skomentował prezes Rosyjskiego Związku Curlingu Dmitri Swiszczew. - To po prostu nonsens - stwierdził z kolei rzecznik rosyjskiej delegacji Konstantin Wybornow. Poinformował także, że Kruszelnicki, w którego organizmie wykryto zabronioną substancję meldonium, czeka na badanie próbki B. Ma się ono odbyć jeszcze w poniedziałek. Sam sportowiec nie odpowiedział na prośbę o komentarz do tej sytuacji.

Mogą skorzystać Norwegowie

Kruszelnicki i Bryzgałowa pokonali Norwegię w meczu o brązowy medal. Jeśli próbka B da taki sam rezultat, jak A, to Olimpijczycy z Rosji stracą ten krążek. Jak poinformował kapitan męskiej reprezentacji Norwegii Thomas Ulsrud, jego rodacy, którzy w olimpijskiej rywalizacji par mieszanych zajęli czwarte miejsce, już wylecieli z Korei. Meldonium figuruje na liście substancji zakazanych od 1 stycznia 2016 roku. Wcześniej był często używany do wspomagania przez sportowców, zwłaszcza rosyjskich.

Autor: dasz/TG / Źródło: PAP, sport.tvn24.pl

Pozostałe wiadomości