Poznań

Stracił przytomność przy produkcji trumien, znaleźli go martwego w lesie. Akt oskarżenia

Poznań

Kobieta cały czas przebywa w areszcie (wideo z 24.06.2019)
Kobieta cały czas przebywa w areszcie (wideo z 24.06.2019)TVN 24 Poznań
wideo 2/3

36-letni Ukrainiec zasłabł podczas pracy. Według prokuratury właścicielka firmy produkującej trumny zamiast mu pomóc, zabroniła wzywać karetkę i wywiozła go do lasu. Mężczyzna zmarł. Do sądu trafił akt oskarżenia w tej sprawie.

Do tragedii doszło 12 czerwca. Wtedy w lesie koło Skoków niedaleko Wągrowca leśniczy znalazł zwłoki mężczyzny. Policjanci, którzy zajęli się sprawą, zidentyfikowali denata. Okazało się, że to 36-letni obywatel Ukrainy. Pracował w zakładzie produkującym trumny niedaleko Nowego Tomyśla, około 100 kilometrów od miejsca, w którym znaleziono ciało.

- Policjanci ustalili, że w upalny dzień mężczyzna zasłabł podczas pracy i stracił przytomność. Gdy inni pracownicy zawiadomili właścicielkę, ta zabroniła wzywać karetkę pogotowia i nakazała wszystkim iść do domu. Potem okazało się, że nieprzytomny mężczyzna zniknął z zakładu. Nie pojawił się także w domu, w którym mieszkał. W dziwnych okolicznościach zniknął również jeden z Ukraińców, który z nim mieszkał i pracował - informował wtedy Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Gdy zasłabł, kazała wszystkim wyjść

W poniedziałek akt oskarżenia w tej sprawie skierowano przeciwko Grażynie F., właścicielce firmy, w której pracował zmarły Wasyl C., oraz przeciwko Serhijowi H., pracownikowi, który pomógł swojej szefowej.

Z ustaleń śledczych wynika, że Wasyl C. zasłabł w swoim miejscu pracy, w firmie stolarskiej nieopodal Nowego Tomyśla.

- W momencie, gdy Wasyl C. dostał ataku Grażyna F. kazała wszystkim opuścić zakład i pozostał tylko oskarżony Serhij H. - tłumaczył Smętkowski.

Grażyna F. zabroniła swojemu pracownikowi wezwać pogotowie ratunkowe. Oskarżony Ukrainiec próbował reanimować Wasyla C. - ustalili śledczy.

Twierdzi, że Wasyl już nie żył

Grażynie F. zarzucono, że nie udzieliła Wasylowi C. niezbędnej pomocy w chwili bezpośredniego zagrożenia jego życia, oraz że nie wezwała pomocy medycznej. Według prokuratury Grażyna F. przez swoje zachowanie nieumyślnie doprowadziła do śmierci swojego pracownika. Kobieta nie przyznała się do winy.

- Nadal podtrzymuje swoją wersję, że Wasyl C. już nie żył, więc wezwanie pogotowia nie miało jej zdaniem sensu – powiedział Smętkowski. Drugim oskarżonym jest Serhij H. - Obywatel Ukrainy jest oskarżony o to, że utrudnił postępowanie karne pomagając Grażynie F. zatrzeć ślady przestępstwa poprzez pomoc w załadunku zwłok Wasyla C. do samochodu, którym Grażyna F. wywiozła je z miejsca zdarzania – powiedział prokurator.

Przyczyna śmierci nieustalona

Według ustaleń śledczych Grażyna F. porzuciła Wasyla C. w lesie nieopodal Skoków (woj. wielkopolskie), około 120 km od siedziby swojej firmy. Biegłym nie udało się ustalić, czy mężczyzna żył, w momencie gdy był wieziony. Według śledczych Wasyl C. zmarł między godzinami 18:30 a 22:30 w wyniku niewydolności krążeniowej, ale biegłym nie udało się ustalić jej przyczyny.

Grażyna F. została tymczasowo aresztowana, Serhij H. został objęty dozorem policyjnym i nałożono na niego zakaz opuszczania kraju. Obojgu oskarżonym grozi od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Według prokuratora Smętkowskiego w przypadku Serhija H. sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Oskarżony miał działać w stanie przymusu, obawiał się odpowiedzialności karnej.

- Po drugie groziła mu deportacja i miał nie dostać wypłaty, gdyby nie pomógł (swojej szefowej, Grażynie F. – dop. red.) – wyjaśnił Smętkowski.

Autor: FC / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: policja

Pozostałe wiadomości