Przez dwa dni będzie można zwiedzać i podziwiać poznański Fort VII a. Na co dzień niedostępna fortyfikacja zostanie otwarta z okazji Weekendu Fortecznego.
- To już V Weekend Forteczny. Tym razem będziemy pokazywać fort VII a dzięki uprzejmości właściciela obiektu, którym jest firma Constructa Plus Sp. z o.o. Wcześniej należał on do Wojska Polskiego, później Agencja Mienia Wojskowego wystawiła go na sprzedaż – opowiada Przemysław Maćkowiak z Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia.
Tajny Koliber
Fort w okresie powojennym długo był obiektem tajnym, stanowiąc Zapasowy Węzeł Łączności Dowództwa Wojsk Lotniczych, o kryptonimie „Koliber”.
Po przekazaniu go w prywatne ręce, tylko raz został zaprezentowany szerszej publiczności, w 2010 rok, także w trakcie Weekendu Fortecznego.
- Właściciel obiektu na szczęście przychylnie odnosi się od naszego szaleństwa. Co roku staramy się pokazywać obiekty na co dzień niedostępne dla turystów – mówi Maćkowiak.
Bezpieczeństwo najważniejsze
W tej chwili organizatorzy imprezy przygotowują fort dla zwiedzających.
- Obecnie część obiektu wykorzystywana jest na cele magazynowe. Trzeba było więc otaśmować trasy, przenieść rzeczy z kilku pomieszczeń oraz zabezpieczyć wiele miejsc w pozostałej części obiektu. Np. kanały techniczne, gdzie w dalszym ciągu są pozostałości instalacji z okresu użytkowania go przez wojsko. Wypompowujemy też wodę z przejścia pod fosą, która stanie się znaczącą atrakcją dla zwiedzających. Nie ma tam elektryczności, jest wąsko i ciemno, trzeba więc będzie świecić latarkami. Turyści to uwielbiają - opowiada Maćkowiak.
Obóz wojskowy, unikalny samochód
Organizatorzy przygotowali także inne atrakcje. Podczas imprezy zaprezentowana będzie m.in. wojskowa ciężarówka marki chevrolet canada C 60 S.
- Jak sama nazwa wskazuje wyprodukowany za oceanem. Jest to jedyny tego typu pojazd w Polsce, będący na chodzie, to unikat. Mamy nadzieję, że się spodoba - mówi Maćkowiak.
Wszystko to można będzie oglądać w weekend 27-28 kwietnia. W forcie VII a powstanie obóz wojskowy.
- Akcja ta, realizowana w ramach akcji Poznań za Pół Ceny ma charakter edukacyjny. Pozwala zwiedzającym docenić wartość tego typu zabytków oraz zrozumieć, że warto je chronić. Polska uchodzi za unikalny europejski skansen fortyfikacyjny. Tutaj znajdują się umocnienia z wszelkich możliwych szkół fortyfikacyjnych i epok. Tu krzyżowały się interesy wielu państw. Należy te budowle eksponować, adaptując do nowych funkcji. Zabytki sztuki sakralnej lub architektonicznej są chronione i doceniane, z fortyfikacjami bywa niestety różnie – dodaje Maćkowiak.
Fort pośredni nowego typu VII a był budowany w latach 1887-1896 i znajduje się na Marcelinie, na styku ulic Marcelińskiej i Wałbrzyskiej.
Autor: kk/par / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Dominik Hypki