Dotarły szczepionki przeciw grypie dla seniorów. W Poznaniu za darmo zaszczepią do siedmiu tysięcy osób

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/gp
Źródło:
PAP/TVN24

Władze Poznania zachęcają seniorów do skorzystania z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. W tym roku z tego miejskiego programu będzie mogło skorzystać do siedmiu tysięcy mieszkańców. Pierwsze szczepienia ruszą już po niedzieli.

Seniorzy z Poznania mogą skorzystać z programu profilaktycznego szczepień przeciwko grypie. Jest on skierowany do osób, które ukończyły 60 lat, są czasowo lub na stałe zameldowane w Poznaniu i tutaj rozliczają swój podatek. Uczestnictwo w programie jest całkowicie bezpłatne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

- Pierwsza partia – około trzech tysięcy szczepionek – dotarła już do Poznania. Trwają prace związane z rozdzieleniem ich na poszczególne przychodnie, ich lista i szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania się będą znane najpóźniej w piątek – podało miasto.

Magistrat zastrzegł, że w tym roku ze szczepień będzie mogło skorzystać do siedmiu tysięcy mieszkańców, ale pod warunkiem, że cena szczepionki drastycznie się nie zmieni.

Program na pięć lat

Miasto każdego roku kupuje szczepionki przeciw grypie, z których później mogą bezpłatnie skorzystać poznańscy seniorzy – wynika to z przyjętego w 2018 r. programu profilaktyki zachorowań. Zakładał on, że szczepienia przeciwko tej chorobie będą finansowane z budżetu Poznania przez kolejne 5 lat.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej kobietom w ciąży, dzieciom w wieku 6-59 miesięcy, osobom starszym, przewlekle chorym oraz pracownikom służby zdrowia. W Polsce sezon grypowy trwa od października do kwietnia, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. 

Planowany koszt programu to 1,5 mln zł – czyli po 300 tys. zł na rok. W ubiegłym roku z bezpłatnych szczepień mogło skorzystać ponad pięć tysięcy poznaniaków, w tym roku, ze względu na pandemię, zainteresowanie jest znacznie wyższe. Pierwsze szczepienia ruszą po niedzieli.

Autor:aa/gp

Źródło: PAP/TVN24

Tagi:
Raporty: