Europoseł PiS Tomasz Poręba będzie szefem sztabu wyborczego w wyborach samorządowych - taką decyzję podjął podczas piątkowego posiedzenia Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości - poinformowała rzeczniczka ugrupowania Beata Mazurek.
- Decyzją Komitetu Politycznego PiS szefem sztabu wyborczego w nadchodzącej kampanii samorządowej będzie Tomasz Poręba - powiedziała Mazurek.
"Bardzo dobra kandydatura". Politycy chwalą Porębę
Szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski ocenił w rozmowie z dziennikarzami po zakończeniu posiedzenia władz PiS, że Poręba to "bardzo dobra" osoba na funkcję szefa sztabu. Dodał, że europoseł sprawdził się już wcześniej na tym stanowisku. Dopytywany czy właśnie ten fakt zadecydował o jego wyborze, Suski odparł: - Też.
Europoseł PiS Ryszard Czarnecki również ocenił, że Poręba to dobry wybór. - Już kiedyś był szefem sztabu wyborczego. Myślę, że będzie to dynamiczna kampania - powiedział polityk, wychodząc z siedziby PiS.
Jak dodał, Poręba jest "bardzo sprawny organizacyjnie, pracowity, ofensywny, niekontrowersyjny, dobrze współpracuje z ludźmi, nie zadziera nosa". - Bardzo dobra kandydatura - podsumował Czarnecki.
Dopytywany, czy podczas posiedzenia ustalono listy do sejmików wojewódzkich odparł: - Pracujemy nad tym.
W spotkaniu, poza prezesem partii, uczestniczyli też m.in. wicepremierzy - Beata Szydło i Piotr Gliński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, szef MSWiA Joachim Brudziński, szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, rzeczniczka partii, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz wiceprezes partii, były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Poręba szefem sztabu wyborczego
Urodzony w 1973 roku Poręba z wykształcenia jest historykiem i politologiem. Jest też absolwentem podyplomowych Studiów Europejskich organizowanych przez Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet w Maastricht.
Pod koniec lat 90-tych Poręba pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, następnie w IPN w Warszawie. Był także kierownikiem działu do spraw informacji i wizerunku w Biurze Krajowym PiS. Pracował w Brukseli - jako główny doradca Grupy Unia na Rzecz Europy Narodów w Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Był także rzecznikiem prasowym PiS w Parlamencie Europejskim.
W 2009 z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu rzeszowskim uzyskał mandat eurodeputowanego VII kadencji, został rzecznikiem delegacji PiS w Parlamencie Europejskim oraz zasiadł w prezydium grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.
W 2011 został szefem sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości na czas wyborów parlamentarnych; następnie w listopadzie 2011 r. Rada Polityczna PiS wybrała go do Komitetu Politycznego partii. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 z ramienia PiS ponownie uzyskał mandat europosła.
W 2014 stanął na czele konserwatywnego europejskiego think tanku New Direction.
Pod koniec kwietnia prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydentów miast wojewódzkich. W maju Komitet Polityczny PiS zaakceptował ponad 40 kandydatur na prezydentów niektórych mniejszych miast; następnie w czerwcu kolejnych 29.
Pierwsza tura wyborów samorządowych ma się odbyć jesienią, w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.
Autor: KB/adso/kwoj,mtom / Źródło: TVN24, PAP