Brudne pokoje, brak pościeli, niesprzątane łazienki. Sanepid ukarał organizatorów kolonii

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
PAP
Do zdarzenia doszło w Szczecinie
Do zdarzenia doszło w SzczecinieGoogle Maps
wideo 2/6
Google Maps Kontrole prowadził sanepid w Szczecinie

Zachodniopomorski sanepid poinformował o wynikach kontroli na blisko 150 turnusach kolonii odbywających się na przełomie czerwca i lipca. Nieprawidłowości wykryto w dziesięciu przypadkach, a w jednym przypadku organizatorzy nawet nie zgłosili turnusu do kuratorium oświaty. Wystawiono osiem mandatów na łącznie 2,1 tysięcy złotych.

Jak przekazuje zachodniopomorski sanepid, kontrola 145 turnusów trwała od 25 czerwca do 8 lipca. W dziesięciu przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Jeden turnus nie został nawet zgłoszony do elektronicznej bazy wypoczynku kuratorium oświaty.

– W ramach czynności kontrolnych stwierdzono nieprawidłowy stan higieniczny pokojów. To jest między innymi brak pościeli na kołdrach i poduszkach, brak prześcieradeł, poplamione prześcieradło na jednym łóżku, porwana poszwa na kołdrze, zapiaszczone podłogi w domkach mieszkalnych – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

Czytaj więcej: Nad Bałtykiem na rybkę, ale raczej nie świeżą

Zawieszono wydawanie posiłków

Później, w czasie kontroli sprawdzającej, jak dodała, "stwierdzono, że zapewniono czystą pościel a w pokojach pozamiatano. Osobę odpowiedzialną za powyższe nieprawidłowości ukarano mandatem".

Stwierdzono też, że punkt wydawania posiłków działa bez zgody Państwowej Inspekcji Sanitarnej – zawieszono wydawanie posiłków.

– W trakcie ponownej kontroli okazało się, że przedsiębiorca nadal nie złożył wniosku, w związku z tym została wydana decyzja z rygorem natychmiastowej wykonalności. Za działanie wbrew wspomnianej decyzji grozi kara do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Postępowanie jest w toku – przekazała Kapłan.

W większości bez zastrzeżeń

Pracownicy sanepidu podczas kontroli wystawili osiem mandatów na łączną kwotę 2,1 tys. zł. Wśród nieprawidłowości znalazły się brudne pokoje, przepełnione kosze na śmieci, brak pościeli na kołdrach i poduszkach, niesprzątane łazienki i toalety, a także zabrudzone, zakurzone, zanieczyszczone piaskiem materace na łóżkach oraz przeterminowane środki spożywcze, brudna podłoga, stoliki i krzesła w pomieszczeniu wydawania posiłków.

Jak jednak poinformowała rzeczniczka, podsumowując wyniki kontroli, "warunki, w których przebywały dzieci i młodzież w większości przypadków nie budziły zastrzeżeń w zakresie stanu sanitarno-higienicznego i technicznego".

Autor:eŁKa/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości