Pomorze

Jubileusz Trybunału Konstytucyjnego w Gdańsku. Wśród gości przewodniczący Komisji Weneckiej

Pomorze

www.gdansk.pl | Grzegorz Mehringprof

Jubileuszowa konferencja z okazji 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego odbędzie się w Gdańsku. Władze Gdańska zaoferowały pomoc w organizacji uroczystości po tym, jak w kwietniu Sejm ograniczył budżet Trybunału.

Z okazji 30. rocznicy powstania Trybunału Konstytucyjnego odbędzie się w Dworze Artusa w Gdańsku konferencja pod tytułem: ”Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych” – podaje portal gdansk.pl. Miasto ma pomóc w organizacji obchodów.

- Propozycję prezydenta Pawła Adamowicza przyjęliśmy z radością dlatego, że brak zgody Sejmu na przyznanie Trybunałowi środków zamykała nam drogę do uczczenia trzydziestolecia jego orzecznictwa i jego wkładu w tworzenie oraz ochronę wartości zapisanych nie tylko w Konstytucji, ale także w konwencjach międzynarodowych ratyfikowanych przez Polskę - powiedział portalowi gdansk.pl prof. Andrzej Rzepliński.

Zaproszeni prezydent, premier, minister sprawiedliwości

Wśród zaproszonych gości są między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, prezes NIK. Zaproszono także prezesów sądów i rad konstytucyjnych państw sąsiadujących z Polską, z wyłączeniem Rosji i Białorusi, a także przewodniczącego Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio, który już potwierdził swoje przybycie.

W ramach jubileuszowej konferencji mają zostać wygłoszone referaty. Przedstawiać je będą między innymi prof. Ewa Łętowska, prof. Teresa Liszcz, prof. Leon Kieres, prof. Maciej Szpunar. Wieczorem ma odbyć się także otwarta dla publiczności dyskusja.

Autor: md/gp / Źródło: www.gdansk.pl

Źródło zdjęcia głównego: www.gdansk.pl | Grzegorz Mehring

Pozostałe wiadomości