Prokuratura Okręgowa w Kielcach uznała, że decyzja o umorzeniu postępowania ws. znieważenia przedsiębiorcy słowami "żydowskie ścierwo" była nietrafna - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Sławomir Mielniczuk. Nakazano kontynuowanie postępowania.
W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" napisała, że Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód umorzyła śledztwo w sprawie obraźliwych wpisów w internecie na temat pewnego przedsiębiorcy, którego nazwano m.in. "żydowskie ścierwo", "gruby Żyd", a ostrzegając przed jego firmą napisano: "typowi rasowi Żydzi".
"Żydowskie ścierwo" satyrycznym określeniem?
Powołując się na opinię biegłego językoznawcy prokuratura uznała, że nie doszło do przestępstwa znieważenia człowieka i umorzyła postępowanie, a biegła - jak podała gazeta - miała uznać te określenia za "stereotypowe", "ironiczne" i "satyryczne". Zdaniem Prokuratury Okręgowej w Kielcach decyzja o umorzeniu śledztwa w sprawie publicznego znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności narodowościowej była nietrafna.
Jak poinformował w komunikacie Mielniczuk, "niezwłocznie po wpłynięciu do Prokuratury Okręgowej w Kielcach decyzji o umorzeniu dochodzenia w tej sprawie prokurator okręgowy zlecił zbadanie akt postępowania (...) polecono prokuratorowi rejonowemu Kielce-Zachód podjęcie czynności mających na celu kontynuowanie postępowania karnego". Jak potwierdził szef Prokuratury Rejonowej Kielce-Zachód Artur Feigel, sprawę nadal będzie prowadzić ta sama prokuratora, co wcześniej.
Mowa nienawiści w liście do ministra
Szef Związku Wyznaniowych Gmin Żydowskich Piotr Kadlcik w związku z ostatnimi decyzjami prokuratur z Kielc i Białegostoku w sprawie antyżydowskiej mowy nienawiści i aprobaty faszystowskich symboli wyraził głębokie zaniepokojenie i skierował list do MSW i prokuratury.
"Decyzje wspomnianych organów ścigania wpisują się w smutny i niepokojący ciąg umorzeń, zaniechań czy odmów wszczęcia postępowań związanych z przestępstwami o charakterze antyżydowskim czy rasistowskim" - oświadczył w środę Kadlcik, informując o liście, jaki w tej sprawie skierował do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta i ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza.
Na czwartek zaplanowano spotkanie Seremeta z Sienkiewiczem, poświęcone współpracy prokuratury i policji w zwalczaniu aktów rasizmu i antysemityzmu.
Zapowiadając spotkanie z prokuratorem generalnym, minister spraw wewnętrznych podkreślał konieczność znalezienia wspólnego sposobu działania jego resortu z prokuraturą.
Autor: rf/jaś / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu