Francuski turysta został zatrzymany na krakowskim lotnisku w Balicach po tym, jak podczas rutynowej kontroli znaleziono w jego bagażu dwa kawałki drutu kolczastego. Okazało się, że ukradł je z ogrodzenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz.
51-letni turysta chciał odlecieć z Krakowa do Warszawy. Obcokrajowiec, poproszony o wyjaśnienia, skąd ma uznawany za niebezpieczny na pokładzie samolotu drut, powiedział, że wziął go na pamiątkę z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zaraz potem został przekazany policji. Zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu Mariusz Słomka powiedział, że mężczyzna został zatrzymany i ma zostać przewieziony do Oświęcimia do dalszych wyjaśnień.
- Pomimo stałego monitoringu i wzmożonych patroli każdy może jednak coś zabrać. Teren muzeum liczy prawie 200 hektarów powierzchni, ponad 150 budynków i ponad 300 ruin, kilometry ogrodzeń, wieże wartownicze - powiedział Bartosz Bartyzel z biura prasowego Muzeum.
Na pamiątkę i nie tylko
Z podobną sprawą śledczy z Oświęcimia zetknęli się latem ubiegłego roku. Dwóch nauczycieli z Kanady ukradło szpile przytwierdzające szyny do podkładów na rampie kolejowej w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Zostali zatrzymani i po przesłuchaniu na policji wyszli na wolność. Nie usłyszeli żadnych zarzutów. Policja w Oświęcimiu działająca pod nadzorem Prokuratury Rejonowej umorzyła sprawę. Powodem było przyjęcie, że szpile nie są dobrem o szczególnym znaczeniu dla kultury.
Najgłośniejsza dotychczas kradzież w byłym obozie wydarzyła się w grudniu 2009 r. Złodzieje ukradli napis "Arbeit macht frei" znad bramy byłego obozu Auschwitz I. Bezpośredni sprawcy, a także Szwed Anders Hoegstroem, który ich nakłaniał do przestępstwa, zostali skazani.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osób innej narodowości.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24