Polska

Wykryliśmy błąd PKW. Nie 7, ale 5 mandatów dla PSL na Śląsku. PiS ma 16

Polska

Błąd PKW
tvn24PKW inną liczbę zdobytych przez PSL i PiS mandatów na Śląsku niż mówił o tym protokół z komisji wojewódzkiej

W sejmiku województwa śląskiego PSL zdobyło 5 mandatów - poinformowała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach, ale - jak ustaliła tvn24.pl - nastąpiła tu rozbieżność. PKW, podając oficjalne wyniki wyborów samorządowych, dodała ludowcom dwa mandaty, ogłaszając, że w śląskim sejmiku ludowcy zdobyli siedem mandatów.

PKW podała w sobotę późnym wieczorem wyniki wyborów do sejmików we wszystkich województwach.

W przypadku podziału mandatów w Śląskiem, wynik podany przez PKW różnił się od tego, jaki w swoim protokole zamieściła Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach.

PKW podała, że PO zdobyła 17 mandatów, PiS przypadło 14 mandatów, PSL ma 7 mandatów, Ruch Autonomii Śląska - 4 mandaty, a SLD – 3 mandaty.

Z kolei Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach poinformowała, że PO ma 17 mandatów, PiS - 16, PSL - 5, Ruch Autonomii Śląska - 4 mandaty, a SLD – 3 mandaty.

Jak podaje reporter TVN24, w dane, jakie na konferencji prasowej podała PKW, wkradł się błąd. Oficjalne dane powinny wyglądać tak, jak w protokole wojewódzkiej komisji, czyli 5 mandatów dla PSL i 16 mandatów dla PiS. W skali kraju ludowcy zdobyli 157 mandatów, a nie 159, PiS natomiast 171, a nie - jak podawała PKW - 169.

PKW zapowiedziała umieszczenie na jej stronie internetowej odpowiedniego sprostowania. W nocy do redakcji tvn24.pl przesłała komunikat, w którym koryguje liczbę mandatów dla ludowców i polityków PiS.

"Jest też i mała korekta: w wyniku lapsusu językowego Przewodniczący PKW podał, że liczba mandatów w województwie śląskim wyniosła 14 dla PiS i 7 dla PSL. W rzeczywistości - PiS otrzymało 16 mandatów a PSL 5 mandatów. W żaden sposób nie zmienia to wyników głosowania." - napisała PKW.

PKW podała oficjalne wyniki wyborów. Najwięcej mandatów w sejmikach ma PO
PKW podała oficjalne wyniki wyborów. Najwięcej mandatów w sejmikach ma PO tvn24

Autor: MAC/kka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości