Wykształcony, wierny tradycji i niezależny wobec partii politycznej – taki zdaniem uczestników najnowszego sondażu dla Radia ZET powinien być idealny kandydat na prezydenta. W badaniu zapytano Polaków też o preferowane wiek, płeć, orientację oraz wyznanie głowy państwa.
Jaki powinien być idealny kandydat na prezydenta Polski? Zgodnie z wynikami najnowszego sondażu dla Radia ZET powinien posiadać on wyższe wykształcenie, popierać tradycyjne wartości i zachowywać neutralność polityczną. Dla blisko połowy ankietowanych ważne też jest, by kandydat był heteroseksualny, zaś równo połowa uważa, że powinien reprezentować młodsze pokolenie. Niekoniecznie musi nim być mężczyzna. Bez większego znaczenia dla ankietowanych pozostaje wyznanie pretendującego do urzędu głowy państwa.
Idealny kandydat na prezydenta
Pytani o cechy idealnego kandydata uczestnicy sondażu największą zgodność przejawiali w przypadku pytania o to, czy powinien on "popierać poglądy partii, z którą jest związany". Aż 78 procent z nich odpowiedziało przecząco, przekonując, że idealny kandydat "powinien zachować neutralność". 18 procent ankietowanych udzieliło odpowiedzi twierdzącej, a kolejne 4 procent odparło "nie wiem, obojętne".
Dużą jednomyślność badanych można było też zaobserwować w przypadku pytania o wykształcenie. 76 procent z nich uważa, że idealny kandydat powinien posiadać wykształcenie wyższe. Odmiennego zdania jest 19 procent ankietowanych, a 5 procent z nich nie ma na ten temat sprecyzowanego poglądu.
Dla 61 procent badanych nie ma znaczenia, jakiej płci będzie kandydat. 35 procent widzi w tej roli wyłącznie mężczyznę, a 4 procent tylko kobietę. Większość ankietowanych nie poświęca też uwagi wyznaniu osoby ubiegającej się o urząd prezydenta. 61 procent badanych przekonuje, że nie musi być ona religijna. Przeciwnego zdania jest 26 procent uczestników sondażu, a kolejne 12 procent nie ma na ten temat zdania.
Młody, ale tradycyjny
Równo połowa uczestników sondażu uważa, że idealny kandydat na prezydenta powinien "reprezentować raczej młodsze pokolenie". Osobę ze starszego pokolenia widzi w tej roli 12 procent badanych, a 38 procent udziela na pytanie o wiek odpowiedzi "nie wiem, obojętne".
47 procent ankietowanych jest zdania, że idealny kandydat powinien popierać tradycyjne wartości. Poparcia dla "odważnych zmian obyczajowych" u ubiegającego się o prezydenturę chciałoby 38 procent uczestników badania. Dla kolejnych 14 procent kwestia ta jest obojętna.
Na pytanie o to, czy idealny kandydat na prezydenta powinien posiadać własną rodzinę, rozumianą jako posiadanie żony bądź męża i dzieci, 46 procent odpowiada twierdząco. Kolejne 41 procent nie uważa tego za konieczność. Dla 13 procent kwestia ta nie ma znaczenia.
W ramach sondażu uczestników zapytano też o preferowaną orientację seksualną kandydata. 45 procent z nich wskazało na orientację heteroseksualną. Jednak kolejne 34 procent odparło, że "nie musi być on heteroseksualny", a 21 procent udzieliło odpowiedzi "nie wiem, obojętne".
Badanie zostało zrealizowane metodą mixed mode (CATI i CAWI) na próbie 1000 Polaków w wieku 18 lat i więcej w dniach 13-18 listopada 2024 roku.
Źródło: Radio ZET
Źródło zdjęcia głównego: ArtMediaFactory / Shutterstock.com