Komisja śledcza do sprawy wyborów kopertowych skierowała 10 wniosków do prokuratury. Dotyczą one 19 osób, między innymi Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Jacka Sasina, Mariusza Kamińskiego czy Michała Dworczyka.
Szefowa komisji śledczej Magdalena Filiks przedstawiła sprawozdanie z jej prac. - Choć była to jedna z niezliczonych afer, które miały miejsce za rządów obozu tak zwanej Zjednoczonej Prawicy, była to afera szczególna. Po raz pierwszy w historii bowiem próbowano dokonać tak daleko idącej ingerencji w proces wyborczy na najwyższy urząd w państwie - wskazywała.
Oceniła, ze "skala nieprawidłowości i sposób działania najwyższych urzędników państwowych był porażający i bezprecedensowy".
- W wyniku analizy zgromadzonego materiału oraz dokonanych ustaleń komisja skierowała do prokuratora generalnego 10 zawiadomień o możliwości popełnienia łącznie 25 przestępstw przez 19 osób, w tym funkcjonariuszy publicznych - poinformowała Filiks.
Funkcjonariusze publiczni, których wymieniła, to: prezes PiS Jarosław Kaczyński, były premier Mateusz Morawiecki, była marszałkini Sejmu Elżbieta Witek, były szef MSWiA Mariusz Kamiński, były minister aktywów Jacek Sasin, były minister cyfryzacji Marek Zagórski, były prezes UODO Jan Nowak, były szef KPRM Michał Dworczyk, byli wiceministrowie aktywów Artur Soboń i Tomasz Szczegielniak.
Filiks: faktyczną decyzję podjął Jarosław Kaczyński
Jak mówiła Filiks, "komisja ustaliła, że faktyczną i polityczną decyzję o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym podjął prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński". - Będąc posłem partii rządzącej, nie posiadając żadnych kompetencji, jakie konstytucja przyznaje marszałkowi Sejmu czy prezesowi Rady Ministrów, jako poseł przekroczył uprawnienia, wykorzystując przy tym swoją pozycję prezesa PiS - stwierdziła.
- Jedyną motywacją działania Jarosława Kaczyńskiego była chęć, by za wszelką cenę przeprowadzić wybory i utrzymać w odpowiednim momencie prezydenturę Andrzeja Dudy - powiedziała Filiks.
Jak dodała, "to w ramach realizacji polecania Jarosława Kaczyńskiego prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wydał w dniu 16 kwietnia 2020 roku dwie decyzje administracyjne skierowane do Poczty Polskiej oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, na podstawie których polecił tym spółkom przygotowanie i przeprowadzenie wyborów w trybie korespondencyjnym".
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP