Polska

"Wolność jest dla nas najważniejsza"

Polska

Maciej Walczak"Fabryka wolności"

Mieszkają w ruinach opuszczonej fabryki, dzielą się wszystkim. Przeżyli tam najwspanialsze chwile w życiu i mimo trudnych warunków bytowych, czują się szczęśliwi i wolni.

Realizacja filmu zajęła 3 lata (fot. Maciej Walczak) Maciej Walczak

W Święta TVN24 szykuje nie lada atrakcję. 26 grudnia zostanie wyemitowany wyjątkowy dokument w reżyserii Macieja Walczaka pod tytułem "Fabryka wolności". Jest to wyjątkowa opowieść o ludzkich wyborach, emocjach i decyzjach.

Dokument przedstawia historię grupy outsiderów, którzy z różnych powodów mieszkają w ruinach opuszczonej fabryki. Jak sami mówią, wolność dla każdego z nich znaczy co innego, Zależnie od tego, jak rozumieją to samo, zajmują inny fragment fabrycznej przestrzeni. Jednak jak podkreślają, wolność jest dla nich najważniejsza i dlatego stanowią zwarta grupę, kierująca się własnym kodeksem.

Wszyscy członkowie grupy wspierają się nawzajem, dzieląc się wszystkim co mają. Zaznaczają, że mimo strasznych warunków bytowych czują się szczęśliwi. Ci, którzy stamtąd odeszli mówią, że w fabryce przeżyli najwspanialsze chwile w życiu.

Przyjaźn na lata Maciej Walczak realizował „Fabrykę Wolność” przez trzy lata. Pierwszy rok zajęła mu sama dokumentacja, gdyż musiał wejść w świat ludzi niechętnych kamerom i zdobyć ich zaufanie. Autor poznał i zaprzyjaźnił się z mieszkańcami fabryki. Z wieloma z nich utrzymuje kontakt do dziś.

O autorze Maciej Walczak urodził się 6 grudnia 1949 w Łodzi. Jest operatorem filmowym i telewizyjnym, reżyserem, autorem filmów dokumentalnych, reportaży i teledysków. Współpracuje z CBS i meksykańską TELEVISĄ. Na co dzień (od 17 lat) pracuje dla niemieckiej stacji telewizyjnej ARD. Jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego i Wydział Realizacji Łódzkiej Szkoły Filmowej. Zrealizował m.in. „Fabrykę Wolności”, „Prawdziwy koniec Syberii”, czy „Dziwni ludzie”.

Maciej Walczak z wieloma bohaterami swojego filmu utrzymuje kontakt do dziś (fot. Maciej Walczak) Maciej Walczak

Emisja filmu na antenie TVN24 26 grudnia o 22:00.

Źródło: TVN24, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Walczak