Rząd przekazał do Sejmu bardzo restrykcyjny projekt ustawy uderzający w lobby hazardowe, wbrew swojej intencji. Rząd tego nie planował - przekonywał na konferencji pod patronatem prezydenta były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Mariusz Kamiński.
- Ostatnia bitwa, jaką toczyłem, pokazuje jak wiele można osiągnąć nawet wbrew woli aktualnie rządzących - mówił Kamiński.
"Korupcja nie ma barwy politycznej"
Były szef CBA wystąpił na zorganizowanej pod patronatem Lecha Kaczyńskiego konferencji "Korupcja - zagrożenie dla funkcjonowania demokracji". - Korupcja nie ma barwy politycznej. Niezależnie od tego, czy osoba jest powiązana z rządem, czy prezydentem, premierem, ministrem, czy związana z opozycją, jeśli popełnia przestępstwo, to do końca i konsekwentnie ma być ścigana - dodał.
"Nikt nie może stać ponad prawem"
Jak tłumaczył, w CBA obowiązywały i nadal będą obowiązywać reguły niezależnie od statusu politycznego, społecznego czy materialnego. - Nikt nie może stać ponad prawem - tłumaczył Kamiński.
- Nie ma społeczeństwa obywatelskiego w społeczeństwie skorumpowanym - podkreślał natomiast szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak.
"Korupcja to psucie"
- Korupcja to psucie. Psucie instytucji państwa, jakości życia społecznego, gospodarki. Kiedy mówimy o zwalczaniu korupcji, mówimy o budowaniu państwa, przywracaniu stabilności instytucjom państwowym - powiedział Stasiak.
Jak dodał, korupcja psuje instytucje, ale psuje także społeczeństwo. - Psuje jakość życia publicznego. Rozbija zaufanie społeczne. Rozbija wiarę w to, że wspólnie można czegoś dokonać. Korupcja jest czymś, co rozbija wspólnotę - zaznaczył.
By się korupcji przeciwstawić
Szef prezydenckiej kancelarii przypomniał, że Polska zajmuje 58 miejsce (tak było w zeszłym roku, obecnie - 49. - red.) na 180 państw w rankingu Transparency International dotyczącym korupcji. - Jeżeli chcemy się rozwijać jako społeczeństwo, budować wspólnotę, musimy się korupcji bardziej przeciwstawić. Nie jest usprawiedliwieniem, że w niektórych państwach jest gorzej - ocenił.
Według Stasiaka, trzeba tworzyć program ograniczenia korupcji. - Zwalczanie korupcji to tworzenie dobrego prawa - zaznaczył. Jak dodał, oprócz prawa w przeciwdziałaniu tej patologii potrzebne są praktyczne działania organizacji państwowych, "dobre obyczaje" i "mobilizacja obywatelska".
Jego zdaniem w walce z korupcją kluczowe znaczenie mają instytucje policyjne i antykorupcyjne, takie jak CBA, oraz organizacje pozarządowe i prasa lokalna.
eko/tr/k
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24