Szydło: nie dano nam nawet symbolicznych 100 dni spokoju

[object Object]
Szydło podsumowała 100 dni rządu na konferencji o 5.30TVN 24
wideo 2/22

Wszystkie projekty, o których mówiłam w kampanii wyborczej, zostały przez nas rozpoczęte, część z nich jest już zrealizowana - powiedziała w w piątek rano premier Beata Szydło, podsumowując pierwsze 100 dni funkcjonowania jej rządu.

Premier przypomniała na konferencji prasowej, że 100 dni temu wygłosiła w Sejmie expose, w którym zaprezentowała program i plany rządu na 100 dni i całą kadencję.

Plany z expose napisane głosami obywateli

Jak mówiła, program PiS z kampanii wyborczej i plany z expose zostały napisane głosami obywateli, bo "to Polacy w wyborach parlamentarnych, dając mandat PiS, Zjednoczonej Prawicy, zdecydowali, jaki program ma być realizowany i jakiej chcą wizji Polski". Rząd - mówiła premier - postawił sobie jako priorytety przede wszystkim: program "Rodzina 500 plus", obniżenie wieku emerytalnego, niższy CIT dla małych przedsiębiorców, darmowe leki dla seniorów, prawo rodziców do decydowania, czy ich sześcioletnie dzieci pójdą do szkoły, minimalną stawkę godzinową za pracę 12 zł, skończenie z procederem odbieranie dzieci tylko dlatego, że rodziny były w gorszej sytuacji materialnej. Więcej o realizacji obietnic gospodarczych.

"Wszystkie projekty rozpoczęte, część zrealizowana"

- Opozycja pyta od dłuższego czasu, gdzie jest niebieska teczka - mówiła Szydło nawiązując do teczki z projektami ustaw, którą miała w czasie kampanii wyborczej. - Pokazuję, nie zginęła, jest wypełniona po brzegi - dodała prezentując teczkę. - Wszystkie projekty, o których mówiłam, i które były w tej teczce w kampanii wyborczej złożone, zostały przez nas rozpoczęte, część z nich jest zrealizowana - podkreśliła szefowa rządu.

"Nie dano nam 100 dni spokoju"

Rząd - powiedziała premier na piątkowej konferencji prasowej - zaprosił do współpracy opozycję, ponieważ jednym z ważnych celów jest to, żeby klasa polityczna potrafiła się wznieść ponad podziały i wtedy, kiedy jest sprawa ważna dla obywateli, żeby razem pracować.

- Wszystkie projekty, które państwu zaprezentowałam, to są właśnie takie sprawy - oceniła. - Zaprosiliśmy opozycję do współpracy, ale ta współpraca nie została podjęta. Nie dano nam nawet symbolicznych 100 dni spokoju - mówiła Szydło.

Szydło stwierdziła, że od opozycji rząd najczęściej słyszy "przerwa, przerwa, przerwa". - A ja mówię: praca, praca, praca i rozwój, bo to zadeklarowaliśmy - dodała premier.

"Najgorszą rzeczą jest oderwanie się od ludzi"

Premier powiedziała też, że projekty przedstawiane przez rząd i PiS wynikają z oczekiwań Polaków. - Stąd wzięła się zawartość niebieskiej teczki (..) to są głosy ludzi, których spotykaliśmy na trasie naszej drogi wyborczej, kampanijnej - dodała.

Szydło przyznała podczas konferencji, że rząd popełnił również błędy, a jako przykład podała ustawę o podatku od hipermarketów. - Popełniamy błędy, ale wyciągamy z nich wnioski - dodała premier. Podkreśliła, że dla rządu najważniejszy jest kontakt z ludźmi, bo "najgorszą rzeczą jest oderwanie się od ludzi".

Cała konferencja premier Szydło
Cała konferencja premier SzydłoTVN 24

Autor: mart//rzw / Źródło: TVN 24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości