Jak zapisać się na szczepienie? Dworczyk: będą trzy kanały rejestracji
Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 mają ruszyć od piątku. Na konferencji szefa kancelarii premiera, pełnomocnika rządu do spraw szczepień Michała Dworczyka, szefa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego oraz podsekretarz stanu w resorcie zdrowia Anny Goławskiej ogłoszono między innymi harmonogram szczepień oraz zasady zgłaszania się na szczepienia przeciwko koronawirusowi.
W 509 szpitalach węzłowych trwają szczepienia grupy zero, czyli personelu sektora ochrony zdrowia (medycznego, niemedycznego oraz administracji) oraz rodziców wcześniaków. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy. W pierwszej kolejności seniorzy powyżej 80 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 70 lat, nauczyciele oraz służby mundurowe. Zapisy na szczepienia mają ruszyć 15 stycznia.
W środę po południu odbyła się konferencja prasowa szefa kancelarii premiera i rządowego pełnomocnika do spraw szczepień Michała Dworczyka, prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego i podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Anny Goławskiej.
Relacja odświeża się automatycznie
- 16:30
Zakończyła się konferencja. Dziękujemy za uwagę, dobrego wieczoru.
- 16:29
Goławska o kontroli punktów szczepień: Będą realizowane przez NFZ w sytuacji, gdy będzie podejrzenie nieprawidłowości.
- 16:28
Dworczyk o szczepieniach nauczycieli: Zostaną zaszczepieni jako osoby z grupy pierwszej.
- 16:26
Dworczyk o "walce o szczepionki": Tak, jesteśmy na wojnie z pandemią.
Pytanie dotyczyło wypowiedzi Wojciecha Maksymowicza, byłego ministra zdrowia i posła Porozumienia. - Jesteśmy na wojnie. Umierają dziesiątki tysięcy ludzi. Przywództwo w tej wojnie musi być takie jak wojenne - mówił Maksymowicz w TVN24.
- 16:25
Dworczyk o publikacji spodziewanego rozporządzenia ws. szczepień: Rozporządzenie zostanie opublikowanie w terminie kilkunastu, kilkudziesięciu godzin. Nie umiem odpowiedzieć precyzyjnie.
- 16:24
Dworczyk o szczepieniach w weekend: Każdy z punktów będzie mógł maksymalnie zamówić 30 dawek na tydzień. 30 dawek to na tyle mało, że jestem przekonany, że absolutna większość punktów będzie realizowała szczepienia od poniedziałku do piątku.
- 16:24
Dworczyk o znoszeniu obostrzeń dla osób zaszczepionych: Status osoby zaszczepionej będzie obowiązywał po przyjęciu drugiej dawki.
- 16:22
Dworczyk o liczbie punktów do szczepień: Jest ponad 200 gmin, które nie mają swojego punktu szczepień. To zazwyczaj tak zwane obwarzanki, które otoczone są przez większe miasta. Tam nie ma sensu, aby tworzyć na siłę punkty szczepień.
- 16:21
- 16:20
Dworczyk o terminie uruchomienia sześciu tysięcy punktów szczepień: Uruchomionych zostanie tyle punktów, ile punktów zgłosi, na dany dzień, sloty na szczepienie. Jeżeli jakiś z tych sześciu tysięcy punktów na poniedziałek 25 stycznia nie zgłosi żadnego slotu, to oznacza to, że nie uruchomi się tego dnia.
- 16:18
Czas na rundę pytań od dziennikarzy.
- 16:18
Kuczmierowski: Spodziewamy się i nie możemy doczekać się szczepień powszechnych. Jesteśmy gotowi na dystrybucje do wszystkich punktów szczepień. Liczymy, że w kolejnych tygodniach i miesiącach dostawy szczepionki do Polski będą rosnąć.
- 16:17
- 16:16
Kuczmierowski: Martwi nas bardzo wysoka liczba strat. Na ten moment mamy 818 utraconych szczepionek. Wiemy, że część problemów wynika z mechanicznych uszkodzeń fiolek. Takie rzeczy się zdarzają, chociaż prosimy, aby unikać takich incydentów. Po drugie, to kwestie związane z nieszczelnością fiolek. Będziemy to wyjaśniać z producentami. Kolejnym problemem jest pobranie szóstej dawki szczepionki. Te straty bardzo nas niepokoją.
- 16:14
Kuczmierowski: Każdorazowo pilnujemy, aby zamówienia były dostarczane precyzyjnie. Wiemy, że sa różne problemy z doliczeniem się.
- 16:13
Kuczmierowski: W przyszłym tygodniu zaczniemy szczepić pacjentów drugą dawką. Stąd ważne jest trzymanie bufora, gwarantującego bezpieczeństwo zapewnienia dwóch dawek.
- 16:11
- 16:11
Kuczmierowski: Nasz system dystrybucji dociera do około 600 lokalizacji.
- 16:09
Kuczmierowski: Nie ograniczamy żadnych zamówień składanych przez szpitale.
- 16:09
Kuczmierowski: Do Polski do tej pory przyjechało 1 051 830 szczepionek.
- 16:08
Mówi prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.
- 16:06
Goławska: Stworzyliśmy elektroniczny system zgłaszania działań nieporządanych szczepionki. System ruszy od 15 stycznia.
- 16:04
Goławska: System e-rejestracji to przełom w Polsce. Takiego systemu, w którym widzimy w każdym podmiocie, jakie są wolne terminy, jeszcze nie było.
- 16:03
Goławska: Dotychczas karty szczepień gromadzone były w gabinetach, w formie papierowej. Teraz jest możliwość elektronicznego wypełnienia tej karty.
- 16:03
- 16:02
Goławska: E-skierowania w większości wystawiane będą automatycznie. Posiadając numer PESEL osób, które są szczepione, możemy wystawić takie skierowanie, które będą dostępne między innymi na internetowym koncie pacjenta.
- 16:01
Głos zabiera podsekretarz stanu w resorcie zdrowia Anna Goławska.
- 16:00
- 16:00
Dworczyk: Od 15 stycznia uruchomiony na stronie gov.pl/szczepimysie zostanie system informacyjny na temat procesu szczepień.
- 15:58
Jak zgłosić chęć zaszczepienia się?
- Wejdź na stronę gov.pl/szczepimysie
- Wypełnij formularz
- Potwierdź zgłoszenie
- Gdy rozpocznie się Twój etap, otrzymasz maila o wystawionym e-skierowaniu
- Zarejestruj się na szczepienie - 15:55
Najważniejsze daty w harmonogramie szczepień przypomina dziennikarz "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński:
- 15:52
Dworczyk: Zarejestować się na szczepienie można trzema kanałami: poprzez infolinię 989, osobiście w punkcie szczepień (zwykle to nasz POZ) oraz internetowo (pacjent.gov.pl).
- 15:50
- 15:49
Dworczyk: Liczba punktów szczepień w Polsce to aktualnie 5994. W miastach punktów jest dużo więcej, w mniejszych gminach zwykle jest to jeden punkt.
- 15:48
Dworczyk: Zdolności operacyjne do szczepień, które zbudowaliśmy, to 3,7 miliona miesięcznie. Ze względu na ograniczenia w dostawie, powoduje to, że nie wykorzystujemy naszych wszystkich zdolności w zakresie szczepień. Wierzymy, że szczepionki będą docierać do Polski coraz szerszym strumieniem.
- 15:44
Dworczyk: Ilość dostarczonych szczepionek determinuje, ile szczepionek możemy przekazać do punktów szczepień.
- 15:43
Dworczyk: Z harmonogramu wynika, że do Polski do końca pierwszego kwartału dotrze nieco powyżej 6 milionów dawek szczepionek dwóch producentów: Pfizer i Moderna. Dzięki temu zaszczepimy około 3 milionów osób. Na podstawie tego harmonogramu wystawiamy centralny kalendarz, w którym będą zarejestrowane wszystkie 6 tysięcy punktów szczepień. Każdy z tych punktów będzie miał wystawiony slot, czyli miejsca zaznaczone w tygodniu, w których można się zapisać konkretnego dnia i o konkretnej godzinie.
- 15:42
Dworczyk: Przedstawiamy dziś harmonogram na cały pierwszy kwartał (styczeń-marzec - red.) 2021 roku.
- 15:41
Dworczyk: Od 25 stycznia szczepić się zacznie grupa, która liczy 4,62 miliona osób. W grupie 80+ jest 1,75 miliona osób, a w w grupie 70-79 jest 2,87 miliona osób.
- 15:39
Dworczyk: 25 stycznia rozpocznie się szczepienie seniorów powyżej 70. roku życia. Szczepienie seniorów rozpocznie się w 5994 punktach
- 15:38
Dworczyk: 22 stycznia to termin otwarcia rejestracji dla osób powyżej 70. roku życia.
- 15:38
Dworczyk: W najbliższy piątek, 15 stycznia, otwieramy rejestrację dla osób powyżej 80. roku życia oraz formularz zgłoszenia szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.
- 15:38
Dworczyk: W tym tygodniu wchodzimy w kluczowy etap szczepień, zaczynamy szczepienia masowe.
- 15:37
Dworczyk: Nasz model szczepień jest podobny do biegu długodystanowego - cały czas konsekwentnie posuwamy się naprzód.
- 15:36
CZYTAJ WIĘCEJ: Szczepienia na COVID-19: które kraje są liderami
- 15:35
Dworczyk: Polska w Unii Europejskiej, pod względem szczepień, jest czwartym krajem.
- 15:35
Dworczyk: Na godzinę 15 sytuacja wygląda tak, że zaszczepiono 337 tysięcy, prawie 338 tysięcy osób, do punktów szczepień dostarczono ponad 483 tysiące dawek, zutylizowano 818 dawek.
- 15:34
Głos zabiera szef KPRM, rządowy pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk.
- 15:33
Rozpoczyna się konferencja w kancelarii premiera.
- 15:31
Konferencję zobaczyć można także na żywo >> TVN24 W INTERNECIE
- 15:30
Według danych resortu zdrowia ze środy w Polsce zaszczepiono dotąd ponad 309 tysięcy osób.
- 15:30
- 15:30
Dzień dobry! Lada moment rozpocząć się ma konferencja szefa kancelarii premiera i rządowego pełnomocnika do spraw szczepień Michała Dworczyka, prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego i podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Anny Goławskiej.
Raport tvn24.pl: Szczepienia przeciw COVID-19 - najważniejsze informacje
Szczepienia są darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. W przypadku szczepionki firm Pfizer/BioNTech drugą dawkę podaje się po co najmniej 21 dniach, a szczepionki Moderny - po 28 dniach.
Autorka/Autor:akw//now
Źródło: tvn24.pl, TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W przededniu trzeciej rocznicy inwazji zbrojnej, w nocy z soboty na niedzielę, armia rosyjska użyła do ataku na Ukrainę 267 dronów - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Takiej liczby wrogich bezzałogowców wojsko ukraińskie nie odnotowało od początku agresji.
Największy atak od początku agresji. Rosja wysłała ponad 250 dronów
Papież Franciszek w oświadczeniu, przygotowanym wcześniej i opublikowanym w niedzielę przez służby prasowe Watykanu, przekazał, że z "ufnością kontynuuje kurację". W najnowszym komunikacie o jego stanie zdrowia poinformowano, że miał "spokojną noc" i odpoczął". Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.
Papież z "ufnością kontynuuje kurację"
Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.
Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku
Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.
Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"
Doradca prezydenta Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24, że format spotkania głowy polskiego państwa z Donaldem Trumpem był rozczarowujący. Europoseł KO Bartosz Arłukowicz powiedział, że odczuwał "dość spory dyskomfort" śledząc wczorajszą relację ze spotkania prezydentów. Zdaniem posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej obwiniać za to, że spotkanie trwało około dziesięciu minut, należy amerykańskiego prezydenta. Wiceministra edukacji z Polski 2050 Joanna Mucha oceniła natomiast, iż "iluzja o przyjaźni" Dudy z Trumpem upadła.
Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".
To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"
- Źródło:
- tvn24.pl
Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.
Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego
- Źródło:
- PAP
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oddał głos w wyborach do Bundestagu. "Decydujący dzień dla swojej kariery politycznej" - informują niemieckie media - rozpoczął od joggingu. Lokal wyborczy w rodzinnym mieście odwiedził już także jego polityczny rywal, Friedrich Merz, kandydat CDU na kanclerza. Przedterminowe wybory parlamentarne są konsekwencją rozpadu koalicji rządowej SPD, Zielonych i liberałów (FDP) w listopadzie 2024 roku. Lokale wyborcze są czynne od godziny 8 do 18.
Tak Scholz "rozpoczął decydujący dzień dla swojej kariery politycznej"
Pomimo zaangażowania wielu osób i prowadzonej ponad półtorej godziny resuscytacji, nie udało się uratować życia turysty w Beskidach. Mężczyzna został znaleziony przez postronne osoby około 100 metrów od szczytu Klimczoka (Śląskie).
100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować
Mieszkaniec Rzyków w powiecie andrychowskim stracił przytomność. Natychmiast zareagowali pozostali mieszkańcy budynku, którzy pod nadzorem strażaka po służbie prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową, tworząc "łańcuch przeżycia".
36-latek zasłabł, reanimowali go na zmianę sąsiedzi
Hunter Schafer, transpłciowa gwiazda popularnego serialu młodzieżowego HBO "Euforia", oznajmiła, że w jej nowym paszporcie amerykańskim widnieje informacja o niej jako o mężczyźnie. Schafer przekazała, że przy wypełnianiu dokumentów zaznaczyła płeć żeńską - podała BBC.
W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.
Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby
Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem trwała zaledwie dziesięć minut, choć oczekiwano, że może potrwać godzinę. - Powinniśmy się cieszyć, że na omówienie spraw fundamentalnie ważnych dla Polski, państwa, nie tylko frontowego, ale także państwa sąsiadującego z Ukrainą, Donald Trump znalazł "pięć minut" - komentowała w TVN24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.
"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami
- Źródło:
- Reuters, X, PAP, tvn24.pl
Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?
Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?
- Źródło:
- PAP
- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.
Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"
- Źródło:
- tvn24.pl
Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.
"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce
- Źródło:
- tvn24.pl