Telefony komórkowe opanowały już niemal wszystkie sfery naszego życia - także tę świąteczną. Jak wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej", w tym roku najwięcej bożonarodzeniowych życzeń złożymy przez telefon. Prawie jedna trzecia Polaków zamierza wysłać sms-a, a jedna czwarta - skorzystać z e-maila i komunikatorów internetowych.
Telefon wygrał z tradycyjną pocztówką. Jak wynika z sondażu, równo połowa Polaków ma zamiar zadzwonić do bliskich z życzeniami. Kartkę pocztową chce wysłać 44 proc. badanych. – To i tak dobry wynik, zważywszy na wysiłek, jaki się z tym wiąże i czasochłonność. Dużo prościej jest wysłać esemesa czy e-maila – mówi "Rz" psycholog społeczny Janusz Czapiński.
Młodzi wyślą sms
Sms z życzeniami wyśle w tym roku 30 proc. ankietowanych. To ulubiony sposób zwłaszcza młodych ludzi (ponad 54 proc. osób w wieku do 39 lat), starsi wolą tradycyjne metody (z komórki ma zamiar skorzystać tylko 8 proc. osób w wieku powyżej 60 lat)
Telegram to przeżytek
Podobnie jest z e-mailami i wysyłaniem życzeń za pośrednictwem komunikatorów internetowych. W ten sposób wesołych świąt chce życzyć 24 proc. ankietowanych. Prawie tyle samo, bo 23 proc. Polaków chce złożyć życzenia osobiście - odwiedzi wybraną osobę w domu. Tylko 1 proc. z nas zdecyduje się na telegram.
"Wyślij do wielu"
Jak ocenia doktor Dominik Batorski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, o użyciu komórki przy składaniu życzeń decyduje łatwość, z jaką możemy przekazać ich treść. – Za pomocą tych narzędzi możemy składać życzenia nie tylko kilkunastu osobom, jak robiliśmy to wcześniej, ale nawet kilkuset. Teraz składamy życzenia już nie tylko swojej rodzinie czy najbliższym przyjaciołom, ale wszystkim znajomym – mówi Batorski.
Rzeczywiście. Z roku na rok liczba sms-ów wysłanych w święta bije kolejne rekordy. W zeszłym roku w sieci Orange wysłano 288 milionów wiadomości, w Plusie - 250 milionów, a w Erze - wysłano i odebrano ponad 375 milionów wiadomości.
"Karpia pysznego, Mikołaja bogatego"
Świąteczne życzenia sms-owe czy e-mailowe mają jednak poważną wadę - są sztampowe. Wielu z nas dostaje mnóstwo wiadomości od znajomych - większość z nich to zabawne rymowane wierszyki, często bardzo do siebie podobne.
Sondaż został przeprowadzony przez GfK "Polonia" 8 grudnia na próbie 500 osób. W ankiecie można było podawać kilka odpowiedzi.
A jak wy, drodzy internauci, zamierzacie w tym roku złożyć świąteczne życzenia?
Źródło: "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu