"Kamiński złoży wyjaśnienia dotyczące działania służb w sprawie Mariana Banasia"

[object Object]
Koalicja Obywatelska chce wyjaśnień od Mariusza Kamińskiego w sprawie Banasiatvn24
wideo 2/35

"Podczas Konwentu Seniorów ustaliliśmy, że na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji do spraw służb specjalnych minister Mariusz Kamiński złoży wyjaśnienia dotyczące działania służb w sprawie Mariana Banasia" - poinformował w środę szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 12, 19 i 20 grudnia.

Prezes NIK Marian Banaś, którego dymisji oczekiwano od wielu dni, oświadczył w środę, że "w poczuciu odpowiedzialności za Najwyższą Izbę Kontroli" będzie kontynuował powierzoną mu przez parlament misję. Zapewnił, że był gotów "złożyć rezygnację z urzędu".

- Z przykrością stwierdziłem jednak, że moja osoba stała się przedmiotem brutalnej gry politycznej - dodał. Powiedział też, że jest gotów "odpowiedzieć na każde pytanie śledczych". Oświadczenie zamieszczono w środę na stronie internetowej Izby.

CZYTAJ WIĘCEJ O OŚWIADCZENIU MARIANA BANASIA>

KOMENTARZE PO DECYZJI PREZESA NIK. RELACJA>

Budka: minister Mariusz Kamiński złoży wyjaśnienia na sejmowej komisji

"Podczas Konwentu Seniorów ustaliliśmy, że na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych minister Mariusz Kamiński złoży wyjaśnienia dot. działania służb w sprawie Mariana Banasia. Potem decyzja co do informacji na posiedzeniu Sejmu" - napisał Budka.

Kidawa-Błońska: marszałek Witek skierowała wniosek KO o informację w sprawie Banasia do speckomisji

O tych ustaleniach mówiła szerzej także wicemarszałek Sejmu z ramienia KO, Małgorzata Kidawa-Błońska. - Klub Koalicji Obywatelskiej złożył wniosek o wyjaśnienia ministra Kamińskiego w Sejmie, żebyśmy poznali odpowiedzi na wiele pytań, które cisną się na usta. Pani marszałek Witek skierowała ten wniosek do komisji do spraw służb, żeby sprawa została tam wyjaśniona - powiedziała.

Jak dodała, będzie to możliwe po 12 grudnia, po tym, jak szef MSWiA i rządowy koordynator specsłużb Mariusz Kamiński wróci z podróży służbowej. - Jest to więc takie kolejne odwlekanie w czasie odpowiedzi na te pytania, które bulwersują opinię publiczną. Tak naprawdę ciągle są pytania, kolejny dzień, kolejny tydzień i na te najważniejsze pytania jako Polacy nie mamy odpowiedzi - dodała wicemarszałek Sejmu.

Według niej wówczas głos mógłby zabrać też sam prezes NIK. - Nie wyjaśnił tej sprawy ani premier Mateusz Morawiecki, ani minister Kamiński. Polacy rozmawiają, pan Banaś kontaktuje się z nami przez internet, a dobrze by było, kiedy chce wyjaśnić i się oczyścić, przywrócić dobre imię, żeby stanął przed nami i odpowiedział nam na pytania i dokładnie wyjaśnił tę sprawę - zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował na Twitterze, że drugie posiedzenie Sejmu IX kadencji odbędzie się w dniach 12, 19 i 20 grudnia.

Śledztwo prokuratury

Prezes NIK został w czwartek wezwany do rezygnacji na spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim. NIK poinformowała w piątek w komunikacie, że decyzja o dymisji nie została podjęta. Tego samego dnia Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Banasia. We wtorek Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo dotyczące podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych prezesa.

Autor: mjz/adso/kwoj / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości