Spalone samochody, ranni. Warszawa liczy straty

Aktualizacja:
Warszawa liczy straty po zamieszkach
Warszawa liczy straty po zamieszkach
TVN24
Warszawa liczy straty po zamieszkachTVN24

210 osób zatrzymanych, 29 rannych w szpitalach, zniszczone samochody i ulice - to bilans zamieszek, do których doszło w Warszawie podczas manifestacji związanych z obchodami Święta Niepodległości. W starciach z anarchistami i chuliganami rannych zostało 40 policjantów - większość lekko. Funkcjonariusze użyli armatek wodnych i gazu łzawiącego. - Ci ludzie przyszli rzucić w polską policję i polskie prawo kamieniem i butelką - powiedział rzecznik stołecznej policji Maciej Karczyński.

Czytaj także na tvnwarszawa.pl

Czytaj także na Kontakt 24

01:24 Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w piątek późno w nocy powiedział, że od soboty rano do sądu dla Warszawy Śródmieście powinny wpływać pierwsze wnioski o ukaranie - w trybie przyspieszonym - winnych piątkowych zajść. Zapewnił, że pracować ma ponad 30 sędziów.

23:30 Policja podsumowuje zamieszki: Zatrzymanych zostało 210 osób, w tym 92 obywateli Niemiec, 1 obywatel Hiszpanii, 1 obywatel Węgier i 1 obywatel Danii. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podczas zamieszek zdewastowano 14 radiowozów, a z 40 poszkodowanych policjantów mających lekkie obrażenia 22 udzielono pomocy medycznej.

22:24 Najnowszy bilans piątkowych starć: - 29 osób zostało przewiezionych do szpitali - poinformował PAP rzecznik pogotowia Marek Niemirski. Według policji rannych zostało 40 funkcjonariuszy. Policja nie podaje liczby uczestników obu demonstracji. W przybliżeniu mogło to być kilkanaście tysięcy. Według przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej w "Marszu Niepodległości" uczestniczyło ok. 25 tysięcy osób. W czasie zamieszek demonstranci zniszczyli kilka samochodów, zdemolowali przystanki. Trwa szacowanie strat materialnych.

21:45 Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zamierza zaproponować taką zmianę prawa, aby w czasie manifestacji nie mogła się odbywać kontrmanifestacja. - Zgoda byłaby wydawana na zasadzie, kto pierwszy ten lepszy - mówiła. Jak dodała liczy, że prezydent Bronisław Komorowski, który zapowiedział inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie, weźmie pod uwagę te sugestie.

20:44 Wśród ponad 200 zatrzymanych w związku z demonstracjami na ulicach Warszawy są osoby, które przyjechały z Niemiec, i spoza Warszawy - powiedział rzecznik policji Maciej Karczyński.

20:36 Wyrażam żal, że doszło do zajść w Warszawie. Dziękuję służbom, które starały się zaprowadzić porządek w mieście. Jest możliwość zmiany przepisów, dzięki którym większą odpowiedzialność za zniszczenia mogliby ponosić organizatorzy demonstracji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w specjalnym oświadczeniu wygłoszonym w Belwederze.

20:02 Prezydent Bronisław Komorowski wystąpi ze specjalnym oświadczeniem - podała Kancelaria Prezydenta

19:41 Zamieszki na ulicach Warszawy podczas "Marszu Niepodległości" to efekt prowokacji osób, które chciały oczernić marsz - twierdzi prezes Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki,. Oświadczył, że "nie czuje się odpowiedzialny za prowokacje, które nie dotyczyły kolumny marszowej".

19:39 Zatrzymanych ok. 200 osób, rannych 17 funkcjonariuszy - mówi rzecznik policji Mariusz Sokołowski.

18:49 "Jestem po rozmowach z Prokuratorem Generalnym i szefem MSWiA. Warszawscy sędziowie na specjalnych dyżurach czekają już na pierwszych chuliganów" - napisał na Facebooku i Twitterze minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Zniszczone zostały samochody TVN24 (TVN24)
Zniszczone zostały samochody TVN24 (TVN24)TVN24

18:34 Prezydent Bronisław Komorowski jeszcze w piątek spotka się ze swoimi współpracownikami, aby rozważyć, czy obecne prawo regulujące kwestię organizowania zgromadzeń jest wystarczające. Jak powiedziała PAP dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, spotkanie odbędzie się w kontekście ewentualnego wniesienia przez prezydenta inicjatywy ustawodawczej. O organizowaniu zgromadzeń mówi ustawa Prawo o zgromadzeniach.

18:02 - Straty są duże. Zaczynamy teraz dokładne liczenie - mówi Ewa Gabor, szefowa Centrum Bezpieczeństwa warszawskiego ratusza.

Marsz Niepodległości dotarł już pod pomnik Romana Dmowskiego
Marsz Niepodległości dotarł już pod pomnik Romana DmowskiegoTVN24

17:43 - Policja zatrzymała w sumie 150 osób - poinformował Maciej Karczyński, rzecznik warszawskiej policji.

17:42 - W sumie przywieźliśmy do szpitali 21 osób, w tym dwóch policjantów, ale wiele osób opatrzyliśmy na miejscu - powiedział Marek Niemirski z warszawskiego pogotowia ratunkowego. - Jest gorąco, mamy pełne ręce roboty. Są głównie obrażenia głowy i rąk, w większości drobne, ale wymagające opatrunku. Dysponujemy w sumie 54 zespołami ratunkowymi. To na razie wystarczy - dodał.

Do szpitala trafiło 21 osób (TVN24)
Do szpitala trafiło 21 osób (TVN24)

17:41 Marsz Niepodległości został rozwiązany po godz. 17 pod pomnikiem Romana Dmowskiego - poinformował rzecznik ratusza - Pilnujemy, żeby uczestnicy spokojnie się rozeszli - dodał.

17:17 - Na Placu na Rozdrożu podpalono wóz transmisyjny TVN24 - poinformował reporter stacji Arkadiusz Wierzuk. Jak dodał wcześniej przebito w samochodzie opony i próbowano go przewrócić. Policja użyła armatek wodnych.

Reporter TVN24 - podpalili samochód TVN24 (TVN24)
Reporter TVN24 - podpalili samochód TVN24 (TVN24)
Straż pożarna gasi samochody TVN24 (TVN24)
Straż pożarna gasi samochody TVN24 (TVN24)TVN24

17:06 Premier jest informowany na bieżąco o tym, co dzieje się w Warszawie. Policja panuje nad sytuacją. Nie dopuściła, żeby dwie demonstracje spotkały się ze sobą i trzeba to zapisać na plus - mówił w TVN24 rzecznik rządu Paweł Graś.

17:03 Marsz Niepodległości dotarł pod pomnik Dmowskiego. Na pl. Na Rozdrożu znów słychać okrzyki i wybuchające petardy.

17:00 Najnowszy bilans rannych wśród policjantów - ośmiu rannych, trzech z nich w szpitalu.

16:53 Premier Donald Tusk rozmawiał z szefem MSWiA na temat wydarzeń w stolicy.

16:23 - Nasz marsz jest legalny, oficjalny i godnie świętujemy dzisiejszy dzień. Natomiast wrogowie polskiej niepodległości , wrogowie ojczyzny, wrogowie narodu, elementy destrukcyjne i lewackie próbowały zakłócić nasze święto, oczywiście bez powodzenia - powiedział w TVN24 Marian Kowalski, rzecznik ONR. Nie widzę powodów, aby grupka chuliganów wspierana przez bandytów z zagranicy mogła zakłócić nasze święto. Jestem w centrum marszu, wszyscy sie dobrze zachowują - dodał.

Minifestacja wciąż legalna
Minifestacja wciąż legalnaTVN24

16:22 - Idziemy dalej. Jest nas ok 10 tysięcy - mówił w TVN24 Krzysztof Bosak, były poseł LPR i uczestnik Marszu Niepodległości. Jak dodał marsz przebiega "bardzo spokojnie". Według niego osoby, które doprowadziły do zamieszek na Pl. Konstytucji nie były uczestnikami marszu. - My poszliśmy zupełnie w inną stronę - podkreślił.

16:16 - Sytuacja została opanowana. Na Pl. Konstytucji został przywrócony ład i porządek. Jednak ośmiu naszych funkcjonariuszy zostało rannych - poinformował w TVN24 Maciej Karczyński, rzecznik warszawskiej policji.

Sytuacja jest już opanowana - Karczyński KSP (TVN24)
Sytuacja jest już opanowana - Karczyński KSP (TVN24)

16:10 - W tej chwili cały czas maszerujemy, aczkolwiek napotkaliśmy na kolejne ataki ze strony lewicowych ekstremistów, jednak główna kolumna marszu jest w porządku także mam nadzieje, że dojdziemy bez większych problemów - mówił w TVN24 Robert Winnicki z Młodzieży Wszechpolskiej, jeden z organizatorów marszu. - Mam nadzieje, że o ile nie dojdzie do kolejnych ataków i blokad, to będziemy szli jeszcze ok. półtorej godziny i zakończymy ten marsz.

16:00 - 10 osób rannych w zamieszkach w Warszawie zostało przewiezionych do szpitali - poinformował rzecznik pogotowia Marek Niemirski. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitali na przy ul. Banacha, Solec i Lindleya. Ich stan jest stabilny.

15:51 - Marsz Niepodległości jest wciąż legalny - poinformowała Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa Miasta Warszawy. - Był taki moment, że zwróciliśmy się do organizatora marszu o jego rozwiązanie w związku z tym, co się działo w Warszawie, ale poprosił na czas - dodała. Jak podkreśliła Gawor, w końcu nie wydano decyzji o delegalizacji "Marszu Niepodległości", a jedynie zakazano jego uczestnikom zgromadzenia na Placu Konstytucji. - Marsz jest legalny i przemieszcza się - mówiła Gawor.

Ewa Gawor: Marsz jest legalny/TVN24
Ewa Gawor: Marsz jest legalny/TVN24TVN24

15:38 - Marsz Niepodległości został zdelegalizowany – podał warszawski ratusz. - Myślę, że to było coś na co czekaliśmy. Dużą rolę ma do odegrania teraz organizator, który powinien zaapelować o spokój i rozejście się. Policja też będzie do tego nawoływać – komentował decyzję w TVN24 rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski. Według niego na ten marsz przybyło od trzech do pięciu tys. osób.

Marsz Niepodległości został zdelgalizowany - podał warszawski ratusz/TVN24
Marsz Niepodległości został zdelgalizowany - podał warszawski ratusz/TVN24TVN24
Rzecznik Policji o sytuacji w Warszawie i delegalizacji Marszu/TVn24
Rzecznik Policji o sytuacji w Warszawie i delegalizacji Marszu/TVn24TVN24

15:23 Grupa około 100 osób, wśród nich członkowie organizacji lewicowych, która zaatakowała policjantów na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, zostało przewiezionych na komisariaty, gdzie zostanie przesłuchana. - Sytuacja została już opanowana. Osoby, które zaatakowały policjantów, zostały wylegitymowane i przewiezione na komisariaty. Wyjaśniamy wszystkie okoliczności tego zdarzenia - powiedział rzecznik warszawskiej policji Maciej Karczyński. Z relacji świadków wydarzenia wynika, że do interwencji policji doszło po tym, gdy na ulicy grupa przedstawicieli organizacji lewicowych wdała się w bójkę z grupą narodowców. Policja zaczęła ich rozdzielać.

15:13 - Kilku policjantów zostało rannych w wyniku starcia z demonstrantami w centrum Warszawy, a dwóch zostało odwiezionych karetkami do szpitala - powiedział w TVN24 Maciej Karczyński, rzecznik warszawskiej policji. Jak dodał manifestujący rzucali w kierunku funkcjonariuszy m.in. kamieniami i racami.

Maciej Karczyński, rzecznik warszawskiej policji o rannych policjantach/TVN24
Maciej Karczyński, rzecznik warszawskiej policji o rannych policjantach/TVN24TVN24

15.09 Policja dostała pozwolenie na użycie broni gładkolufowej.

15.06 Tłum od strony placu Konstytucji napiera na kordon policyjny. Policja użyła gazu. - Precz z komuną. Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę - krzyczy tłum na placu Konstytucji.

Demonstracje na Pl. Konstytucji/Maciej Buliński
Demonstracje na Pl. Konstytucji/Maciej BulińskiTVN24

15.02 Zgromadzeni demolują przystanki na Pl. Konstytucji. Są ranni - informuje reporter tvnwarszawa.pl.

15:00 Policja użyła armatek wodnych do rozpędzenia manifestujących.

Centrum Warszawy z lotu ptaka (Błękitny 24)
Centrum Warszawy z lotu ptaka (Błękitny 24)TVN24

14:49 Widziałem ludzi spokojnie idących w stronę placu Konstytucji. Niestety mamy informacje o zatrzymywaniu i legitymowaniu wielu autokarów na wjeździe do Warszawy - powiedział w TVN24 Krzysztof Bosak z Fundacji Republikańskiej. - Zaniepokoiły mnie informacje o tym, co się wydarzyło na Nowym Świecie i doniesienia o niemieckich anarchistach, bo to byłoby niewłaściwe, gdyby doszło do jakichś ataków ze strony anarchistów - odparł Krystian Legierski.

Zadyma w Warszawie (internautka Agata)
Zadyma w Warszawie (internautka Agata)

14:29 Im bliżej godziny 15, kiedy z pobliskiego Placu Konstytucji ma wyruszyć "Marsz Niepodległości" organizowany przez środowiska narodowe, przybywa uczestników wiecu zorganizowanego przez m.in. stowarzyszenie "Krytyka Polityczna". Organizatorzy szacują, że przed godz. 14 uczestników "Kolorowej Niepodległej" było ponad 2 tys.

Rozróba na Nowym Świecie
Rozróba na Nowym ŚwiecieTVN24

14:24 Dwie osoby zostały ranne w jednym ze starć - informuje reporter tvnwarszawa.pl

13:15 Bijatyka na skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Wilczą. Kilka osób zostało poszkodowanych. Ulica została zamknięta od Placu Konstytucji do Ronda Dmowskiego.

12:34 "Właśnie zadzwonił do mnie kolega z Nowego Światu, gdzie niemiecka antifa skatowała chłopka. Napadli też na członków grup rekonstrukcyjnych" - pisze na Twitterze jeden ze świadków zdarzeń, Cezary Gmyz z "Rzeczpospospolitej" Jego redakcyjny kolega Michał Majewski dodaje na tym samym mikroblgu, że "doszło do bijatyki z udziałem kilkudziesięciu niemieckich lewaków ubranych na czarno i uzbrojonych w kije".

Rozruchy na Marszałkowskiej
Rozruchy na MarszałkowskiejTVN24

12:30 Grupa około 100 osób zaatakowała policjantów na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, a następnie zabarykadowała się w kawiarni na rogu ul. Nowy Świat i Świętokrzyskiej. Na miejsce wezwano dodatkowe siły policji. Według nieoficjalnych informacji, wśród tych osób są anarchiści z Niemiec. Ulica Nowy Świat została zamknięta.

Film z Kontaktu 24 (internautka Agata)
Film z Kontaktu 24 (internautka Agata)

12:15 Między uczestnikami wiecu i gromadzącymi się uczestnikami planowanego "Marszu Niepodległości" doszło do przepychanek, bójek, rzucano też szklanymi butelkami. Policja ściągnęła na miejsce dodatkowe siły i utworzyła dodatkowy kordon od ulicy Wilczej, wcześniej wiec został oddzielony od strony Placu Konstytucji.

12:06 Na placu Konstytucji zebrali się uczestnicy Marszu Niepodległości.

12:00 Na ulicy Marszałkowskiej zebrała się grupa uczestników manifestacji "Kolorowa Niepodległa".

Przepychanki w stolicy

Po południu ulicami Warszawy ma przejść "Marsz Niepodległości" organizowany m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny. Marsz ma się rozpocząć o godz. 15 na pl. Konstytucji, a zakończyć na pl. Na Rozdrożu przed pomnikiem Romana Dmowskiego. Trasa nie została ujawniona.

Od 12 trwa też wiec "Kolorowa Niepodległa", w którym udział biorą aktywiści "Porozumienia 11 Listopada", czyli koalicja lewicowców, działaczy Kampanii przeciw Homofobii, związkowców z OPZZ, feministek i ludzi skupionych wokół "Krytyki Politycznej".

Ich tegoroczne hasło to "Nie pozwolić przejść faszyzmowi", czyli - jak było to w zeszłym roku - zablokować pochód.

Podczas ubiegłorocznego "Marszu Niepodległości", który przeszedł przez stolicę mimo kontrmanifestacji środowisk antyfaszystowskich, doszło do starć pomiędzy uczestnikami obu zgromadzeń. Interweniowała policja, zatrzymano 33 osoby, ranny został jeden funkcjonariusz.

Źródło: TVN24, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski jest wśród osób wezwanych do prokuratury w sprawie inwigilacji Pegasusem - potwierdził tvn24.pl rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Jak wyjaśnił, wezwanie nie oznacza, że Suski był podsłuchiwany. - Jest to przedmiotem śledztwa - przekazał. Wcześniej szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar mówił, że prokuratura wysłała listy do 31 osób, które "mają status świadka w postępowaniu".

Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W jednym z portów w Szczecinie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jeden z wiceministrów miał zagwarantowaną pracę zdalną za kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie - mówił w "#BezKitu" wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka (KO), pytany o wyniki audytów po rządach PiS. Jak dodał, osoba ta "w czasie prawie trzech lat nie pobrała sprzętu, na którym powinna pracować". - To kosztowało spółkę Skarbu Państwa ponad pół miliona złotych - przekazał.

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Źródło:
TVN24

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie kamery nagrywały nie tylko obraz, ale też dźwięk - dowiedzieli się dziennikarze TVN24. Podsłuch założony był nielegalnie, bo ustawa dopuszcza jedynie monitoring wizyjny. Władze placówki twierdzą, że nagrywanie miało charakter "opcjonalny" w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego i dźwięk nie był rejestrowany "w sposób stały". Nagrania, do których dotarliśmy, sugerują co innego.

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Mam nadzieję, że Władimir Putin nie będzie aż na tyle szalony, żeby poważyć się na cały Sojusz Północnoatlantycki - powiedział w piątek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jak dodał, aby "go skutecznie odstraszyć, musimy się przygotować".

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Źródło:
PAP

Karmelitanki z Zakopanego przenoszą się pod nowy adres. Powodem przeprowadzki jest zmiana charakteru okolicy obecnej klauzury, utrudniająca siostrom kontemplację w samotności i ciszy. Kontrowersje budzą jednak plany budowy apartamentowców i pensjonatu w miejscu dotychczasowego klasztoru. Według medialnych doniesień taki pomysł na te tereny mają same zakonnice. Wniosek w tej sprawie jest w urzędzie. Siostry potwierdzają jedynie, że starają się "korzystnie" sprzedać klasztor.

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Źródło:
tvn24.pl / Onet

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL debatował w piątek nad kandydaturami do Parlamentu Europejskiego. Listy zostaną zaprezentowane razem z kandydatami Polski 2050 w ramach koalicyjnego komitetu Trzecia Droga. O szczegółach piątkowych ustaleń opowiadali w rozmowach z dziennikarzami czołowi politycy PSL.

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

Źródło:
TVN24

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Eliniko pod Atenami podczas prac budowlanych znaleziono 314 bomb z czasów drugiej wojny światowej - poinformowały miejscowe władze. Ładunki odkryto na głębokości dwóch metrów, między innymi pod obiektami zbudowanymi przy okazji igrzysk olimpijskich w 2004 roku.

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Źródło:
PAP

Michał Woś zadzwonił i pytał, czy będę dziś na komisji - mówiła przed komisją śledczą ds. Pegasusa główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek. Oświadczyła, że w kierowanym przez nią departamencie nikt nie wiedział, na co zostaną wydane środki z Funduszu Sprawiedliwości. Zeznała też, że osobą odpowiedzialną za weryfikację tego, na co zostały wydane środki z funduszu, jest jego dysponent, czyli minister sprawiedliwości.

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Źródło:
PAP, TVN24

Nie nadzorowałem komórki, która zajmowała się gadżetami - powiedział były szef MON Mariusz Błaszczak. Odniósł się do "procederu", o którym poinformował wiceszef resortu. Cezary Tomczyk mówił, że najważniejsi współpracownicy ówczesnego ministra dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw. "Kto zegarkiem wojuje, ten od zegarka ginie" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych.

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Źródło:
TVN24

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24
W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- My, obywatele, składamy się na pensje polityków i potem widzimy, że oni uprawiają ten freak fight przed Sejmem - powiedziała w podcaście "Wybory kobiet" Marianna Schreiber, odnosząc się też do swojego udziału w walkach MMA. Była również pytana m.in. o to, czy miała poczucie, że jej aktywność publiczna jest obciążeniem dla jej męża.

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24