91 proc. Polaków podzieli się w Wigilię opłatkiem - wynika z sondażu pracowni Opinia24. Jakie jeszcze świąteczne zwyczaje pielęgnujemy w naszych domach?
Dzielenie się opłatkiem to zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony świąteczny zwyczaj w Polsce. Na pytanie: "czy podczas Świąt Bożego Narodzenia w Pana(i) domu dzieli się opłatkiem z każdym członkiem rodziny" twierdząco odpowiedziało aż 91 proc. ankietowanych przez pracownię Opinia24.
Niewiele mniej, bo 84 proc. spośród badanych osób, zostawia wolne miejsce przy wigilijnym stole. Jak zauważaja autorzy sondażu, częściej robią to osoby po 60. roku życia - pozostawienie wolnego miejsca zadeklarowało 88 proc. z nich.
ZOBACZ TEŻ: Tyle wydamy na święta
Karp - król wigilijnego stołu
Na wigijnym stole króluje ciągle karp. Aż 73 proc. badanych twierdzi, że potrawa ta jest stałym elementem ich świąt. Również w tym przypadku bardziej przywiązani do tego zwyczaju są starsi ankietowani - karpia postawi na stole 78 proc. osób po 60. roku życia. Ciągle ważne jest dla nas również wspólne świąteczne muzykowanie. 70 proc. Polaków badanych w sondażu zamierza w Wigilię śpiewać kolendy.
Rzadsze zwyczaje świąteczne to dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami domowymi - robi tak 44 proc. ankietowanych i przebieranie się za Świętego Mikołaja - kostium założy ktoś w niemal jednej czwartej polskich domów (23 proc. badanych).
Badanie przeprowadzono w dniach 3-6 grudnia na reprezentatywnej próbie 1001 dorosłych Polaków, metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo oraz wywiadów internetowych.
Źródło: Opinia24
Źródło zdjęcia głównego: Bartłomiej Zborowski/PAP