"Smoleńsk Puzzle". 1500 kawałków nie do ułożenia

Polska

facebook | Jacek AdamasWrak Tu-154 M na puzzlach

1,5 tys. puzzli ze zdjęciem wraku Tu-154 M - to artystyczny projekt Jacka Adamasa, rzeźbiarza i autora instalacji. Puzzli nie da się ułożyć - wszystkie kawałki są białe. - Ten kolor to nawiązanie do białej plamy, niewyjaśnionej historii ze Smoleńska - tłumaczy artysta.

Puzzle ze zdjęciem rozbitego tupolewa to artystyczny projekt Adamasa, który wykonał go dla galerii działającej przy wrocławskiej ASP. Zaprezentował ją także w bytomskim Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika".

- Puzzle kojarzą mi się z trudem, potrzebnym do ich ułożenia, a także z faktem, że niektóre elementy zawsze giną - mówi artysta cytowany przez portal gazeta.pl. Jak dodaje, puzzlami chce zwrócić uwagę na grę toczącą się wokół sprawy. - To jest bardzo tragiczna historia, ale drugą tragedią jest to, co się dzieje wokół samolotu. To kompromituje nasz kraj - mówi.

Bus, którym artysta jeździ po kraju Jacek Adamas | facebook

Artystyczny bus

Swoją inicjatywę promuje też za pomocą busa, którym przemierza Polskę. Na jego jednym boku są "smoleńskie puzzle", a drugim - prace, których autorami są Adam Grudzień i Tomasz Musiał, nawiązujące m.in. do Telewizji Trwam.

Zdjęcia z akcji Adamas zamieszcza na Facebooku. Znaleźć tam można również zdjęcie innej instalacji sprzed kilku miesięcy - przed budynkiem olsztyńskiego IPN postawił litery układające się w napis "TU SK 154 M".

Adamas urodził się 1 sierpnia 1955 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Określa się jako "obywatel artysta". Mieszka wraz z rodziną w Worławkach na Warmii.

Na busie są również prace Adama Grudnia i Tomasza MusiałaJacek Adamas, Adam Grudzień, Tomasz Musiał | facebook.com
Instalacja "TU SK 154 M" Jacek Adamas | facebook

Autor: jk//mat / Źródło: facebook.com, gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: facebook | Jacek Adamas

Raporty: