Polska

Skradziony "Pan Tadeusz" na aukcji internetowej

Polska

Policja ŁódźNie miał pojęcia, że książka jest kradziona

Łódzcy policjanci odzyskali unikatowy egzemplarz "Pana Tadeusza". Książka z 1834 roku została skradziona z łódzkiej biblioteki w 1983 roku. Teraz pojawiła się na aukcji internetowej i osiągnęła cenę 10 tysięcy złotych.

O tym, że na jednym z portali aukcyjnych wystawiony jest do sprzedaży unikatowy egzemplarz epopei Adama Mickiewicza poinformował łódzką policję dyrektor okradzionej 27 lat temu biblioteki.

Aukcja koleżeńska

Policjanci w ciągu kilku dni ustalili, że "białego kruka" oferuje internauta z Łodzi.

Książka została wydana w Paryżu, miała stemple biblioteki 

We wtorek dotarli do sprzedawcy. 32-latek stwierdził, że wystawił na aukcję "Pana Tadeusza" na prośbę kolegi. Policjanci jeszcze tego samego dnia dotarli do rzekomego właściciela książki - innego 32-latka z Łodzi. Mężczyzna potwierdził, że dał książkę swojemu koledze i prosił go o wystawienie na aukcji internetowej.

Pamiątka po babci

"Pana Tadeusza" odziedziczył jako pamiątkę po babci i nie miał pojęcia, że książka jest kradziona, mimo że wewnątrz były biblioteczne stemple.

Obaj mieszkańcy Łodzi zostali przesłuchani. Książka została odzyskana w ostatniej chwili, bo dzisiaj miał się po nią zgłosić kolekcjoner ze Śląska, który wylicytował ją za... 10 tysięcy złotych.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Policja Łódź

Pozostałe wiadomości