Polska

Siedem Cudów Polski

Polska

Aktualizacja:
www.kopalnia.plKopalnia Soli w Wieliczce otwiera listę 7 cudów Polski

Listę cudów Polski otwiera Kopalnia Soli w Wieliczce. Wielką przegraną plebiscytu okazała się Warszawa. Choć reprezentowały ją cztery obiekty, to żaden z nich nie dostał się nawet do pierwszej piętnastki.

Krakowski Zamek na Wawelu TVN24.pl

Czytelnicy "Rzeczpospolitej" wyróżnili miejsca ważne dla naszej historii i kultury. Po trwającym trzy tygodnie internetowym głosowaniu uczestnicy zabawy uznali, że na liście 7 cudów Polski powinny znaleźć się: Kopalnia Soli w Wieliczce, Stare Miasto i nadwiślańska panorama Torunia, zamek w Malborku, Zamek Królewski i katedra na Wawelu, Kanał Elbląski, Zamość - jako idealne renesansowe miasto, oraz Rynek Główny i zespół staromiejski Krakowa. W głosowaniu wzięło udział 82 tys. osób

Wygrali faworyci, którzy od początku przewodzili finałowej stawce 27 kandydatur wyłonionych przez kapitułę plebiscytu z prawie 400 obiektów zgłoszonych przez czytelników.

Kanał Ostródzko-Elbląski TVN24.pl

Na pierwszych siedem obiektów padło aż 60 proc. wszystkich głosów. W ostatnich dniach głosowania z Wieliczką, która początkowo prowadziła z prawie dwukrotną przewagą nad innymi, niemal zrównał się Toruń. Imponującym finiszem popisali się także zwolennicy Łodzi - Księży Młyn i architektura przemysłowa miasta z XIX-XX wieku awansowała z 26. miejsca w pierwszym tygodniu na 11. - pisze "Rzeczpospolita".

Zamek Królewski w Warszawie TVN24.pl

Plebiscytową porażkę poniosła Warszawa. Pierwszy z czterech stołecznych obiektów w finale, Łazienki Królewskie, znalazł się dopiero na 18. miejscu. Akcja "Rzeczpospolitej" pokazała siłę lokalnego patriotyzmu. Na sukces Torunia i Zamościa zapracowały np. setki entuzjastów, którzy poświęcili wiele czasu i energii, by zachęcić do udziału w głosowaniu swych sąsiadów i współmieszkańców.

Fragment Krakowskiego Rynku z Sukiennicami TVN24.pl
Renesansowy Zamość TVN24.pl
Toruń - Stare Miasto TVN24.pl
Zamek krzyżacki w Malborku TVN24.pl

pol

Źródło: PAP, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: www.kopalnia.pl