Analiza wniosku o uchylenie immunitetu Antoniego Macierewicza b臋dzie gotowa do ko艅ca grudnia - zapowiedzia艂 prokurator generalny Andrzej Seremet. - Z pocz膮tkiem stycznia musz臋 podj膮膰 decyzj臋 - wyja艣ni艂. Doda艂, 偶e trzeba si臋 spieszy膰 w zakresie jednego z w膮tk贸w, poniewa偶 jest on zagro偶ony przedawnieniem. - Je艣li nie zostanie uchylony immunitet do lutego, w贸wczas ten w膮tek mo偶e ulec przedawnieniu - podkre艣li艂.
Warszawska prokuratura apelacyjna wyst膮pi艂a o uchylenie immunitetu Macierewicza, by zarzuci膰 mu ujawnienie tajemnicy, przekroczenie uprawnie艅 i po艣wiadczenie nieprawdy w zwi膮zku z publikacj膮 raportu o WSI. Prokuratura Generalna bada wniosek.
Analiza wniosku
Seremet podkre艣li艂 w 艣rod臋 w RMF FM, 偶e decyzja, czy z艂o偶y wniosek o uchylenie immunitetu Macierewicza, czy te偶 ode艣le wniosek do uzupe艂nienia, "b臋dzie zale偶e膰 od tre艣ci analizy, kt贸ra jest obecnie wykonywana w Prokuraturze Generalnej".
Prokurator generalny powiedzia艂 te偶, 偶e wed艂ug opisu prokuratora prowadz膮cego post臋powanie zarzuty wobec Macierewicza dotycz膮 po艣wiadczenia nieprawdy w dokumentach, a tak偶e ujawnienia tajemnicy. Doda艂, 偶e jak dot膮d Macierewicz jest jedyn膮 osob膮, kt贸ra mo偶e us艂ysze膰 zarzuty w tej sprawie.
- To post臋powanie nie uleg艂o jeszcze uko艅czeniu, ja troch臋 jestem zaniepokojony d艂ugotrwa艂o艣ci膮 tego post臋powania, bo to jest przecie偶 mniej wi臋cej perspektywa pi臋ciu lat, zwr贸c臋 si臋 o to do prokuratora apelacyjnego je艣li chodzi o wyja艣nienie jego biegu, ale zobaczymy czy rzeczywi艣cie na tym ta sprawa si臋 sko艅czy - stwierdzi艂 Seremet.
WSI i k艂opoty
Powo艂ane w 1991 r. WSI przesta艂y istnie膰 30 wrze艣nia 2006. W艣r贸d zarzucanych im nieprawid艂owo艣ci by艂y brak weryfikacji z lat PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udzia艂 w aferze FOZZ, nielegalny handel broni膮, dzika lustracja b. wiceszefa ABW. Nieprawid艂owo艣ci te opisano w ujawnionym w lutym 2007 przez prezydenta Lecha Kaczy艅skiego raporcie z weryfikacji WSI, sygnowanym przez Macierewicza. Na podstawie raportu wszcz臋to kilka - p贸藕niej umorzonych - 艣ledztw w sprawie przest臋pstw WSI. Do s膮d贸w wp艂yn臋艂o niemal 30 pozw贸w od os贸b wymienionych w raporcie. MON przeprosi艂o ju偶 kilkana艣cie z nich. Wydatki resortu z tym zwi膮zane to 156 tys. z艂 tytu艂em odszkodowa艅 dla pom贸wionych oraz 276 tys. z艂 za przeprosiny ich w prasie; reszta to koszty procesowe. Wed艂ug ministerstwa 艂膮czna szacunkowa kwota wyniesie ok. 0,5 mln z艂.
殴r贸d艂o: RMF FM
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽TVN24