Czy Morawiecki jest najlepszym premierem? Terlecki odpowiada

Polska

Ryszard Terlecki o tym, kto byłby lepszym premierem - Mateusz Morawiecki czy Jarosław Kaczyńskitvn24
wideo 2/38

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, zapytany w środę przez reportera TVN24, czy "nie rządzi nami najlepszy premier", stwierdził, że rządzi "najlepszy, ale mógłby być taki jeszcze lepszy", czyli prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Myślę, że pan prezes Jarosław Kaczyński byłby znakomitym i najlepszym premierem - dodał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Premier Mateusz Morawiecki był pytany we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 o to, czy będzie kandydatem Zjednoczonej Prawicy na szefa rządu, jeśli jego formacja wygra nadchodzące wybory parlamentarne.

Dopytywany, kto byłby lepszym kandydatem na to stanowisko - on czy prezes Prawa i Sprawiedliwości - Morawiecki odpowiedział: - Myślę, że pan prezes Jarosław Kaczyński byłby znakomitym i najlepszym premierem. Pokazał zresztą to, jak był premierem - dodał. - Jestem przekonany, pewny tego, że pan prezes byłby lepszym premierem - przyznał Morawiecki.

Morawiecki: Jarosław Kaczyński byłby lepszym premieremtvn24

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z ROZMOWY Z PREMIEREM MATEUSZEM MORAWIECKIM >

Terlecki o obecnym premierze: najlepszy, ale mógłby być taki jeszcze lepszy

W środę to samo pytanie reporter TVN24 zadawał parlamentarzystom. Zapytany o to został między innymi wicemarszałek Sejmu i przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Odnosząc się do słów Morawieckiego, że to Kaczyński byłby najlepszym premierem, Terlecki mówił, że on "też tak uważa". Na pytanie reportera, czy w takim razie "nie rządzi nami najlepszy premier?", Terlecki odparł, że "no najlepszy, ale mógłby być taki jeszcze lepszy".

Dopytywany, czy chciałby prezesa PiS na stanowisku premiera, Terlecki stwierdził, że "gdyby prezes Jarosław Kaczyński się zdecydował (na kandydowanie - red.), to tak".

Karczewski: Jarosław Kaczyński jest najlepszym i najskuteczniejszym politykiem

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany w środę przez dziennikarzy, czy w takim razie Mateusz Morawiecki jest gorszym premierem, odpowiedział, że nie prowadzi rankingów. - Jeśli ja mam oceniać, to mogę państwu powiedzieć, że na pewno - jeśliby taki ranking zostałby wykonany - to Jarosław Kaczyński jest najlepszym, najskuteczniejszym politykiem. Natomiast nie robimy rankingu, ja nie będę się na ten temat wypowiadał - podkreślił marszałek Senatu.

Dopytywany, dlaczego w takim razie Morawiecki jest szefem rządu, Karczewski odparł, że dlatego, iż "jest bardzo dobrym premierem". - Pan premier Mateusz Morawiecki jest świetnym premierem. Najlepszym dowodem na to, jest to, że budżet Polski na rok 2020 będzie pierwszym budżetem od 30 lat, zrównoważonym. Będziemy mieli tyle samo wydatków, ile przychodów - zaznaczył.

Karczewski: Jarosław Kaczyński jest najlepszym i najskuteczniejszym politykiemtvn24

Kierwiński: skoro Kaczyński jest taki świetny, to dlaczego nie chce objąć funkcji premiera?

Do komentarzy przedstawicieli obozu rządowego w sprawie tego, kto by był "najlepszym premierem" odniósł się Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

- Jeżeli pan premier Morawiecki jest przekonany, że prezes Kaczyński byłby od niego lepszy, to proponuję, żeby Morawiecki natychmiast złożył dymisję i niech PiS wybierze Kaczyńskiego na premiera - mówił.

- Skoro (Kaczyński - red.) jest taki świetny, to dlaczego nie chce objąć tej funkcji? - dopytywał poseł PO.

Kierwiński: Skoro Jarosław Kaczyński jest taki świetny, to dlaczego nie chce objąć funkcji premiera?tvn24

Stefaniak: Morawiecki jest premierem malowanym

Do słów premiera Morawieckiego o prezesie PiS odniósł się także rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak. - Gdyby pan Morawiecki powiedział, że jest lepszym premierem, niż byłby prezes Kaczyński, to z pewnością premierem by już nigdy nie był - ocenił.

Jak przekonywał, "to jest udowodnienie tej tezy, o której mówimy od lat, że to prezes Kaczyński pociąga za sznurki, a premier Morawiecki jest premierem malowanym".

Kalendarz wyborczy - wybory parlamentarne w Polsce 2019PAP

Autor: mjz/adso/kwoj / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: