Przedstawiciele środowiska naukowego skierowali do posłów i senatorów pismo, w którym zaapelowali o "wzięcie pod uwagę podstawowych zasad funkcjonowania nauki". Wyrazili opinię, że jeśli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego miałoby się łączyć z innym resortem, to "optymalnym partnerem tej fuzji byłoby Ministerstwo Rozwoju".
Udostępnione w środę Polskiej Agencji Prasowej przez rzecznika Polskiej Akademii Nauk pismo skierowane jest do posłów i senatorów. List podpisali prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Zbigniew Marciniak, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz, honorowy przewodniczący KRASP prof. Jan Szmidt, a także wiceprezesi PAN i dyrektorzy dwóch instytutów akademii.
Apelują do rządu o "wzięcie pod uwagę podstawowych zasad funkcjonowania nauki"
W związku z toczącą się dyskusją dotyczącą redukcji liczby ministerstw, w tym ewentualnego połączenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z innym resortem, przedstawiciele środowiska naukowego, autorzy tekstu zwracają się do parlamentarzystów RP z prośbą "o wzięcie pod uwagę podstawowych zasad funkcjonowania nauki".
"Badania naukowe powinny służyć społeczeństwu, a ich wyniki rozwijać gospodarkę kraju. Ma to znaczenie zwłaszcza obecnie, w sytuacji pandemii COVID-19, a będzie miało jeszcze większe, gdy będziemy, po jej zwalczeniu, odbudowywali gospodarkę" - napisali naukowcy.
"Wdrożenia wyników innowacyjnych badań naukowych będą wówczas bardzo ważne. Dlatego też uważamy, że jeśli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego miałoby być połączone z innym resortem, to optymalnym partnerem tej fuzji byłoby Ministerstwo Rozwoju" - dodali.
Autorzy listu: połączenie nauki i szkolnictwa wyższego z resortem rozwoju sprawdza się w USA
Autorzy listu zaznaczyli, że połączenie nauki i szkolnictwa wyższego z resortem rozwoju sprawdza się w USA i wielu innych rozwiniętych krajach.
Również w Polsce gros funduszy europejskich, przeznaczonych na finansowanie nauki, skierowane jest do sektora R&D (badania i rozwój), a wiele instytucji naukowych ma własne patenty i wdrożenia. Wyrazili przekonanie, że połączenie resortów nauki i szkolnictwa wyższego - oraz rozwoju - "może w dłuższej perspektywie doprowadzić do zwiększenia finansowania nauki przez sektor prywatny oraz da szansę na szybszy rozwój polskiej gospodarki".
Źródło: PAP