Polska

Prokuratura nie doczekała się na Krauzego

Polska

Aktualizacja:
TVN24Krauze jest podejrzany o składanie fałszywych zeznań i utrudnianie śledztwa w sprawie przecieku.

Ryszard Krauze wiedział, że ma się stawić w prokuraturze nie tylko z mediów, ale i od swoich obrońców - takie jest stanowisko warszawskiej prokuratury. Ale Krauze dziś w prokuraturze się nie stawił.

Krauze jest podejrzany o składanie fałszywych zeznań i utrudnianie śledztwa w sprawie przecieku w akcji CBA w resorcie rolnictwa.

- Nie wykluczam, że pan Krauze stawi się w prokuraturze jeszcze dziś - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Marzanna Mucha-Podlewska. - Jeśli nie, to prokuratura podejmie decyzję o dalszym procedowaniu w tej sprawie - dodała, ale nie uściśliła o jakie decyzje może chodzić.

Będzie Europejski Nakaz Aresztowania?

Wcześniej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził na konferencji prasowej, że jeśli Krauze nie przybędzie w piątek na przesłuchanie, niewykluczony jest wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania dla niego.

Mucha-Podlewska podkreśliła także, że wezwanie dla Krauzego zostało wysłane na adres jego zameldowania, ostatnie miejsce zamieszkania oraz na adres kancelarii jego obrońców, zgodnie z pełnomocnictwem, które - jak twierdzi prokuratura - przedstawili jej pod koniec sierpnia.

Według rzeczniczki prokuratury, 24 września mec. Krzysztof Miklas wystosował do prokuratury prośbę o niekierowanie korespondencji do Krauzego na adres kancelarii, argumentując, ze nie ma pełnomocnictw do jej przyjęcia.

Obrońcy: Wezwanie nie było skutecznie doręczone Adwokat Ryszarda Krauzego, mec. Krzysztof Bachmiński zapowiedział wcześniej, że biznesmen nie stawi się dziś na przesłuchanie w prokuraturze. Tłumaczył, że biznesmen nie dostał wezwania.

Mec. Bachmiński tłumaczył, że według jego wiedzy wezwanie wysłano na adres domowy jego klienta, co - według niego - nie jest właściwą formą zawiadomienia, skoro prokuratura wie, że biznesmen przebywa za granicą.

W związku z przekazaną w dniu 27 IX br. przez media informacją, iż Prokuratura Okręgowa w Warszawie wezwała mnie na przesłuchanie na dzień 28 IX 2007 r. – informuję, że wezwanie to nie zostało mi doręczone. Moi adwokaci utrzymują stały kontakt z Prokuraturą i w najbliższym czasie zostanie przez nich złożony wyczerpująco uzasadniony i wsparty opiniami prawnymi, wniosek o umorzenie postępowania w przedmiotowej sprawie. Niezależnie od tego, ponawiam moje zapewnienie, że nie zamierzam uchylać się przed obowiązkiem stawienia się w Prokuraturze i uczynię to niezawodnie po powrocie do kraju. Moja nieobecność w Polsce związana jest z finalizacją znaczących gospodarczo projektów inwestycyjnych, w tym w szczególności, projektów pozyskania źródeł surowców energetycznych w Kazachstanie i Republice Komi. Ryszard Krauze

Źródło: TVN24, Dziennik

Źródło zdjęcia głównego: TVN24